Logo
Logo

Polecane odmiany borówki amerykańskiej | Jaką posadzić w ogrodzie?

W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian borówki amerykańskiej. Różnią się one między sobą wzrostem, terminem dojrzewania oraz wielkością i przeznaczeniem owoców.
Przedstawiamy 10 najlepszych odmian borówki amerykańskiej do uprawy amatorskiej czyli w ogrodach przydomowych.

Streszczenie artykułu
Borówka amerykańska to roślina, która zdobywa coraz większą popularność wśród ogrodników. Jest łatwa w uprawie, a jej owoce są nie tylko smaczne, ale również bogate w antyoksydanty. Wśród rekomendowanych odmian borówki amerykańskiej znajduje się 'Patriot', która jest odporna na mróz i suszę, a także daje obfite plony. 'Bluecrop' to kolejna odmiana, która jest ceniona za duże owoce i wysokie plony. 'Spartan' to odmiana, która ma duże, jasnoniebieskie owoce o słodkim smaku, a 'Duke' to odmiana o wczesnym terminie dojrzewania. 'Chandler' to odmiana, która ma największe owoce spośród wszystkich odmian borówki amerykańskiej, a 'Reka' to odmiana, która jest odporna na choroby i daje obfite plony. Aby cieszyć się obfitymi plonami, borówki amerykańskie powinny być sadzone w miejscu nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Gleba powinna być kwasowa, próchnicza, przepuszczalna i wilgotna. Warto pamiętać, że borówki amerykańskie są roślinami samopylnymi, ale dla lepszych plonów warto posadzić kilka różnych odmian.
Spis treści
Która odmiana borówki jest najlepsza? Gdzie kupować borówkę amerykańską? Czy borówki potrzebują zapylacza? Jaką odmianę borówki amerykańskiej wybrać do ogrodu? Które odmiany borówki owocują jako pierwsze? Które odmiany borówki owocują jako ostatnie?

Odmiany borówki amerykańskiej, które najlepiej nadają się do ogrodu

Większość z 450 odmian borówki wysokiej zwanej borówką amerykańską (Vaccinium corymbosum) zostało wyhodowanych w USA. Ponad 30 z nich dostępnych jest w sprzedaży w Polsce. Potrafią dość mocno różnić się od siebie cechami morfologicznymi – t.j. pokrojem, siłą wzrostu, porą dojrzewania, kształtem i kolorem liści, wielkością i wyglądem owoców, ich smakiem, wysokością plonu czy odpornością na choroby i mróz. Niestety nie wszystkie nadają się do uprawy amatorskiej – wiele z nich przeznaczonych jest tylko do uprawy towarowej.

Owoce borówki amerykańskiej są podobne do owoców borówki czarnej (leśnej jagody). Są jednak od niej znacznie większe – mają średnicę od 1 do nawet 3 cm. Kolor skórki jest ciemnoniebieski z charakterystycznym, woskowym nalotem. Zawierają dużo cukrów, soli mineralnych, wiele, różnych witamin i innych składników biologicznie czynnych, co sprawia, że borówki amerykańskie nieustannie zajmują wysokie miejsca w trendach na zdrowe żywienie i "superowoce".


Fot. Aktim/Pixabay

Gdzie kupić najlepsze odmiany borówki amerykańskiej?

Krzewy borówek należy kupować w sprawdzonych centrach ogrodniczych. Wiele odmian pochodzi z uprawy SGGW (Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie). Najwięcej krzewów borówek pojawia się na wiosnę (marzec) i na jesieni (wrzesień) – są to najczęściej 2-3 letnie krzewy rosnące w doniczkach o wysokości pędów 30-40 cm, które dobrze się przyjmują i zaczynają owocować już w następnym roku.

Czy borówka amerykańska potrzebuje innej odmiany do zapylenia?

Większość odmian borówki amerykańskiej jest samopylna, ale wyższe plony uzyskamy w wyniku zapylenia krzyżowego różnych odmian, dlatego też warto posadzić kilka odmian borówki amerykańskiej. Ponadto posadzenie kilku odmian pozwala na wydłużenie okresu zbioru owoców do ponad dwóch miesięcy.

pąki kwiatowe borówki wysokiej fot. _Alicja_ Pixabay
Fot. _Alicia_/Pixabay

Jaką odmianę borówki wybrać?

Najczęstszym podziałem odmian borówki jest pora dojrzewania – dzielimy je na wczesne, średnio-późne oraz późne. Odmiany borówki wysokiej kwitną od drugiej połowy maja do czerwca, a dojrzewają od początku lipca do końca września. Zbiór owoców (z jednej odmiany) trwa zwykle od 2 do 4 tygodni. Owoce dojrzewają nierównomiernie, dlatego zbiór trzeba kilkukrotnie powtarzać. Z jednego krzewu można zebrać od 3 do 10 kg owoców.

  • Do najwcześniej dojrzewających odmian w lipcu należą: 'Bluetta', 'Earlublue', 'Duke', 'Patriot' i 'Spartan',
  • średniowczesne odmiany to: 'Bluejay' oraz 'Bluecrop',
  • a późne to: 'Brigitta', 'Bluegold' i 'Darrow'.

Wczesne odmiany borówki amerykańskiej

• Borówka amerykańska 'Bluetta'
Odmiana o średniej sile wzrostu, charakteryzująca się zwartym pokrojem. Owoce zebrane w niewielkie, luźne grona, dojrzewają bardzo wcześnie – już w połowie lipca (jedna z najwcześniej owocujących odmian borówki). Jagody są średniej wielkości, kuliste, barwy niebieskiej z lekkim nalotem woskowym, bardzo smaczne i aromatyczne. Jest mało podatna na przemarzanie.

• Borówka amerykańska 'Earliblue'
Odmiana o średnio-silnym wzroście – dorasta do 1,5 m wysokości. Pokrój jest wzniesiony, luźny, pędy są sztywne. Owoce duże i średnie, kuliste, smaczne i aromatyczne, zebrane w luźne grona, dojrzewają na początku lipca (zaczyna owocowanie nawet do dwóch tygodni przed odmianą 'Bluecrop'), plon umiarkowany. Odmiana cenna ze względu na wczesną porę dojrzewania, powinna być sadzona na cieplejszych stanowiskach.

• Borówka amerykańska 'Duke'
Odmiana o silnym wzroście – dorastająca do 1,8 m wysokości, ma luźny pokrój i sztywne pędy. Kwitnie późno, owocuje regularnie i obficie. Owoce duże, jasnoniebieskie, lekko spłaszczone, w luźnych gronach, dojrzewają od połowy lipca. Ze względu na tendencję do zbyt obfitego plonowania wymaga silniejszego cięcia. Odporna na choroby i dość odporna na mróz.

• Borówka amerykańska 'Patriot'
Odmiana o średnio silnym wzroście, pokrój zwarty, wzniesiony. Dojrzewa na przełomie lipca i sierpnia. Owoce bardzo duże i spłaszczone, pokryte woskowym nalotem, zebrane w luźne grona, aromatyczne i smaczne. Odmiana kwitnie bardzo obficie i dlatego wymaga silnego cięcia. Toleruje podmokłe i cięższe gleby, nadaje się do uprawy we wszystkich rejonach Polski ze względu na dużą wytrzymałość na mróz.

• Borówka amerykańska 'Spartan'
Odmiana o silnym wzroście – dorasta do 1,8 m wysokości, pokrój luźny, pędy mocne i sztywne. Kwitnie późno, dzięki czemu kwiaty nie są uszkadzane przez przymrozki majowe. Odmiana bardzo plenna, owoce bardzo duże i bardzo smaczne – słodko-winne, kuliste, dojrzewają w drugiej połowie lipca. Doskonale nadają się do zarówno do bezpośredniego spożycia jak i do mrożenia, na soki i dżemy i nalewki.

Średnio-wczesne odmiany borówki amerykańskiej

• Borówka amerykańska 'Bluejay'
Odmiana o silnym wzroście luźnym, rozłożystym pokroju, pędy są sztywne i szybkorosnące - dorastają nawet do 2 m wysokości (wymaga silnego cięcia). Odmiana plenna, równomiernie dojrzewająca – pod koniec lipca. Jagody duże, kuliste, jasnoniebieskie, w smaku winno-słodkie. Można je przechowywać w lodówce nawet przez kilka tygodni. Odmiana wytrzymała na mróz lecz wrażliwa na suszę.

• Borówka amerykańska 'Bluecrop'
Odmiana nazywana królową borówek. Jest uznawana za najlepszą odmianę borówki amerykańskiej i jest powszechnie uprawiana na całym świecie. Charakteryzuje się silnym wzrostem – dorasta do 2 m wysokości. Pędy są sztywne ale często rozchylają się na boki pod ciężarem owoców. Owoce duże, lekko spłaszczone, jasnoniebieskie - pokryte nalotem, bardzo smaczne, dojrzewają od początku sierpnia. Bardzo plenna, odporna na mróz, choroby i suszę.

Późne odmiany borówki amerykańskiej

• Borówka amerykańska 'Brigitta'
Odmiana o silnym i szybkim wzroście – dorasta do 1,8 m wysokości, pokrój wzniesiony do kulistego. Przez specjalistów określana jest mianem najbardziej obiecującej odmiany wielkoowocowej. Jest bardzo plenna, owoce są duże, jędrne, bardzo smaczne, można je długo przechowywać. Wymaga ciepłego stanowiska osłoniętego od wiatru bo jest podatna na przemarzanie.

• Borówka amerykańska 'Bluegold'
Odmiana o średniej sile wzrostu, kulistym pokroju, gęstych pędach pokrytych intensywnie zielonymi liśćmi. Owocuje obficie, jagody są duże i smaczne, gotowe są do zbioru zwykle w drugiej połowie sierpnia. Odmiana odporna na mróz, suszę i choroby, polecana jest do uprawy dla mało doświadczonych ogrodników.

• Borówka amerykańska 'Darrow'
Odmiana późna, dojrzewa w końcu sierpnia i na początku września. Krzew dorasta do wysokości 1,5 m, ma pokrój rozłożysty, pędy sztywne (wymaga odpowiedniego cięcia). Jest to odmiana wybitnie deserowa – rodzi bardzo duże i smaczne owoce. W mroźne zimy może przemarzać.

Redakcja ZielonyOgrodek.pl, wykaz odmian opracowano na podstawie katalogów i informacji od szkółkarzy, Zdjęcie tytułowe: Kari Dickinson/Pixabay

Autor
Polecane odmiany borówki amerykańskiej | Jaką posadzić w ogrodzie?
Polecane odmiany borówki amerykańskiej | Jaką posadzić w ogrodzie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Krzysztof S.

19-04-2020 13:32

Proszę mi powiedzieć czy łodygi oraz liście borówki amerykańskiej świadczą o nadmiernym zasoleniu. I jak to zlikwidować, bo może mieć to wpływ na urodzaj borówek. Proszę o odpowiedź. Krzysztof tel. 605169090

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl