Brak owoców u malin: dlaczego maliny nie owocują?
Zdarza się, że posadzone przez nas maliny w ogrodzie w pierwszym roku po posadzeniu owocują, a potem tworzą się z nich rozłożyste krzewy i nie kwitną, przez co oczywiście nie wytwarzają również owoców. Dowiedz się, co może być tego przyczyną, jaki błędy można popełnić przy pielęgnacji malin.
Rodzaje malin
W ogrodzie można uprawiać dwa typy malin (Rubus idaeus) – maliny letnie i jesienne. Zawiązują one pąki kwiatowe w różnym czasie, dlatego też w innym czasie się je przycina, aby doczekać się owoców. Maliny letnie w pierwszym roku zawiązują paki kwiatowe, a owocują w kolejnym roku (na pędach zeszłorocznych). Maliny jesienne kwitną i owocują w tym samym roku.
Co robić, by maliny owocowały? Jak przycinać?
- Maliny letnie (owocujące na pędach dwuletnich) – przycinamy jesienią lub wiosną – należy usunąć wszystkie dwuletnie pędy, które zakończyły owocowanie. Jednocześnie warto ograniczyć liczbę pędów jednorocznych, które będą owocowały wkrótce. Na jednym krzewie warto pozostawić 3-5 pędów, likwidując te najsłabsze, chore oraz uszkodzone.
- Maliny jesienne (powtarzające owocowanie, owocujące na pędach jednorocznych) – wycina się pędy tuż przy ziemi po jesiennym owocowaniu. Oczywiście niewycięte pędy będą dawały plon w przyszłym roku, jednakże jest on z reguły znacznie słabszy.
Zdjęcia tytułowe: Ladislava Vantuchová, István Asztalos / Pixabay
Komentarze