Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Boicie się o swoje borówki przez przymrozki? Wystarczy zrobić prostą rzecz i nie chodzi o agrowłókninę

Borówki amerykańskie zajmują u mnie sporo miejsca na działce. Podobne areały do tych, na których możecie ujrzeć truskawki. Po latach mamy w ogrodzie już około 15 krzaczków, które bardzo szybko owocują z roku na rok. Piękne pąki pojawiły się i u was? Niestety pogoda bywa przewrotna i boicie się o ich kondycję? Przymrozki oraz silne wiatry bardzo źle wpływają na kondycję pąków, które dopiero co zostały zapylone przez trzmiele czy pszczoły. Złe warunki atmosferyczne mogą doprowadzić do urwania delikatnych zalążków, a co w efekcie może się stać? Zabraknie ukochanych owoców tego lata. Jak temu przeciwdziałać?

Początkowo stawiałam kiedyś na agrowłókninę czy mini szklarnie, które miały załatwiać sprawę. Jak się jednak okazuje, są dwie strony medalu takiego rozwiązania. Może uchronić przed przymrozkami oraz wiatrami, jednak zapylacze bardzo niechętnie wchodzą w "pułapkę" agrowłókniny. Wielokrotnie widziałam, jak zaplątywały się w jej wnętrzu i już nie mogły jej opuścić. Co zrobić w takim razie? Aby wilk był syty i owca cała? Podpowiem wam w poniższej poradzie.

Co zrobić, aby uchronić borówkę amerykańską przed przymrozkami? Zapomnijcie o agrowłókninie

Borówka amerykańska jest uwielbiana przez wszystkich łasuchów. Dodawana do musli, wszelkich deserów na bazie bitej śmietany czy lodów. Ma cenne właściwości zdrowotne oraz jest wspaniała dla osób, które borykają się ze słabym wzrokiem.

Jeżeli chcecie cieszyć się w tym roku zbiorami borówek, należy uchronić je przed przymrozkami, które będą dla niej dość srogie. Ta metoda jest znana wielu starszym działkowcom, którzy niechętnie dzielą się tą wiedzą.

Ja jednak zdradzę wam, o co chodzi. Przed przymrozkami należy zrosić krzaki borówki obficie wodą. Dzięki temu będzie wydzielają więcej ciepła. Kiedy wodą przejdzie w stan stały podczas minusowej temperatury, będzie wydzielać energię, czyli ciepło.

 

Doskonale wiemy, że ciepło krzepnięcia jest identyczne jak ciepło topnienia. W ten sposób naturalnie ochronicie krzewy bez obawy, że wasze pąki opadną i z owoców nici. Wypróbujcie, a z pewnością będziecie zadowoleni.

Czy borówka amerykańska może rosnąć obok malin?

Borówka amerykańska zdecydowanie nie powinna rosnąć obok malin. Będzie bardzo szybko konkurować o światło, składniki odżywcze oraz przestrzeń. Powodując zacienienie jeden i drugi krzew może wywijać się niekorzystnie w stronę słońca.

Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
Przeczytaj także
Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

Nigdy z takiego stanowiska nie wyniknie nic pozytywnego. Ustalcie swoje priorytety, jeżeli nie macie innego miejsca, aby je rozdzielić. Ja sadze maliny w niedalekiej odległości od kompostownika. Zawsze czerpią z jego sąsiedztwa składniki mineralne.

Jak wiecie, maliny są dość żarłoczne, podobnie jak dynia. Uwielbiają ziemię zasobną w nawóz oraz przemielone skorupki jajek, które co jakiś czas dokładam pod spodem krzewów.

Borówki natomiast znajdują się w niedalekiej odległości od aronii, która po latach ma przepiękne krzewy, z których zbieram ponad 10 kilogramów owoców.

Borówka podlewana jest co jakiś czas zsiadłym mlekiem, dzięki temu ma piękne owoce i zawsze dorodne, o średnicy około 2 cm.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Vaivirga / AdobeStock

Autor
Boicie się o swoje borówki przez przymrozki? Wystarczy zrobić prostą rzecz i nie chodzi o agrowłókninę
Boicie się o swoje borówki przez przymrozki? Wystarczy zrobić prostą rzecz i nie chodzi o agrowłókninę
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Porady ogrodnicze
Owoce + WSZYSTKIE TAGI
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl