Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
187
Do góry

Polecane odmiany borówki amerykańskiej

W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian borówki amerykańskiej. Różnią się one między sobą wzrostem, terminem dojrzewania oraz wielkością i przeznaczeniem owoców.
Przedstawiamy 10 najlepszych odmian borówki amerykańskiej do uprawy amatorskiej czyli w ogrodach przydomowych.

Odmiany borówki amerykańskiej, które najlepiej nadają się do ogrodu

Większość z 450 odmian borówki wysokiej zwanej borówką amerykańską (Vaccinium corymbosum) zostało wyhodowanych w USA. Ponad 30 z nich dostępnych jest w sprzedaży w Polsce. Potrafią dość mocno różnić się od siebie cechami morfologicznymi – t.j. pokrojem, siłą wzrostu, porą dojrzewania, kształtem i kolorem liści, wielkością i wyglądem owoców, ich smakiem, wysokością plonu czy odpornością na choroby i mróz. Niestety nie wszystkie nadają się do uprawy amatorskiej – wiele z nich przeznaczonych jest tylko do uprawy towarowej.

Owoce borówki wysokiej

Są podobne do owoców borówki czarnej (leśnej jagody). Są jednak od niej znacznie większe – mają średnicę od 1 do nawet 3 cm. Kolor skórki jest ciemnoniebieski z charakterystycznym, woskowym nalotem.

Zawierają dużo cukrów, soli mineralnych, wiele, różnych witamin i innych składników biologicznie czynnych, co sprawia, że borówki amerykańskie nieustannie zajmują wysokie miejsca w trendach na zdrowe żywienie i "superowoce".


Fot. Aktim/Pixabay

Gdzie kupować borówkę amerykańską?

Krzewy borówek należy kupować w sprawdzonych centrach ogrodniczych. Wiele odmian pochodzi z uprawy SGGW (Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie). Najwięcej krzewów borówek pojawia się na wiosnę (marzec) i na jesieni (wrzesień) – są to najczęściej 2-3 letnie krzewy rosnące w doniczkach o wysokości pędów 30-40 cm, które dobrze się przyjmują i zaczynają owocować już w następnym roku.

Czy borówki potrzebują zapylacza?

Większość odmian borówki amerykańskiej jest samopylna, ale wyższe plony uzyskamy w wyniku zapylenia krzyżowego różnych odmian, dlatego też warto posadzić kilka odmian borówki amerykańskiej. Ponadto posadzenie kilku odmian pozwala na wydłużenie okresu zbioru owoców do ponad dwóch miesięcy.

pąki kwiatowe borówki wysokiej fot. _Alicja_ Pixabay
Fot. _Alicia_/Pixabay

Jaką odmianę borówki wybrać?

Najczęstszym podziałem odmian borówki jest pora dojrzewania – dzielimy je na wczesne, średnio-późne oraz późne. Odmiany borówki wysokiej kwitną od drugiej połowy maja do czerwca, a dojrzewają od początku lipca do końca września. Zbiór owoców (z jednej odmiany) trwa zwykle od 2 do 4 tygodni. Owoce dojrzewają nierównomiernie, dlatego zbiór trzeba kilkukrotnie powtarzać. Z jednego krzewu można zebrać od 3 do 10 kg owoców.

  • Do najwcześniej dojrzewających odmian w lipcu należą: 'Bluetta', 'Earlublue', 'Duke', 'Patriot' i 'Spartan',
  • średniowczesne odmiany to: 'Bluejay' oraz 'Bluecrop',
  • a późne to: 'Brigitta', 'Bluegold' i 'Darrow'.

Wczesne odmiany borówki amerykańskiej

• Borówka amerykańska 'Bluetta'
Odmiana o średniej sile wzrostu, charakteryzująca się zwartym pokrojem. Owoce zebrane w niewielkie, luźne grona, dojrzewają bardzo wcześnie – już w połowie lipca (jedna z najwcześniej owocujących odmian borówki). Jagody są średniej wielkości, kuliste, barwy niebieskiej z lekkim nalotem woskowym, bardzo smaczne i aromatyczne. Jest mało podatna na przemarzanie.

• Borówka amerykańska 'Earliblue'
Odmiana o średnio-silnym wzroście – dorasta do 1,5 m wysokości. Pokrój jest wzniesiony, luźny, pędy są sztywne. Owoce duże i średnie, kuliste, smaczne i aromatyczne, zebrane w luźne grona, dojrzewają na początku lipca (zaczyna owocowanie nawet do dwóch tygodni przed odmianą 'Bluecrop'), plon umiarkowany. Odmiana cenna ze względu na wczesną porę dojrzewania, powinna być sadzona na cieplejszych stanowiskach.

• Borówka amerykańska 'Duke'
Odmiana o silnym wzroście – dorastająca do 1,8 m wysokości, ma luźny pokrój i sztywne pędy. Kwitnie późno, owocuje regularnie i obficie. Owoce duże, jasnoniebieskie, lekko spłaszczone, w luźnych gronach, dojrzewają od połowy lipca. Ze względu na tendencję do zbyt obfitego plonowania wymaga silniejszego cięcia. Odporna na choroby i dość odporna na mróz.

• Borówka amerykańska 'Patriot'
Odmiana o średnio silnym wzroście, pokrój zwarty, wzniesiony. Dojrzewa na przełomie lipca i sierpnia. Owoce bardzo duże i spłaszczone, pokryte woskowym nalotem, zebrane w luźne grona, aromatyczne i smaczne. Odmiana kwitnie bardzo obficie i dlatego wymaga silnego cięcia. Toleruje podmokłe i cięższe gleby, nadaje się do uprawy we wszystkich rejonach Polski ze względu na dużą wytrzymałość na mróz.

• Borówka amerykańska 'Spartan'
Odmiana o silnym wzroście – dorasta do 1,8 m wysokości, pokrój luźny, pędy mocne i sztywne. Kwitnie późno, dzięki czemu kwiaty nie są uszkadzane przez przymrozki majowe. Odmiana bardzo plenna, owoce bardzo duże i bardzo smaczne – słodko-winne, kuliste, dojrzewają w drugiej połowie lipca. Doskonale nadają się do zarówno do bezpośredniego spożycia jak i do mrożenia, na soki i dżemy i nalewki.

Średnio-wczesne odmiany borówki amerykańskiej

• Borówka amerykańska 'Bluejay'
Odmiana o silnym wzroście luźnym, rozłożystym pokroju, pędy są sztywne i szybkorosnące - dorastają nawet do 2 m wysokości (wymaga silnego cięcia). Odmiana plenna, równomiernie dojrzewająca – pod koniec lipca. Jagody duże, kuliste, jasnoniebieskie, w smaku winno-słodkie. Można je przechowywać w lodówce nawet przez kilka tygodni. Odmiana wytrzymała na mróz lecz wrażliwa na suszę.

• Borówka amerykańska 'Bluecrop'
Odmiana nazywana królową borówek. Jest uznawana za najlepszą odmianę borówki amerykańskiej i jest powszechnie uprawiana na całym świecie. Charakteryzuje się silnym wzrostem – dorasta do 2 m wysokości. Pędy są sztywne ale często rozchylają się na boki pod ciężarem owoców. Owoce duże, lekko spłaszczone, jasnoniebieskie - pokryte nalotem, bardzo smaczne, dojrzewają od początku sierpnia. Bardzo plenna, odporna na mróz, choroby i suszę.

Późne odmiany borówki amerykańskiej

• Borówka amerykańska 'Brigitta'
Odmiana o silnym i szybkim wzroście – dorasta do 1,8 m wysokości, pokrój wzniesiony do kulistego. Przez specjalistów określana jest mianem najbardziej obiecującej odmiany wielkoowocowej. Jest bardzo plenna, owoce są duże, jędrne, bardzo smaczne, można je długo przechowywać. Wymaga ciepłego stanowiska osłoniętego od wiatru bo jest podatna na przemarzanie.

• Borówka amerykańska 'Bluegold'
Odmiana o średniej sile wzrostu, kulistym pokroju, gęstych pędach pokrytych intensywnie zielonymi liśćmi. Owocuje obficie, jagody są duże i smaczne, gotowe są do zbioru zwykle w drugiej połowie sierpnia. Odmiana odporna na mróz, suszę i choroby, polecana jest do uprawy dla mało doświadczonych ogrodników.

• Borówka amerykańska 'Darrow'
Odmiana późna, dojrzewa w końcu sierpnia i na początku września. Krzew dorasta do wysokości 1,5 m, ma pokrój rozłożysty, pędy sztywne (wymaga odpowiedniego cięcia). Jest to odmiana wybitnie deserowa – rodzi bardzo duże i smaczne owoce. W mroźne zimy może przemarzać.

Redakcja ZielonyOgrodek.pl, wykaz odmian opracowano na podstawie katalogów i informacji od szkółkarzy, Zdjęcie tytułowe: Kari Dickinson/Pixabay


Komentarze

Gość Krzysztof S.

19-04-2020 13:32

Proszę mi powiedzieć czy łodygi oraz liście borówki amerykańskiej świadczą o nadmiernym zasoleniu. I jak to zlikwidować, bo może mieć to wpływ na urodzaj borówek. Proszę o odpowiedź. Krzysztof tel. 605169090

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (5)
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Tydzień 16, Sentencja nr:6
Czas zainteresować się ozdobnymi roślinami jednorocznymi: na miejsce stałe siejemy rośliny odporne na chłód, a w szklarni rośliny wrażliwe (petunia, niecierpek).
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Tydzień 16, Sentencja nr:5
Możemy dzielić i przesadzać byliny rabatowe, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień (funkie, rojniki, rozchodniki).
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Tydzień 16, Sentencja nr:4
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Tydzień 16, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Tydzień 16, Sentencja nr:1
Usuwamy pędy róż uszkodzone podczas zimy. Oprócz tego skracamy o 1/3 stare pędy, a u odmian wielkokwiatowych usuwamy także pędy słabe i rosnące w niewłaściwym kierunku.
 
Twoja strona ogrodu