Jeżyna bezkolcowa (Rubus fruticosus) należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to gatunek uprawiany w wielu krajach na całym świecie, również w Polsce, będący krzyżówką dzikich odmian jeżyn.

Pędy jeżyny są łukowato wygięte lub pokładają się. Okres kwitnienia przypada na koniec lata. Białe lub różowe, niepozorne kwiaty zebrane są w wiechy lub grona. Jednonasienne pestkowce, tworzące owoc złożony, dojrzewają zwykle od połowy lipca aż do października zmieniając barwę z czerwonej na czarną.

Jeżyna bezkolcowa zdobyła popularność nie tylko dzięki obfitemu owocowaniu, ale również dzięki gładkim pędom, które pozwalają na swobodny, bezbolesny zbiór owoców.

Wymagania i uprawa

Krzew ma podobne wymagania co malina właściwa. Lubi słoneczne stanowiska i żyzne, próchnicze, bogate w składniki pokarmowe gleby o odczynie lekko kwaśnym. Roślina w chłodniejszych regionach Polski może przemarzać, dlatego należy unikać miejsc, gdzie tworzą się zastoiny mrozowe.

Podczas sadzenia należy zwracać uwagę na odmianę i wielkość rośliny, gdyż rozstaw rzędów może się wahać od 0,5 do 2,5 m. Natomiast odległości pomiędzy poszczególnymi rzędami wynoszą od 2,5 do 3,5 m.

Jeżynę bezkolcową prowadzi się na podporach. Do największych problemów w uprawie należy gnicie owoców. Krzew może być atakowany przez kwieciaki, przędziorki lub porażany przez szarą pleśń.

Zastosowanie

Owoce jeżyny bezkolcowej można spożywać zarówno na świeżo jak i przygotowywać z nich przetwory. Mają podobny skład chemiczny do maliny – zawierają węglowodany, kwasy organiczne, ale większą ilość soli mineralnych (np.: miedzi). Ponadto jeżyna jest bogatym źródłem witaminy PP.

Owoce mają działanie moczopędne, lekko przeczyszczające i polecane są osobom z miażdżycą, chorobami serca i naczyń krwionośnych. Spożywanie jeżyn hamuje również rozwój osteoporozy.

Polecane odmiany

  • 'Black Satin' - odmiana o silnym wzroście i obfitym plonowaniu;
  • 'Orkan' - odmiana obficie owocująca, bez odrostów korzeniowych;
  • 'Thornfree' - odmiana o lekko wydłużonych, czarnych owocach, nie wytwarzająca odrostów korzeniowych.

Ciekawostki

Uprawę jeżyny rozpoczęto późno – dopiero w XIX wieku. Jest to jedna z najstarszych roślin leczniczych, jednak przez tysiąclecia pozyskiwana była jedynie ze stanowisk naturalnych.


Zdjęcia: wiki Bernie Kohl, Pleple2000