Logo
Logo

Brak owoców u malin: dlaczego maliny nie owocują?

Zdarza się, że posadzone przez nas maliny w ogrodzie w pierwszym roku po posadzeniu owocują, a potem tworzą się z nich rozłożyste krzewy i nie kwitną, przez co oczywiście nie wytwarzają również owoców. Dowiedz się, co może być tego przyczyną, jaki błędy można popełnić przy pielęgnacji malin.

Spis treści
Jak odróżnić maliny letnie od jesiennych? Co zrobić, żeby maliny owocowały?

Rodzaje malin

W ogrodzie można uprawiać dwa typy malin (Rubus idaeus) – maliny letnie i jesienne. Zawiązują one pąki kwiatowe w różnym czasie, dlatego też w innym czasie się je przycina, aby doczekać się owoców. Maliny letnie w pierwszym roku zawiązują paki kwiatowe, a owocują w kolejnym roku (na pędach zeszłorocznych). Maliny jesienne kwitną i owocują w tym samym roku.

Najprawdopodobniej brak kwitnienia i owocowania malin spowodowany jest niewłaściwym przycinaniem lub jego brakiem.

Co robić, by maliny owocowały? Jak przycinać?

  • Maliny letnie (owocujące na pędach dwuletnich) – przycinamy jesienią lub wiosną – należy usunąć wszystkie dwuletnie pędy, które zakończyły owocowanie. Jednocześnie warto ograniczyć liczbę pędów jednorocznych, które będą owocowały wkrótce. Na jednym krzewie warto pozostawić 3-5 pędów, likwidując te najsłabsze, chore oraz uszkodzone.

  • Maliny jesienne (powtarzające owocowanie, owocujące na pędach jednorocznych) – wycina się pędy tuż przy ziemi po jesiennym owocowaniu. Oczywiście niewycięte pędy będą dawały plon w przyszłym roku, jednakże jest on z reguły znacznie słabszy.

Zdjęcia tytułowe: Ladislava Vantuchová, István Asztalos / Pixabay

Autor
Brak owoców u malin: dlaczego maliny nie owocują?
Brak owoców u malin: dlaczego maliny nie owocują?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Malgorzata

05-07-2020 13:13

Mój krzak malin posadziłem dwa lata temu i ani razu nie kwitl i nie owocowal dlaczego? kupiłam go w sklepie i tak naprawdę nie wiem czy to letnie maliny czy jesienne. Pięknie rośnie ma zdrowe pędy i liście bo nie widzę na nich żadnych zmian więc dlaczego nie owocuje?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Twoja strona ogrodu