Logo
Logo

Krzewy owocowe do uprawy w doniczkach | Twój balkon pełen owoców!

Krzewy o jadalnych owocach, takie jak: jeżyny, maliny, borówka amerykańska i winorośl, nie potrzebują wiele miejsca. Rosną w górę wzdłuż ściany, ogrodzenia, ramy lub pergoli, a nawet udadzą się na balkonie. Oprócz owoców cieszą oczy liśćmi i kwiatami na początku lata. Trochę później rozwijają się smaczne owoce, które zbiera się pod koniec lata i jesienią. Zawsze więc coś się dzieje, a obserwowanie, jak rośnie owoc (i możliwość jego zjedzenia), daje dzieciom frajdę i jest edukacyjnym doświadczeniem – najmłodsze pokolenie uczy się, skąd się bierze żywność. A to, czego nie zjecie, będzie jesiennym przysmakiem dla ptaków.

Spis treści
Dlaczego warto uprawiać krzewy owocowe? Na co zwrócić uwagę przy zakupie sadzonek? Jak uprawiać krzewy owocowe na balkonie?
Krzewów o jadalnych owocach jest sporo, ale nie wszystkie nadają się do uprawy w doniczkach. Proponujemy: jeżynę bezkolcową (Rubus fruticosus), malinę (Rubus idaeus), winorośl właściwą – "winogrono" (Vitis vinifera) i borówkę amerykańską (Vaccinium corymbosum). Gatunki te mają różne odmiany, w tym także karłowe, idealne więc na małą przestrzeń.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sadzonek krzewów owocowych do uprawy w doniczkach?

 • Owocujące pnącza są sprzedawane w różnej wielkości donicach i na różnym etapie wzrostu. Do czerwca rośliny powinny być w pełni dojrzałe, mieć dużo liści i kwitnąć, a nawet owocować.
 • Sprawdź, czy na roślinach nie ma gąsienic, ślimaków, mszyc i innych szkodników. Zobacz, czy nie ma oznak chorób grzybowych.  
krzewy owocowe w doniczkach
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Przeczytaj także
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

Jak dbać o krzewy owocowe na balkonie? To łatwe!

 • Ziemia
  Mogą rosnąć w pojemnikach, donicach lub w glebie. Jeżyny i maliny lubią żyzną, lekko kwaśną glebę. Borówki muszą mieć ziemię kwaśną, a winogrona preferują glebę wapienną. 
 • Nasłonecznienie
  Lubią słoneczne miejsca. Światło słoneczne jest niezbędne do dojrzewania owoców.
 • Podlewanie
  Nie dopuścić do wyschnięcia gleby. Rośliny potrzebują dużo wody, by mieć owoce.
 • Nawożenie
  Raz na dwa tygodnie w okresie wegetacyjnym stosuj nawóz, dopasowany do danego gatunku.  
 • Pielęgnacja
  Zapewnij podporę – kratkę, ramę lub pergolę. Przytnij pod koniec zimy lub wczesną wiosną. 

Źródło: Flower Council Holland, Thejoyofplants.co.uk

Autor
Krzewy owocowe do uprawy w doniczkach | Twój balkon pełen owoców!
Krzewy owocowe do uprawy w doniczkach | Twój balkon pełen owoców!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)