Dlaczego powinno się systematycznie przycinać jeżyny?
Dzięki cięciu jeżyn ograniczamy rozmiary krzewów i sprawiamy, że rośliny w mniejszym stopniu będą potrzebowały podpór. Brak cięcia i nadmierne zagęszczenie krzewów wpływa bowiem na mniejszy plon i ułatwia rozwój groźnych chorób oraz szkodników.
Jak przyciąć jeżynę po posadzeniu?
Jeżyny są zwykle roślinami wieloletnimi, owocującymi na pędach dwuletnich, a w pierwszym roku intensywnie się rozrastają. Pierwsze cięcie świeżo posadzonych, młodych krzewów najlepiej wykonać wiosną – w marcu. Skracamy wtedy pędy na wysokość około 30 cm nad ziemią. Ma to na celu pobudzenie i wzmocnienie systemu korzeniowego i wzrostu całej rośliny. Pędy powstające później w czasie lata przypina się pionowo do podpór (np. drutów) lub palików.
Cięcie jeżyny w kolejnych latach
W drugim roku uprawy jeżyny, na wiosnę, pędy ponownie rozpinamy na drutach lub podporach. Najdłuższe skracamy w odległości około 2 m od nasady, a pędy boczne skracamy silniej – około 30 cm nad ziemią. Zabieg ten ma na celu pobudzenie tworzenia się pędów owoconośnych i pąków.
Cięcie krzewów już owocujących na pędach dwuletnich wykonuje się także latem – pędom o długości od 1,5-2 m przycina się jedynie wierzchołki, w celu pobudzenia rośliny do rozkrzewiania się.
Cięcie jeżyn po owocowaniu
Po zbiorze owoców, późną jesienią usuwamy wszystkie pędy dwuletnie, które owocowały oraz część jednorocznych (jeśli jest ich za dużo). Przed zimą, pozostawione pędy jednoroczne układamy na ziemi i okrywamy, zabezpieczając rośliny przed mrozem.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe thefutureis / Depositphotos