Logo
Logo
29
Okazje

Przycinanie malin letnich i jesiennych: kiedy to robić?

Pytanie czytelnika: Niedawno dostałem kilka krzaczków malin na imieniny. Znajomi poinformowali mnie, że niektóre odmiany są letnie, a inne jesienne. Co to znaczy? Czy takie maliny czymś się różnią?

 

Maliny letnie i jesienne różnią się typem owocowania, które odbywa się na różnych rodzajach pędów – malina letnia owocuje na pędach dwuletnich, a jesienna na jednorocznych.

Jedyne znaczące różnice w ich uprawie polegają na cięciu krzewów.

Cięcie malin letnich

Po czasie plonowania pędy dwuletnie malin letnich szybko zasychają. Można je przycinać w zasadzie od razu po zbiorze. Usuwa się je tuż przy ziemi.

Następne przystępuje się do przerzedzania zielonych pędów jednorocznych. Na jednym okazie pozostawia się ok. 4-6 pędów (tak aby na 1 m² rzędu malin pozostało 10-12 pędów). Najbardziej wybujałe pędy można lekko skrócić – to pobudzi lepsze krzewienie się roślin.

Powinno się usuwać wszystkie odrosty korzeniowe malin pojawiające się w międzyrzędziach. Nadmierne zagęszczenie roślin jest niekorzystne dla ilości i jakości plonów, a ponadto utrudnia zbiór.

Cięcie malin jesiennych

Cięcie malin jesiennych wygląda inaczej. Należy przyciąć przy ziemi wszystkie pędy. To pobudzi roślinę do tworzenia nowych przyrostów. Optymalnym terminem cięcia jest późna jesień, zima lub (najlepiej) wczesna wiosna.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcia tytułowe: Ihtar, MrGajowy3/Pixabay

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu