Logo
Logo

Przycinanie malin letnich i jesiennych: kiedy to robić?

Pytanie czytelnika: Niedawno dostałem kilka krzaczków malin na imieniny. Znajomi poinformowali mnie, że niektóre odmiany są letnie, a inne jesienne. Co to znaczy? Czy takie maliny czymś się różnią?

Spis treści
Co różni maliny letnie od jesiennych? Kiedy ciąć maliny letnie? Jak przycinać maliny jesienne?

Czym różnią się maliny letnie od jesiennych?

Maliny letnie i jesienne różnią się typem owocowania, które odbywa się na różnych rodzajach pędów – malina letnia owocuje na pędach dwuletnich, a jesienna na jednorocznych.

Jedyne znaczące różnice w ich uprawie polegają na cięciu krzewów.

Cięcie malin letnich

Po czasie plonowania pędy dwuletnie malin letnich szybko zasychają. Można je przycinać w zasadzie od razu po zbiorze. Usuwa się je tuż przy ziemi.

Następne przystępuje się do przerzedzania zielonych pędów jednorocznych. Na jednym okazie pozostawia się ok. 4-6 pędów (tak aby na 1 m² rzędu malin pozostało 10-12 pędów). Najbardziej wybujałe pędy można lekko skrócić – to pobudzi lepsze krzewienie się roślin.

Powinno się usuwać wszystkie odrosty korzeniowe malin pojawiające się w międzyrzędziach. Nadmierne zagęszczenie roślin jest niekorzystne dla ilości i jakości plonów, a ponadto utrudnia zbiór.

Cięcie malin jesiennych

Cięcie malin jesiennych wygląda inaczej. Należy przyciąć przy ziemi wszystkie pędy. To pobudzi roślinę do tworzenia nowych przyrostów. Optymalnym terminem cięcia jest późna jesień, zima lub (najlepiej) wczesna wiosna.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcia tytułowe: Ihtar, MrGajowy3 / Pixabay

Autor
Przycinanie malin letnich i jesiennych: kiedy to robić?
Przycinanie malin letnich i jesiennych: kiedy to robić?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl