Logo
Logo

Przycinanie borówki amerykańskiej – kiedy i jak wykonać zabieg?

Odpowiednie przycinanie borówki amerykańskiej jest kluczowe dla zapewnienia jej zdrowego wzrostu i obfitego owocowania. Choć może wydawać się to skomplikowane, istnieje kilka prostych zasad, które pomogą Ci przeprowadzić ten proces prawidłowo. Dowiedz się, kiedy jest najlepszy czas na przycinanie, jakie narzędzia będą Ci potrzebne i jakie części rośliny powinny zostać usunięte, aby zapewnić jej najlepsze warunki do rozwoju.

Streszczenie artykułu
Borówka amerykańska to roślina, której prawidłowy rozwój i obfite plony zależą od regularnego przycinania. Przycinanie borówki amerykańskiej powinno się odbywać na wiosnę, zazwyczaj w marcu, kiedy roślina jest jeszcze w fazie spoczynku. Najważniejsze jest usunięcie wszystkich chorych, uszkodzonych i starych pędów, które mają więcej niż 6 lat. Młode pędy, które wyrosły w poprzednim sezonie, nie są przycinane, ponieważ to na nich powstają owoce. Warto również pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej formy krzewu, która powinna przypominać kształt korony drzewa. Przycinanie nie tylko stymuluje roślinę do intensywniejszego owocowania, ale również poprawia jej zdrowie i wygląd. Po przycięciu należy pamiętać o właściwej pielęgnacji, w tym o nawożeniu i regularnym podlewaniu. Jednak przycinanie nie jest zalecane dla wszystkich odmian borówki amerykańskiej, niektóre z nich najlepiej rosną bez tego zabiegu. Dlatego zawsze warto skonsultować się z ekspertem lub dokładnie zapoznać się z wymaganiami konkretnej odmiany borówki, zanim przystąpimy do cięcia.
Spis treści
Po co przycinać borówkę amerykańską? Kiedy przycinać borówkę amerykańską? Jak przycinać borówkę amerykańską? Krok po kroku FILM: ABC cięcia borówki amerykańskiej

Borówkę amerykańską powinno się przycinać, aby uzyskać jak najwięcej pięknych owoców. Są to krzewy długowieczne i odpowiednio prowadzone mogą dawać bardzo duże plony przez co najmniej 20 lat!

Przeprowadzając przemyślane przycinanie borówki amerykańskiej, nie tylko nadajemy krzewowi estetyczny i harmonijny kształt, ale również zapewniamy równomierny rozkład sił witalnych rośliny. Dzięki temu, krzew jest w stanie wytworzyć obfitą ilość pąków kwiatowych, co przekłada się na lepsze owocowanie. Regularne usuwanie słabych, chorych, czy uszkodzonych gałązek nie tylko poprawia wygląd rośliny, ale także jej zdrowie, eliminując potencjalne źródła infekcji i chorób. Takie działanie stymuluje krzew do intensywniejszego wzrostu i owocowania, zapewniając mu najlepsze warunki do rozwoju. Odpowiednie przycinanie jest więc nieodzownym elementem pielęgnacji, który wpływa na długowieczność i żywotność borówki.

Kiedy przycinać borówkę amerykańską?

Wszystkie rodzaje cięcia u borówki wykonuje się co roku pod koniec zimy lub na początku wiosny (luty-marzec).

Krzewy borówki po posadzeniu zwykle nie wymagają natychmiastowego cięcia. Warto wiedzieć, że w profesjonalnych plantacjach, nowo posadzonym krzewom usuwa się kwiatostany, aby nie osłabiały rośliny w początkowym etapie uprawy.

Jak przycinać borówkę amerykańską?

 1. Cięcie pielęgnacyjne można wykonywać do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych.
   W pierwszej kolejności należy usunąć pędy uszkodzone na wskutek mrozu.
  Następnie usuwa się pędy słabe, skierowane do wnętrza korony i nie "rokujące sukcesu".

 2. Cięcie prześwietlające to wycinanie starych pędów u podstawy (4 letnich lub starszych). Borówka owocuje najlepiej na pędach 2-3 letnich.
   Krzew często prowadzi się tak, aby miał 6-8 pionowych pędów głównych.

 3. Silne cięcie prześwietlające najczęściej wykonuje się od 4-5 roku po posadzeniu, gdy widzimy taką potrzebę.

 4. W trakcie sezonu krzewy mogą być porażane przez choroby. Jeśli patogen pojawi się na pędach rośliny należy przyciąć niezależnie od terminu!

Film poradnikowy o cięciu borówki amerykańskiej

Zielone Pogotowie / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia tytułowe: Edita Paulauskiene / Dreamstime oraz Tony Glenn / Pixabay

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Kiedy należy przycinać borówkę amerykańską?

  Przycinanie borówki amerykańskiej powinno odbywać się na wiosnę, zazwyczaj w marcu, kiedy roślina jest jeszcze w fazie spoczynku.
 • Jakie pędy należy usunąć podczas przycinania borówki amerykańskiej?

  Należy usunąć wszystkie chore, uszkodzone i stare pędy, które mają więcej niż 6 lat, zachowując młode pędy z poprzedniego sezonu, na których powstają owoce.
 • Jaki kształt krzewu borówki amerykańskiej należy utrzymać?

  Krzew borówki amerykańskiej powinien mieć kształt przypominający koronę drzewa, co zapewnia odpowiedni pokrój i rozłożenie sił rośliny.
 • Czy wszystkie odmiany borówki amerykańskiej wymagają przycinania?

  Nie, niektóre odmiany borówki amerykańskiej najlepiej rosną bez przycinania, dlatego zawsze warto skonsultować się z ekspertem lub zapoznać się z wymaganiami konkretnej odmiany.
 • Jakie korzyści przynosi przycinanie borówki amerykańskiej?

  Przycinanie stymuluje roślinę do intensywniejszego owocowania, poprawia jej zdrowie i wygląd, a także zapewnia odpowiedni pokrój i zdrowie krzewu przez systematyczne usuwanie słabych i chorych gałązek.
 • Kiedy wykonuje się pierwsze cięcie u nowo posadzonych krzewów borówki?

  Nowo posadzone krzewy borówki zwykle nie wymagają natychmiastowego cięcia, ale w profesjonalnych plantacjach usuwa się kwiatostany, aby nie osłabiały rośliny w początkowym etapie uprawy.
 • Jakie są rodzaje cięcia u borówki amerykańskiej?

  Wyróżnia się cięcie pielęgnacyjne, które wykonuje się do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych, oraz cięcie prześwietlające, polegające na wycinaniu starych pędów u podstawy, co sprzyja owocowaniu na pędach 2-3 letnich.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Przycinanie borówki amerykańskiej – kiedy i jak wykonać zabieg?
Przycinanie borówki amerykańskiej – kiedy i jak wykonać zabieg?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl