Logo
Logo

Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens)

Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiatostany
 • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna, lekka
 • Kolor kwiatów: białe, czerwone, różowe, niebieskie, fioletowe
 • Kwiatostan: baldachogrono
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: kulisty, wzniesiony, krzaczkowaty
 • Wysokość: 1,5 m
 • Okres kwitnienia: VII, VIII, IX
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: rabaty, miejsca eksponowane, pojedynczo, duże ogrody, kwiat cięty
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany

  Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens) nazywana czasem hortensją drzewkowatą lub drzewiastą jest krzewem z rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej. Jej odmiany są pospolicie uprawianymi roślinami ogrodowymi w krajach o klimacie umiarkowanym.

  Wygląd hortensji krzewiastej

  Krzew może dorastać do 2,5 m wysokości i szerokości. Charakteryzuje się symetrycznym, okrągłym pokrojem. Liście tej hortensji są długoogonkowe, szeroko-jajowate i ciemnozielone z nieco jaśniejszym spodem. Są ostro zakończone i maja ząbkowany brzeg. Osiągają długość ok. 15-18 cm.

  Hortensja krzewiasta kwitnie latem od lipca do września. Wytwarza kwiatostany typu baldachogron, które mają charakterystyczny kopulasty lub okrągły kształt i zwykle około 15 cm średnicy. Krzew wytwarza dwa typy kwiatów – płodne, które są drobne, niepozorne, białe i z czasem zieleniejące oraz płonne – większe, ozdobne, mające za zadanie zwabić zapylaczy.

  Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia
  Przeczytaj także
  Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia

  Wymagania i uprawa hortensji krzewiastej

  Uprawa hortensji krzewiastej w ogrodzie nie jest trudna. Należy zapewnić jej stanowisko półcieniste i najlepiej osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna, żyzna, lekko wilgotna oraz lekko kwaśna (pH 5,5-6). Gatunek jest dostatecznie odporny na mróz i na zimę zaleca się osłaniać tylko osobniki młode, nowo posadzone lub uprawiane w donicach.

  Hortensję krzewiastą kupowaną w donicach można sadzić przez cały sezon, ale najlepiej to robić wczesną wiosną lub jesienią.

  Roślinę można rozmnażać przez wysiew nasion ale w praktyce robi się to jedynie przez odkłady oraz sadzonki pędowe, by zachować cechy roślin ozdobnych.

  Pielęgnacja hortensji krzewiastej

  Hortensja bardzo źle znosi suszę i musimy ją systematycznie podlewać w upalne miesiące. Nawożenie hortensji również jest bardzo istotne, by roślina pięknie i obficie kwitła. Do tego celu można wybierać uniwersalne nawozy mineralne jak i organiczne jak i specjalne nawozy dla hortensji. Roślinę dobrze jest ściółkować.

  Przycinanie hortensji krzewiastej to jeden z ważniejszych zabiegów jeśli chcemy, by nasz krzew obficie kwitł.

  Szkodniki i choroby hortensji krzewiastej

  Hortensja krzewiasta może być atakowana przez mszyce i przędziorki, natomiast brązowe plamy na hortensji to objawy chorób grzybowych (np. mączniaki, szara pleśń i plamistość liści). W razie wystąpienia jednych albo drugich, trzeba sięgnąć po preparaty na szkodniki lub odpowiednie fungicydy.

  Żółknące liście hortensji to przeważnie chloroza, która jest znakiem, że nasz krzew ma za mało składników odżywczych. By temu zaradzić, należy sprawdzić, czy podłoże pod rośliną ma odpowiednie pH i ją nawieźć.

  Zastosowanie hortensji krzewiastej

  Hortensja krzewiasta jest mniej popularna niż hortensje bukietowe czy ogrodowe, ale jest równie dekoracyjna. Szczególnie polecana do ogrodów przydomowych. Przy jej pomocy można tworzyć wiele ciekawych kompozycji – szczególnie atrakcyjnie prezentuje się na tle ciemnej zieleni.

  Hortensja krzewiasta bardzo dobrze wygląda obok roślin, które dobrze radzą sobie w jasnym półcieniu, np. żurawektawułekrozchodników, bergenii, funkii i niektórych traw ozdobnych.

  Odmiany hortensji krzewiastej

  Zazwyczaj nie uprawia się typowej formy gatunku. Częściej spotykane w ogrodach są podgatunki hortensji krzewiastej (czyli Hydrangea arborescens subsp. arborescens, H. arborescens subsp. discolor (syn. Hydrangea cinerea) oraz H. arborescens subsp. radiata), a najbardziej popularne są kultywary hortensji krzewiastej, np.:

  • PINK ANNABELLE
  • 'Annabelle' – bardzo duże, 20 cm średnicy, białe, kuliste kwiatostany złożone głównie z kwiatów płonnych
  • 'Grandiflora' – mniejsze kwiatostany niż 'Annabelle' ale o większych kwiatach

  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde, hortulus.com.pl

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (10)
  Powiązane rośliny