Logo
Logo

Brak owoców u malin | Dlaczego maliny nie owocują?

Zdarza się, że posadzone przez nas maliny w ogrodzie w pierwszym roku po posadzeniu owocują, a potem tworzą się z nich rozłożyste krzewy i nie kwitną, przez co oczywiście nie wytwarzają również owoców. Dowiedz się, co może być tego przyczyną, jaki błędy można popełnić przy pielęgnacji malin.

Spis treści
Jak dużo światła potrzebują maliny do owocowania? Jak powinno się przycinać maliny, by tworzyły dużo owoców? Jak odróżnić maliny letnie od jesiennych? Czy warunki glebowe bardzo wpływają na owocowanie malin? Czy brak owadów zapylających jest powodem braku malin? Maliny mogą nie owocować z powodu chorób i szkodników?

Uprawa maliny właściwej (łac. Rubus idaeus) to zadanie, które może przynieść wiele satysfakcji zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. Zdarza się jednak, że zderzamy się z problemem, jakim jest brak owocowania naszych krzewów! Okazuje się, że jest kilka powodów mogących w znaczący sposób wpływać na taki stan rzeczy. Sprawdź je poniżej!

5 powodów, dlaczego maliny nie zawiązują owoców:

Zbyt zacienione stanowisko – za mało słońca

Maliny są roślinami lubiącymi słoneczne stanowiska i co więcej, potrzebują co najmniej sześciu do ośmiu godzin światła słonecznego dziennie do optymalnej fotosyntezy, która bezpośrednio wpływa na produkcję owoców. Ograniczona ekspozycja na słońce może znacząco zahamować ten proces.

ROZWIĄZANIE 

Sprawdź, czy Twoje maliny są wystawione na odpowiednią ilość światła słonecznego. Jeśli rosną w cieniu, rozważ przeniesienie ich w miejsce bardziej nasłonecznione. Jeśli to nie jest możliwe, przycięcie gałęzi zasłaniających im słońce może być dobrym rozwiązaniem.

Niewłaściwe przycinanie – złe terminy cięcia

Najczęstszym powodem braku kwitnienia i owocowania malin jest niewłaściwe przycinanie lub jego brak.

Przycinanie jest kluczowym elementem uprawy malin. Niewłaściwe techniki mogą jednak prowadzić do usunięcia pędów, które byłyby zdolne do owocowania. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że maliny owocują na różnych pędach zależnie od odmiany.

W ogrodzie można uprawiać dwie grupy odmianowe malin – maliny letnie i jesienne. Zawiązują one pąki kwiatowe w różnym czasie, dlatego też w innym czasie się je przycina, aby doczekać się owoców. Maliny letnie w pierwszym roku zawiązują paki kwiatowe, a owocują w kolejnym roku (na pędach zeszłorocznych). Maliny jesienne kwitną i owocują w tym samym roku.

► ROZWIĄZANIE

Zastosuj odpowiednie techniki przycinania w zależności od typu maliny, tj.: 

  • maliny letnie (owocujące latem na pędach dwuletnich) – przycinamy jesienią, późną zimą lub wczesną wiosną – należy usunąć wszystkie dwuletnie pędy, które zakończyły owocowanie. Jednocześnie warto ograniczyć liczbę pędów jednorocznych, które będą owocowały wkrótce. Na jednym krzewie warto pozostawić 3-5 pędów, likwidując te najsłabsze, chore oraz uszkodzone;

  • maliny jesienne (powtarzające owocowanie, owocujące na pędach jednorocznych) – wycina się pędy tuż przy ziemi po jesiennym owocowaniu. Oczywiście niewycięte pędy będą dawały plon w przyszłym roku, jednakże jest on z reguły znacznie słabszy.

Nieodpowiednie warunki glebowe – niedożywione rośliny

Maliny preferują dobrze przepuszczalną, lekko kwasową glebę o pH w zakresie od 6,0 do 6,5. Gleba zasadowa lub podmokła może utrudniać wzrost korzeni i pobieranie składników odżywczych, wpływając na produkcję owoców.

► ROZWIĄZANIE

Przeprowadź test pH gleby. Jeśli jest zbyt zasadowa, rozważ dodanie siarki lub torfu, aby obniżyć jej pH. Jeśli gleba jest zbyt zagęszczona lub podmokła, dodaj materię organiczną, taką jak kompost lub dobrze rozłożony obornik, aby poprawić strukturę gleby i poprawić drenaż.

Ograniczone zapylanie – za mało owadów zapylających

Maliny są głównie samopylne, ale polegają też na pszczołach i innych owadach zapylających, by tworzyć jak największą ilość owoców. Brak tych owadów może prowadzić do wyraźnie słabszego owocowania.

► ROZWIĄZANIE

Wprowadź strategie mające na celu przyciągnięcie większej liczby zapylaczy do Twojego ogrodu. Może to obejmować sadzenie różnorodnych roślin kwiatowych lub ustawienie domków dla pszczół, aby zachęcić do odwiedzania Twojego ogrodu.

Choroby lub szkodniki – za słabe rośliny

Choroby, takie jak plamistość pędów malin, oraz szkodniki, takie jak chrząszcz malinowy, mogą znacząco wpływać na zdrowie Twoich krzewów malin, prowadząc do braku owoców.

► ROZWIĄZANIE

Regularnie sprawdzaj swoje rośliny pod kątem oznak chorób lub obecjości szkodników. Wczesne wykrycie i ich zwalczanie są kluczowe. Rozważ użycie organicznych pestycydów lub wprowadzenie korzystnych owadów, aby skutecznie chronić swoje krzewy owocowe.

Podsumowanie

Zrozumienie czynników wpływających na owocowanie roślin jest kluczem do udanej uprawy malin w ogrodzie. Zapewnianie odpowiedniego nasłonecznienia, prowadzenie właściwego cięcia, dbanie o glebę, zachęcanie do zapylania i systematyczne monitorowanie stanu naszych krzewów, to ważne zasady pielęgnacji, które mogą znacząco zwiększyć plon Twoich malin.


Zdjęcia tytułowe: Ladislava Vantuchová / Pixabay

Autor
Brak owoców u malin | Dlaczego maliny nie owocują?
Brak owoców u malin | Dlaczego maliny nie owocują?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)