Co ciąć w listopadzie? | Przycinanie drzew i krzewów

Co ciac w listopadzie Przycinanie drzew i krzewow

Choć jesienią raczej nie tniemy już roślin ogrodowych, to w niektórych przypadkach skrócenie pędów jesienią może przynieść pożytek w kolejnych sezonach. Które rośliny – drzewa i krzewy można przycinać w listopadzie i jak to zrobić?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
41
Spis treści
Dlaczego i jak przycinamy rośliny sadzone z gołym korzeniem? Jakie krzewy owocowe ciąć w listopadzie? Które rośliny ozdobne tniemy w listopadzie?

Cięcie roślin sadzonych z gołym korzeniem

Podobnie, jak poprzednie jesienne miesiące, listopad jest jeszcze dobrym czasem na posadzenie krzewów i drzew zakupionych z tzw. gołym korzeniem. Dotyczy to szczególnie owocowych drzew i krzewów oraz liściastych krzewów żywopłotowych (zrzucających liście na zimę), które aż do późnej jesieni można posadzić w ogrodzie. Jednak, aby dobrze i jak najszybciej się przyjęły zaleca się przyciąć (skrócić) ich pędy zaraz po posadzeniu. Jeśli młode krzewy, które sadzimy z gołym (i dość mocno uszkodzonym) systemem korzeniowym zostaną odpowiednio przycięte, to o wiele lepiej się przyjmą i zostaną pobudzone do wykształcenia w nowym sezonie nowych pąków, a później pędów.

Skrócenie pędów odciąża system korzeniowy, który może się lepiej regenerować i nie musi wydatkować energii na odżywianie części nadziemnej rośliny, czyli nazbyt długich pędów. Zwykle po jesiennym sadzeniu wystarczy skrócić pędy krzewów o około 1/3 ich długości.

Ważne!
W listopadzie należy już unikać przycinania drzew i krzewów iglastych oraz liściastych gatunków zimozielonych (zarówno nowo posadzonych, jak i już rosnących w ogrodzie). Należy pamiętać, że zbyt późne cięcie pobudzi je do wypuszczania młodych pędów, które najzwyczajniej nie zdążą zdrewnieć przed zima i przemarzną, osłabiając całą roślinę.

Które krzewy owocowe warto przyciąć w listopadzie?

W trakcie miesiąca, można kontynuować przycinanie krzewów owocowych – szczególnie gatunków owocujących głównie na pędach tegorocznych, czyli tzw. malin powtarzających (np. „Polana” i „Polka”), które owocowanie rozpoczynają w lipcu, a kończą w październiku. W ich przypadku owocowanie w kolejnych sezonach jest bardziej obfite jeśli po zebraniu owoców, w okresie jesieni (październik i listopad) zetniemy wszystkie pędy tuż nad ziemią.

W tym czasie można także przyciąć klasyczne maliny (a także malino-jeżyny) i najlepiej zrobić to po opadnięciu liści. W ich przypadku warto wyciąć tuż nad ziemią, ale tylko pędy starsze, które owocowały, a pozostawia się pędy młode, jednoroczne, które można jedynie delikatnie skrócić.

W podobny sposób w listopadzie można przerzedzić krzewy czarnych porzeczek, które owocują przede wszystkim na pędach jednorocznych i dwuletnich. Dlatego, aby pobudzić krzew do wytwarzania młodych pędów w nowym sezonie, jesienią warto wyciąć wszystkie pędy stare, czyli takie które mają 3-4 lata lub więcej (są wyraźnie grubsze i ciemne)

Listopad jest także odpowiednim czasem na przycięcie pędów lub przerzedzenie krzewów leszczyn. Gatunek ten najobficiej owocuje na jednorocznych pędach, dlatego wycięcie wszystkich najstarszych pędów, a także słabych, chorych lub niepotrzebnie zagęszczających wnętrze krzewu, wpłynie na lepsze owocowanie w przyszłych sezonach oraz poprawi pokrój rośliny. Jeśli nie zdążymy przerzedzić leszczyny przed zimą, można także wykonać podobne cięcia pod koniec zimy (luty/marzec).

Odmładzanie krzewów ozdobnych w listopadzie

Które krzewy ozdobne można ciąć?

Mimo, iż późna jesień kojarzy się z gorszą pogodą, niskimi temperaturami i raczej brakiem prac ogrodowych, to okres przed zimą ten można wykorzystać na odmłodzenie niektórych krzewów. Tego typu zabiegi można przeprowadzić w przypadku gatunków ozdobnych krzewów odpornych na niskie temperatury i zrzucających liście na zimę, np.:

Jak ciąć krzewy ozdobne w listopadzie?

Warto to zrobić szczególnie w przypadku, gdy mamy w ogrodzie krzewy mocno zagęszczone, stare i nadmiernie rozrośnięte, zajmujące zbyt dużą przestrzeń. Aby poprawić wygląd takich okazów roślin, a jednocześnie pobudzić je do lepszego kwitnienia (lub owocowania) w kolejnych latach, warto właśnie przed zimą usunąć wszystkie pędy słabe, uszkodzone, krzyżujące się i mocno zagęszczające wnętrze korony krzewu. Można też przyciąć główne pędy krzewu dość mocno, nawet na wysokość około 30 cm nad ziemią.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: decay_visual/Pixabay + Dreamcreateicons/Flaticon

Sprawdź również, co i jak przycinać w miesiącach:

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści