Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) nazywana czasem hortensją drzewkowatą, jest krzewem z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej. Jest pospolicie uprawiana w ogrodach w krajach o klimacie umiarkowanym.

Roślina ta może dorastać do 2,5 m wysokości i szerokości. Charakteryzuje się symetrycznym, okrągłym pokrojem. Liście tej hortensji są długoogonkowe, szerokojajowate i ciemnozielone z nieco jaśniejszym spodem. Są ostro zakończone i maja ząbkowany brzeg. Osiągają długość ok. 15-18 cm.

Hortensja krzewiasta kwitnie latem od lipca do września. Wytwarza kwiatostany typu baldachogron, które mają charakterystyczny kopulasty lub okrągły kształt i zwykle około 15 cm średnicy. Krzew wytwarza dwa typy kwiatów – płodne, które są drobne, niepozorne, białe i z czasem zieleniejące oraz płonne – większe, ozdobne, mające za zadanie zwabić zapylaczy.

Wymagania i uprawa

Chcąc uprawiać hortensję krzewiastą należy zapewnić jej stanowisko półcieniste i najlepiej osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna, żyzna i lekko kwaśna. Gatunek jest dostatecznie odporny na mróz i na zimę zaleca się okrywać tylko młode osobniki.

Hortensja bardzo źle znosi suszę i musimy ją systematycznie podlewać w upalne miesiące. Powinniśmy też ją nawozić, ponieważ do pięknego i obfitego kwitnienia potrzebuje dużo składników odżywczych.

Hortensja to krzew, który wymaga od nas cięcia, by co roku pięknie obsypywał się kwiatami.

Roślinę można rozmnażać przez nasiona lub sadzonki.

Zastosowanie

Hortensja krzewiasta jest szczególnie polecana do ogrodów przydomowych. Przy jej pomocy można tworzyć wiele ciekawych kompozycji – szczególnie atrakcyjnie prezentuje się na tle ciemnej zieleni.

Odmiany

Zazwyczaj nie uprawia się typowej formy gatunku. Częściej spotykane w ogrodach są podgatunki, czyli Hydrangea arborescens subsp. arborescens, H. arborescens subsp. discolor (syn. Hydrangea cinerea) oraz H. arborescens subsp. radiata. A najbardziej pospolite w ogrodach są kultywary hortensji krzewiastej, np.:

  • 'Annabelle' – bardzo duże, 20 cm średnicy, białe, kuliste kwiatostany złożone głównie z kwiatów płonnych
  • 'Grandiflora' – mniejsze kwiatostany niż 'Annabelle' ale o większych kwiatach

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde, hortulus.com.pl