Logo
Logo

Krzewy owocowe bez kolców: które są bezpieczne dla dzieci?

Pytanie czytelnika: Mam dwójkę małych dzieci i zależy mi na posadzeniu jakichś owocowych krzaczków, które nie będą kłuć – słodkie maliny i jeżyny odpadają?

Spis treści
Rośliny owocowe bez kolców Bezkolcowe odmiany krzewów owocowych

Krzewy owocowe pozbawione kolców

Dzieci mają niesłychaną zdolność w znajdowaniu niebezpiecznych roślin. Jak tutaj słusznie zauważono, szczególnie "magnetyczne" są dla nich właśnie rośliny z kolcami. W naszych czasach jednak są już powszechnie dostępne odmiany naszych ukochanych krzewów owocowych pozbawione kolców!

Centra ogrodnicze mają szeroką ofertę krzewów owocowych bez kolców, a co roku przybywają nowe odmiany. Większość z nich z powodzeniem możesz uprawiać w swoim ogrodzie.

Rośliny owocowe, które nie mają kolców

• TRUSKAWKI I POZIOMKI
Wybierając rośliny do naszego "owocowego ogrodu" nie możemy pominąć truskawek i poziomek – są zupełnie bezpieczne i uwielbiane przez dzieci. Polecane odmiany truskawek to np. 'Senga', 'Sengana', 'Kent', 'Dukat', 'Selvai', a poziomek – 'Baron Solemacher' i 'Rugia'.

BORÓWKI
Krzewy borówek amerykańskich inaczej wysokich, są dość duże, ale dzieciom to nie przeszkadza w ich zbieraniu. Warto mieć ze dwa krzewy, aby cieszyć się jednymi z najzdrowszych owoców na świecie!

• PORZECZKI
Szczególnie lubiane przez dzieci odmiany o czerwonych owocach. Proponujemy posadzić porzeczkę czerwoną, a między nią porzeczkę czarną, która ma więcej witamin i lepiej nadaje się do produkcji soków.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

Które rośliny znane z kolców wcale nie muszą ich mieć?

MALINY
W przypadku malin, znajdzie się jedna czy dwie odmiany bez kolców. Polecana odmiana to malina 'Glen Ample', która daje duże, bardzo smaczne owoce w lipcu. Owoce nawet po zerwaniu zachowują długo świeżość.

JEŻYNY
Krzewy jeżyn bezkolcowych to nowość i niektóre z nich, tak jak odmiana 'Nessy' dają nawet smaczniejsze owoce, niż te tradycyjne – kolczaste. Inną cenną odmianą jest 'Jumbo' z ogromnymi owocami. Odmianą później owocującą jest 'Chester Thornless' – jej owoce zbiera się we wrześniu. Polecane ze względu na strzelistą formę są odmiany: 'Choctaw' i 'Navaho'. Ich sztywne i pionowe pędy nie potrzebują dodatkowego podparcia.

AGREST
Innym krzewem owocowym wartym uwagi jest agrest bezkolcowy w odmianach 'Invicta' i 'Pax'. Prawie nie mają kolców, a ich owoce mają ciemną barwę. Dodatkowo to rośliny odporne na mączniaka. Zbiory będą łatwiejsze i nie trzeba będzie się mocno schylać po owoce, jeśli wybierzemy odmiany wysokopienne. Warto też zawsze podeprzeć rośliny, aby nie złamały się pod ciężarem owoców.

logo BudujemyDom.pl
Tekst na podstawie: Magazyn Budujemy Dom
zdjęcie tytułowe: Blandine JOANNIC / Pixabay

 

Autor
Krzewy owocowe bez kolców: które są bezpieczne dla dzieci?
Krzewy owocowe bez kolców: które są bezpieczne dla dzieci?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)