Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
16
Okazje

Malina właściwa 'Beskid'

Wśród malin mamy mnóstwo ciekawych odmian różniących się wielkością i barwą owoców oraz porą owocowania. Malina 'Beskid' to odmiana późna, owocująca wyłącznie na pędach dwuletnich. Wyhodowana została w 1991 roku w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach (obecnie Instytut Ogrodnictwa). Owocuje ok. 5-6 tygodni.

TEMAT NA CZASIE
TOP 20 najpopularniejszych roślin doniczkowych | Kwiatowe trendy na 2022 rok
TEMAT NA CZASIE
TOP 20 najpopularniejszych roślin doniczkowych | Kwiatowe trendy na 2022 rok
Kochasz rośliny doniczkowe? Szukasz idealnego sposobu, by zmienić wystrój domu i jednocześnie wprowadzić życie do swojego wnętrza? Wraz z ekspertami...

Malina właściwa (Rubus ideaus) 'Beskid' to roślina charakteryzująca się dobrym wigorem. Dorasta do 1,5 m wysokości, daje odrosty korzeniowe. Tworzy sztywne, proste, średniej grubości pędy pokryte szczątkowymi kolcami.

Liście odmiany'Beskid' są złożone, 3-5 listkowe, zielone, dosyć duże, silnie pomarszczone i na brzegu ostro ząbkowane. Ta odmiana kwitnie w maju. Pierwsze owoce maliny 'Beskid' zaczynają dojrzewać w trzecim tygodniu lipca. Owocowanie trwa 5-6 tygodni.

Malina właściwa Rubus ideaus Beskid Fot. G. Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Owoce są wydłużone, stożkowate, z tępym wierzchołkiem, czerwone, średniej wielkości lub duże, zwarte, o aromatycznym i smacznym miąższu. Nadają się do bezpośredniego spożycia, jako owoce deserowe, oraz przetwórstwa, w szczególności mrożenia.

Z owoców maliny 'Beskid' można także robić soki, dżemy, konfitury i nalewki. Zaletą odmiany 'Beskid' jest jej późny termin owocowania – dostarcza owoców w okresie, gdy owocowanie zakończy większość odmian owocujących na pędach dwuletnich, a zanim rozpoczną plonowanie odmiany owocujące na pędach tegorocznych.

Uprawa i wymagania

Krzewy maliny 'Beskid' są średnio wrażliwe na mróz i choroby powodujące zamieranie pędów, mało wrażliwe na gnicie owoców, wyróżniają się też podniesioną odpornością na kistnika malinowca. Najlepiej rosną sadzone na stanowiskach słonecznych, na glebach zasobnych w wodę, ale przepuszczalnych.

Ważnym zabiegiem w ich uprawie tej rośliny jest regularne cięcie. U odmian malin owocujących latem należy usunąć dwuletnie pędy tuż po zebraniu z nich plonów, w ten sposób przygotowując miejsce dla nowo wyrastających młodych pędów.

Gdzie posadzić?

Malina 'Beskid' doskonale nadaje się do uprawy zarówno na działkach, jak i w ogrodach przydomowych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (15)
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT