Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
29
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Krzewy owocowe bez kolców: które są bezpieczne dla dzieci?

Pytanie czytelnika: Mam dwójkę małych dzieci i zależy mi na posadzeniu jakichś owocowych krzaczków, które nie będą kłuć – słodkie maliny i jeżyny odpadają?

 

Dzieci mają niesłychaną zdolność w znajdowaniu niebezpiecznych roślin. Jak tutaj słusznie zauważono, szczególnie "magnetyczne" są dla nich właśnie rośliny z kolcami. W naszych czasach jednak są już powszechnie dostępne odmiany naszych ukochanych krzewów owocowych pozbawione kolców!

Centra ogrodnicze mają szeroką ofertę krzewów owocowych bez kolców, a co roku przybywają nowe odmiany. Większość z nich z powodzeniem możesz uprawiać w swoim ogrodzie.

Rośliny owocowe bez kolców:
najbardziej ulubione przez dzieci

• TRUSKAWKI I POZIOMKI
Wybierając rośliny do naszego "owocowego ogrodu" nie możemy pominąć truskawek i poziomek – są zupełnie bezpieczne i uwielbiane przez dzieci. Polecane odmiany truskawek to np. 'Senga', 'Sengana', 'Kent', 'Dukat', 'Selvai', a poziomek – 'Baron Solemacher' i 'Rugia'.

BORÓWKI
Krzewy borówek amerykańskich inaczej wysokich, są dość duże, ale dzieciom to nie przeszkadza w ich zbieraniu. Warto mieć ze dwa krzewy, aby cieszyć się jednymi z najzdrowszych owoców na świecie!

• PORZECZKI
Szczególnie lubiane przez dzieci odmiany o czerwonych owocach. Proponujemy posadzić porzeczkę czerwoną, a między nią porzeczkę czarną, która ma więcej witamin i lepiej nadaje się do produkcji soków.

Bezkolcowe odmiany krzewów owocowych:
które rośliny znane z kolców wcale nie muszą ich mieć?

MALINY
W przypadku malin, znajdzie się jedna czy dwie odmiany bez kolców. Polecana odmiana to malina 'Glen Ample', która daje duże, bardzo smaczne owoce w lipcu. Owoce nawet po zerwaniu zachowują długo świeżość.

JEŻYNY
Krzewy jeżyn bezkolcowych to nowość i niektóre z nich, tak jak odmiana 'Nessy' dają nawet smaczniejsze owoce, niż te tradycyjne – kolczaste. Inną cenną odmianą jest 'Jumbo' z ogromnymi owocami. Odmianą później owocującą jest 'Chester Thornless' – jej owoce zbiera się we wrześniu. Polecane ze względu na strzelistą formę są odmiany: 'Choctaw' i 'Navaho'. Ich sztywne i pionowe pędy nie potrzebują dodatkowego podparcia.

AGREST
Innym krzewem owocowym wartym uwagi jest agrest bezkolcowy w odmianach 'Invicta' i 'Pax'. Prawie nie mają kolców, a ich owoce mają ciemną barwę. Dodatkowo to rośliny odporne na mączniaka. Zbiory będą łatwiejsze i nie trzeba będzie się mocno schylać po owoce, jeśli wybierzemy odmiany wysokopienne. Warto też zawsze podeprzeć rośliny, aby nie złamały się pod ciężarem owoców.

logo BudujemyDom.pl
Tekst na podstawie: Magazyn Budujemy Dom
zdjęcie tytułowe: Couleur/Pixabay
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Małgorzata T.

14-07-2020 11:30

Do zestawienia powinno się jeszcze dodać jagody kamczackie ;) Są naprawdę pyszne i łatwe w uprawie - podejrzewam, że za rok, dwa lata, będzie na nie prawdziwy boom!

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT