Maliny letnie i jesienne | Jak je uprawiać?

maliny fot. István Asztalos Pixabay

Pytanie czytelnika: Mam na działce kilka malin. Niedawno dowiedziałem się, że mogą to być różne "typy" - t.j. letnie i jesienne, które trzeba inaczej przycinać? Jak sprawdzić które mam u siebie?

Posłuchaj
00:00
53

Maliny dzielimy w zależności od terminu i miejsca owocowania. Letnie maliny owocują zeszłorocznych pędach (w pierwszym roku zawiązują na pędach jedynie pąki kwiatowe), a maliny jesienne (tzw. powtarzające owocowanie) owocują jesienią na pędach jednorocznych i powtarzają owocowanie w kolejnym roku na tych samych pędach (wtedy już zeszłorocznych, dwuletnich).

Uprawa letnich odmian jest trudniejsza i bardziej pracochłonna. W ogrodzie częściej uprawia się maliny jesienne – np. odmiany 'Polka', 'Polana' (najpopularniejsza!), 'Polesie, 'Pokusa', 'Poranna Rosa'. Nie wymagają one skomplikowanych podpór i dobrze rosną swobodnie. Stare (owocujące już) pędy letnich malin wycina się nisko przy ziemi po zbiorze owoców. Zostawia się tylko nowe pędy, które wyrosły w tym samym sezonie pomiędzy tymi starymi.

U malin jesiennych najlepiej wszystkie pędy wyciąć wczesną wiosną, bo na ich miejscu wyrosną nowe, które będą obficie owocować. Można tez wprawdzie skrócić wszystkie pędy jednoroczne poniżej miejsca owocowania, a w kolejnym roku usunąć je po owocowaniu, jednak tę metoda stosuje się rzadziej, bo owocowanie na pędach zeszłorocznych jest mniejsze.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: István Asztalos/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści