Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
19
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Krzewy owocowe bez kolców: które są bezpieczne dla dzieci?

Pytanie czytelnika: Mam dwójkę małych dzieci i zależy mi na posadzeniu jakichś owocowych krzaczków, które nie będą kłuć – słodkie maliny i jeżyny odpadają?

Dzieci mają niesłychaną zdolność w znajdowaniu niebezpiecznych roślin. Jak tutaj słusznie zauważono, szczególnie "magnetyczne" są dla nich właśnie rośliny z kolcami. W naszych czasach jednak są już powszechnie dostępne odmiany naszych ukochanych krzewów owocowych pozbawione kolców!

Centra ogrodnicze mają szeroką ofertę krzewów owocowych bez kolców, a co roku przybywają nowe odmiany. Większość z nich z powodzeniem możesz uprawiać w swoim ogrodzie.

Rośliny owocowe bez kolców:
najbardziej ulubione przez dzieci

• TRUSKAWKI I POZIOMKI
Wybierając rośliny do naszego "owocowego ogrodu" nie możemy pominąć truskawek i poziomek – są zupełnie bezpieczne i uwielbiane przez dzieci. Polecane odmiany truskawek to np. 'Senga', 'Sengana', 'Kent', 'Dukat', 'Selvai', a poziomek – 'Baron Solemacher' i 'Rugia'.

BORÓWKI
Krzewy borówek amerykańskich inaczej wysokich, są dość duże, ale dzieciom to nie przeszkadza w ich zbieraniu. Warto mieć ze dwa krzewy, aby cieszyć się jednymi z najzdrowszych owoców na świecie!

• PORZECZKI
Szczególnie lubiane przez dzieci odmiany o czerwonych owocach. Proponujemy posadzić porzeczkę czerwoną, a między nią porzeczkę czarną, która ma więcej witamin i lepiej nadaje się do produkcji soków.

Bezkolcowe odmiany krzewów owocowych:
które rośliny znane z kolców wcale nie muszą ich mieć?

MALINY
W przypadku malin, znajdzie się jedna czy dwie odmiany bez kolców. Polecana odmiana to malina 'Glen Ample', która daje duże, bardzo smaczne owoce w lipcu. Owoce nawet po zerwaniu zachowują długo świeżość.

JEŻYNY
Krzewy jeżyn bezkolcowych to nowość i niektóre z nich, tak jak odmiana 'Nessy' dają nawet smaczniejsze owoce, niż te tradycyjne – kolczaste. Inną cenną odmianą jest 'Jumbo' z ogromnymi owocami. Odmianą później owocującą jest 'Chester Thornless' – jej owoce zbiera się we wrześniu. Polecane ze względu na strzelistą formę są odmiany: 'Choctaw' i 'Navaho'. Ich sztywne i pionowe pędy nie potrzebują dodatkowego podparcia.

AGREST
Innym krzewem owocowym wartym uwagi jest agrest bezkolcowy w odmianach 'Invicta' i 'Pax'. Prawie nie mają kolców, a ich owoce mają ciemną barwę. Dodatkowo to rośliny odporne na mączniaka. Zbiory będą łatwiejsze i nie trzeba będzie się mocno schylać po owoce, jeśli wybierzemy odmiany wysokopienne. Warto też zawsze podeprzeć rośliny, aby nie złamały się pod ciężarem owoców.

logo BudujemyDom.pl
Tekst na podstawie: Magazyn Budujemy Dom
zdjęcie tytułowe: Couleur/Pixabay

Komentarze

Gość Małgorzata T.

14-07-2020 11:30

Do zestawienia powinno się jeszcze dodać jagody kamczackie ;) Są naprawdę pyszne i łatwe w uprawie - podejrzewam, że za rok, dwa lata, będzie na nie prawdziwy boom!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (7)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
 
Twoja strona ogrodu