Logo
Logo

Uprawa malinojeżyny w ogrodzie. To łatwe!

Malino-jeżyna to krzew owocowy, który powstał ze skrzyżowania malin i jeżyn. Posiada cechy obojga rodziców i doskonale nadaje się do uprawy w ogrodzie. Sprawdź, jakie ma wymagania, jakiej wymaga pielęgnacji i posadź na swojej działce. To łatwe, musisz spróbować smaku (i uprawy) malino-jeżyny!

Spis treści
Jaką odmianę malinojeżyny wybrać? Jak uprawiać malino-jeżynę w ogrodzie? Rozmnażanie malino-jeżyny Gdzie kupić malino-jeżynę?

Malinojeżyna, malino-jeżyna (Rubus hybrids) to krzew owocowy, który powstał ze skrzyżowania maliny właściwej (R. idaeus) z jeżyną krzaczastą (R. fruticosus).

Łącząc ze sobą te dwa konkretne gatunki krzewów jagodowych udało się uzyskać takie owoce, które w kształcie przypominają jeżynę, czyli są bardziej podłużne niż maliny, mają barwę zazwyczaj ciemnoczerwoną, natomiast w smaku można wyczuć zarówno jedne, jak i drugie.

Jeżeli chodzi o pokrój rośliny, to zdecydowanie bardziej pnącza przypominają te, które możemy zaobserwować u jeżyn, to znaczy, że są długie i delikatne jednak bez tendencji rozrastania się na boki jak w przypadku malin, dzięki temu zajmują mniej miejsca w ogrodzie. Krzewy te mogą wyrastać do dwóch metrów wysokości i można je uprawiać szpalerowo lub kolumnowo.

uprawa malinojeżyny w ogrodzie fot. mschuppi - Depositphotos
Fot. mschuppi / Depositphotos
Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty
Przeczytaj także
Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty

Odmiany malino-jeżyny do ogrodu

W Polsce najlepsze do uprawy w ogrodzie są trzy odmiany malino-jeżyny: 'Boysenberry', 'Loganberry' oraz 'Tayberry', a z tych trzech rodzajów to właśnie ostatnia jest najpopularniejsza.

Owoce malinojeżyny Tayberry są duże (ok. 4 cm długości) i soczyste, w purpurowym kolorze. Aby zebrać pierwsze owoce, należy odczekać około dwóch lat od posadzenia, ale po tym czasie i właściwej uprawie oraz pielęgnacji możemy spodziewać się plonów nawet do 4 kilogramów z jednego krzewu. Tayberry owocuje od czerwca do sierpnia. Odmiana ta jest bardziej odporna na niskie temperatury niż dwie pozostałe, dlatego należy pamiętać o tym decydując się na uprawę Boysenberry czy też Loganberry, aby osłaniać rośliny, gdy temperatury na zewnątrz zaczynają spadać. Wykorzystujemy do tego zazwyczaj agrowłókninę ogrodniczą/zimową.

Jak uprawiać malino-jeżynę w ogrodzie?

Stanowisko
Aby rozpocząć ogrodową uprawę malinojeżyny, należy przygotować specjalne stanowisko, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się obfitym owocowaniem. Krzewy te najlepiej czują się w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Dowiedz się więcej o idealnych warunkach do założenia jagodnika

Gleba
Gleba powinna być żyzna, próchnicza, bogata w minerały, przepuszczająca o lekko kwaśnym odczynie. Należy unikać terenów piaszczystych oraz podmokłych (ponieważ w takich warunkach korzenie będą gnić) i pamiętać o podlewaniu w czasie dni bezdeszczowych, ponieważ malinojeżyny nie lubią suszy.

Sadzenie
Te owocowe krzewy sadzi się wiosną lub jesienią (goły korzeń), natomiast sadzonki ukorzenione można sadzić od wiosny aż do miesięcy jesiennych (również latem). Po wsadzeniu do gleby należy dobrze ubić ziemię wokół korzenia, oraz dodatkowo obsypać to miejsce specjalną ściółką.

Nawożenie
Roślina ta potrzebuje zasilania w postaci nawozów najlepiej przeznaczonych do uprawy malin czy jeżyn. Używamy ich zawsze w sezonie zgodnie z zaleceniami producenta. Sprawdź pełną ofertę nawozów do roślin jadalnych

Przycinanie
Pędy krzewów przycinamy zawsze po zakończeniu owocowania, czyli końcem sierpnia lub w połowie września. Skracamy je do ok. 25 cm od gruntu i usuwamy całkowicie wszystkie uszkodzone oraz suche. Jest to bardzo ważny element pielęgnacji, który zagwarantuje nam zdrowy wzrost krzewu na wiosnę. Dowiedz się więcej o przycinaniu malin

Rozmnażanie malino-jeżyny

Jeżeli chodzi o rozmnażanie malinojeżyny to istnieją dwa sposoby na pozyskanie nowych sadzonek.

1. Pierwszym jest przygięcie pędu do ziemi i przysypanie ziemią, a gdy się ukorzeni, to odcinamy i sadzimy jak nową sadzonkę.
2. Drugim sposobem jest odcięcie w czasie letnim kawałka zdrewniałego pędu (jednorocznego) około 30 cm i włożeniu go w piaszczysto torfowe podłoże, gdzie wypuści korzenie. Po tym czasie również otrzymujemy nową roślinę, którą przesadzamy w odpowiednie podłoże i uprawiamy jak kupioną sadzonkę.

Gdzie kupić malino-jeżynę?

Sadzonki malinojeżyny można zakupić w sklepach ogrodniczych oraz szkółkach z krzewami i drzewkami owocowymi. Należy zwrócić uwagę, aby młode rośliny nie nosiły znaków chorób czy też żerowania szkodników. Pamiętajmy, że sadzonki, które mają już kwiaty, trudniej się przyjmują.

Jeżeli w ogrodzie brakuje nam miejsca na tego rodzaju krzewy, ale bardzo nam zależy na tych pysznych, soczystych owocach, to zawsze można zakupić miniaturę malinojeżyny, którą uprawia się w doniczkach. W tej postaci również owocuje bardzo obficie, a do tego na pewno będzie oryginalną ozdobą balkonu lub parapetu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Dariozg / Depositphotos
G.T.

Autor
Uprawa malinojeżyny w ogrodzie. To łatwe!
Uprawa malinojeżyny w ogrodzie. To łatwe!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny