Logo
Logo

Zapylanie borówki amerykańskiej | Co zrobić, aby doczekać się owoców?

Pytanie czytelnika: Słyszałem, że są męskie i żeńskie odmiany borówki amerykańskiej i trzeba je sadzić obok siebie aby nastąpiło zapylenie – czy to prawda? Jak zapewnić sobie obfite plony owoców borówki?

Spis treści
Czy borówka amerykańska potrzebuje zapylacza? Jak zapewnić sobie obfite plony owoców?

Czy są żeńskie i męskie odmiany borówki?

To jeden z wielu mitów ogrodniczych od lat powielany w internecie. Nie ma odmian żeńskich i męskich borówki amerykańskiej! Aby zapylić kwiat borówki amerykańskiej (Vaccinium corymbosum) wystarczy pyłek z innego kwiatu – w tym najlepiej z innego krzewu, ponieważ własnym pyłkiem zapyla się słabo.

Co zrobić, by mieć dużo owoców?

Zdarza się, że mając tylko jeden krzew borówki amerykańskiej możemy się nie doczekać się owoców, ale zwykle taka roślina po prostu bardzo słabo owocuje.

Abyśmy otrzymywali dorodne owoce powinny rosnąć obok siebie minimum dwie borówki (im więcej tym lepiej), a jeszcze lepiej jeśli będą to różne odmiany. Borówka jest samopylna (większość odmian) i zapylana przez owady

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Julia Freeman-Woolpert/Freeimages

Preparat wabiący owady zapylające
Preparat wabiący owady zapylające
Atraktant dla pszczół - poprawia zapylenie kwiatów. Preparat do opryskiwania kwitnących roślin uprawnych w celu zwiększenia ich atrakcyjności dla owadów zapylających, głównie pszczoły miodnej. Stosowanie Biopolinu na kwiaty roślin uprawnych zwiększa intensywność oblotu owadów i w konsekwencji wpływa na efektywniejsze zapylanie. Prowadzi to do istotnego zwiększenia plonu i poprawy jego jakości.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Autor
Zapylanie borówki amerykańskiej | Co zrobić, aby doczekać się owoców?
Zapylanie borówki amerykańskiej | Co zrobić, aby doczekać się owoców?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (19)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Olek

17-04-2023 14:19

Dzień dobry, jeśli chodzi o zapylanie kwiatów borówki amerykańskiej a także innych roślin sadowniczych w obrębie JEDNEJ ODMIANY, to określenie "samopylne" i "zapylane przez owady - np. pszczoły (czyli nie samopylne)" jest niejako wykluczające się. Dla odmian, które będą owocowały ...

Gość uczeń

20-10-2019 10:00

jestem w szoku

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl