Logo
Logo
29
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Krzewy owocowe bez kolców: które są bezpieczne dla dzieci?

Pytanie czytelnika: Mam dwójkę małych dzieci i zależy mi na posadzeniu jakichś owocowych krzaczków, które nie będą kłuć – słodkie maliny i jeżyny odpadają?

 

Dzieci mają niesłychaną zdolność w znajdowaniu niebezpiecznych roślin. Jak tutaj słusznie zauważono, szczególnie "magnetyczne" są dla nich właśnie rośliny z kolcami. W naszych czasach jednak są już powszechnie dostępne odmiany naszych ukochanych krzewów owocowych pozbawione kolców!

Centra ogrodnicze mają szeroką ofertę krzewów owocowych bez kolców, a co roku przybywają nowe odmiany. Większość z nich z powodzeniem możesz uprawiać w swoim ogrodzie.

Rośliny owocowe bez kolców:
najbardziej ulubione przez dzieci

• TRUSKAWKI I POZIOMKI
Wybierając rośliny do naszego "owocowego ogrodu" nie możemy pominąć truskawek i poziomek – są zupełnie bezpieczne i uwielbiane przez dzieci. Polecane odmiany truskawek to np. 'Senga', 'Sengana', 'Kent', 'Dukat', 'Selvai', a poziomek – 'Baron Solemacher' i 'Rugia'.

BORÓWKI
Krzewy borówek amerykańskich inaczej wysokich, są dość duże, ale dzieciom to nie przeszkadza w ich zbieraniu. Warto mieć ze dwa krzewy, aby cieszyć się jednymi z najzdrowszych owoców na świecie!

• PORZECZKI
Szczególnie lubiane przez dzieci odmiany o czerwonych owocach. Proponujemy posadzić porzeczkę czerwoną, a między nią porzeczkę czarną, która ma więcej witamin i lepiej nadaje się do produkcji soków.

Bezkolcowe odmiany krzewów owocowych:
które rośliny znane z kolców wcale nie muszą ich mieć?

MALINY
W przypadku malin, znajdzie się jedna czy dwie odmiany bez kolców. Polecana odmiana to malina 'Glen Ample', która daje duże, bardzo smaczne owoce w lipcu. Owoce nawet po zerwaniu zachowują długo świeżość.

JEŻYNY
Krzewy jeżyn bezkolcowych to nowość i niektóre z nich, tak jak odmiana 'Nessy' dają nawet smaczniejsze owoce, niż te tradycyjne – kolczaste. Inną cenną odmianą jest 'Jumbo' z ogromnymi owocami. Odmianą później owocującą jest 'Chester Thornless' – jej owoce zbiera się we wrześniu. Polecane ze względu na strzelistą formę są odmiany: 'Choctaw' i 'Navaho'. Ich sztywne i pionowe pędy nie potrzebują dodatkowego podparcia.

AGREST
Innym krzewem owocowym wartym uwagi jest agrest bezkolcowy w odmianach 'Invicta' i 'Pax'. Prawie nie mają kolców, a ich owoce mają ciemną barwę. Dodatkowo to rośliny odporne na mączniaka. Zbiory będą łatwiejsze i nie trzeba będzie się mocno schylać po owoce, jeśli wybierzemy odmiany wysokopienne. Warto też zawsze podeprzeć rośliny, aby nie złamały się pod ciężarem owoców.

logo BudujemyDom.pl
Tekst na podstawie: Magazyn Budujemy Dom
zdjęcie tytułowe: Couleur/Pixabay
Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!