Logo
Logo

Co ciąć w marcu? | Przycinanie drzew i krzewów

Rozpoczynająca się w tym miesiącu wiosna, to świetna pora na kontynuację cięcia i prześwietlania drzew owocowych, a także przycinanie krzewów ozdobnych. Jakie rośliny ogrodowe można ciąć w marcu? Jak to robić? Sprawdź!

Spis treści
Jakie drzewa owocowe ciąć w marcu? Jakie krzewy ozdobne ciąć w marcu? Co to odmładzanie krzewów? Jak wykonać pierwsze cięcie żywopłotu?

Marcowe cięcie drzew owocowych

W przydomowych ogrodach lub na działkach marzec to najlepsza pora (korzystne warunki atmosferyczne) na prześwietlanie drzew owocowych – w tym czasie najlepiej ciąć głównie gatunki najbardziej odporne na nagłe spadki temperatur, czyli np. jabłonie i grusze.

Drzewa bardziej wrażliwe (brzoskwinia, morela) lepiej przyciąć nieco później (nawet w kwietniu), a pędy drzew pestkowych (głównie czereśni i wiśni) najlepiej skracać dopiero po zbiorze owoców.

Wczesna wiosna to także czas sadzenia drzewek owocowych, które warto uformować i przyciąć zaraz po posadzeniu:

  • Skracamy o 1/3 długości pęd główny (przewodnik), a gałązki boczne mniej więcej o połowę.
  • Warto pamiętać, aby ciąć pędy w taki sposób, żeby nie zostawiać długich odcinków między pąkami – tniemy ok. 0,5-1 cm nad pąkiem, lekko skośnie.

Drzewka które rosną już od kliku sezonów w ogrodzie warto lekko prześwietlać:

  • usuwać wszystkie pędy rosnące do wewnątrz korony i zachodzące na siebie (krzyżujące się).
  • Jeśli tniemy grubsze konary, warto zasmarować rany po cięciu maścią ogrodniczą (lub innym preparatem z dodatkiem substancji grzybobójczej), co zabezpieczy roślinę przed infekcjami oraz ułatwi zabliźnienie ran.

Cięcie krzewów ozdobnych w marcu

Wczesna wiosna i cały marzec, to także dobry okres na rozpoczęcie cięcia lub skracania ozdobnych krzewów ogrodowych, które kwitną latem na jednorocznych pędach. Można przycinać więc takie krzewy i krzewinki jak:

Skracamy ich pędy o około 1/3 długości, aby pobudzić je do wytwarzania nowych pędów, na których powstaną paki kwiatowe. Usuwamy także pędy uszkodzone, krzyżujące się, suche, przemarznięte lub chore, a jeśli krzew wymaga prześwietlenia i odmłodzenia tniemy go nieco mocniej (cięcie odmładzające).

Wiosenne odmładzanie krzewów

Raz na kilka lat krzewy mogą wymagać odmłodzenia lub silniejszego prześwietlenia i wczesna wiosna jest także dobrym na to momentem. Pamiętajmy jednak, że mocniejsze cięcie (nawet o połowę długości pędów lub mocniejsze) może spowodować, że w danym roku przycinane rośliny mogą nie zakwitnąć, ale po takim zabiegu obficiej zakwitną w kolejnych latach i będą zdrowsze. W taki sposób możemy wiosną odmładzać różne popularne krzewy – zarówno te kwitnące latem, jak i wiosną, np. derenie, irgi, jaśminowce, kaliny, krzewuszki, pigwowce.

Przycinanie żywopłotów w marcu

Przez cały miesiąc można także wykonywać cięcia żywopłotów (liściastych oraz iglastych) – najlepiej zrobić to, zanim zaczną pękać pąki liściowe. Jeśli żywopłot jest złożony z gatunków kwitnących i chcemy, by zdobiły go kwiaty, lepiej przestrzegać odpowiedniego terminu – gatunki kwitnące latem tniemy wiosną, a kwitnące latem – po kwitnięciu.

Przy cięciu żywopłotów starszych i gęstych, należy także pamiętać o okresie lęgowym ptaków i wszelkie zabiegi zakończyć do końca miesiąca, a w czasie ich wykonywania zachować ostrożność. Cięcie wykonywane później może powodować uszkodzenie gniazd i stanowi zagrożenie dla piskląt.

Ważne! Po wiosennym cięciu roślin warto je zasilić odpowiednim nawozem oraz podlać (szczególnie w okresie bez opadów).

Należy także pamiętać, że niektóre krzewy (np. magnolie, azalie, różaneczniki/rododendrony) nie wymagają lub nawet nie lubią cięcia. Po zimie wystarczy wykonać w ich przypadku jedynie cięcie sanitarne, czyli usunąć pędy suche, chore lub uszkodzone przez mróz.

Z kolei inne gatunki nie powinny być cięte wiosną (kiedy ruszają soki), ponieważ powoduje to tzw. „płacz”, czyli ubytek soków i osłabienie roślin. Są to między innymi takie gatunki jak: brzoza, klon, orzech włoski i lepiej przycinać je w nieco później – np. w lecie.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Mary Brotherton/Pixabay ed. Dreamcreateicons/Flaticon

Sprawdź również, co i jak przycinać w miesiącach:
Autor
Co ciąć w marcu? | Przycinanie drzew i krzewów
Co ciąć w marcu? | Przycinanie drzew i krzewów
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl