Logo
Logo

Uprawa rozchodników w ogrodzie | Jakie wybrać? Jak pielęgnować?

Rozchodniki są mało wymagające – mogą być sadzone w każdej glebie i w każdym miejscu (za wyjątkiem bardzo wilgotnego). Wykorzystywane są do obsadzania skalniaków, rabat, murków, skarp, a także założeń naturalistycznych.

Spis treści
Gdzie najlepiej sadzić rozchodniki? Jakie wymagania mają rozchodniki i jak je uprawiać w ogrodzie? Jak wyglądają rozchodniki? Jakie są najpopularniejsze gatunki i odmiany rozchodników ogrodowych?

Dlaczego warto uprawiać rozchodniki w ogrodzie?

Rozchodniki (łac. Sedum) należą do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). W większości są i bylinami zimującymi w gruncie, ale także krzewami, krzewinkami, roślinami jednorocznymi i dwuletnimi. Zwykle są niewielkich rozmiarów, tworzą zwarte kępy. Szacuje się, że na świecie występuje ponad 400 gatunków rozchodników. Z tak szerokiej gamy każdy miłośnik skalniaków znajdzie coś dla siebie.

  • Wszystkie rozchodniki mają małe wymagania co do gleby. Mogą rosnąć nawet na glebach jałowych. Lubią jednak gleby przepuszczalne, stanowiska słoneczne i suche. Są odporne na suszę. Lubią pH zbliżone do obojętnego.

  • Rozchodniki są często sadzone na skalniakach. Są chętnie uprawiane są ze względu na płożące pędy oraz ozdobne i odporne na warunki atmosferyczne liście.

  • Rozchodniki są bardzo łatwe w uprawie. Doskonale nadają się na skalniaki oraz na obsadzanie rabat, murków, skarp i założeń naturalistycznych. Są także doskonałymi roślinami okrywowymi.

  • Rozchodniki bardzo łatwo można rozmnażać. Na wiosnę lub jesienią należy podzielić duże kępy na mniejsze. Można również rozmnażać je przez ukorzenianie pędów.

Podlewane / YouTube


Kolorowe rozchodniki – jakie wybrać do ogrodu?

Kolory liści i kwiatów rozchodników zależą od gatunku. Pojedyncze kwiaty są małe, ale tworzą bardzo okazałe kolorowe dywany. Pojawiają się w wielkiej obfitości. Pierwsze zaczynają kwitnąć już w czerwcu. Poniżej lista najbardziej popularnych rozchodników.

Przy planowaniu skalniaka, dobierz gatunki i odmiany rozchodnika kwitnące w różnym czasie, aby od lipca do końca września cieszyć się ich kwiatami. Oryginalna uroda rozchodników sprawi, że nawet najmniejszy skalniak stanie się ozdobą ogrodu.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany rozchodników

Rozchodnik biały Fot. kwiatyozdobne.pl

Rozchodnik biały (Sedum album Laconicum)

Liście ciemnozielone, pędy kwiatostanowe osiągają wysokość 15 cm.

Białe kwiaty na krótkich szypułkach. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Rozchodnik kamczacki Fot. Stan Shebs/Wikimedia Commons

Rozchodnik kamczacki (Sedum kamtschaticum)

Liście z nieregularnym, obrzeżeniem. U odmiany 'Variegata' brzegi są dodatkowo jaśniejszego koloru.

Kwiaty pomarańczowo-żółte. Kwitnie od sierpnia do września.

Rozchodnik okazały Fot. Babij, Gail Frederick/Flickr ↓

Rozchodnik okazały (Sedum spectabile)

Gatunek o rozmiarach większych niż inne rozchodniki. Liście niebieskawo-zielone owalne, mięsiste, ząbkowane na brzegach.

Kwiaty różowe, zebrane w baldachy. Kwitnie od połowy sierpnia do połowy września.

Rozchodnik ostry Fot. AnRo0002/Wikimedia Commons ↓

Rozchodnik ostry (Sedum acre)

Liście seledynowe. Kwiaty wyrastają na krótkich szypułkach lub są prawie siedzące. Mają barwę żółtą i lancetowate, gwiazdkowato rozstawione płatki. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca.

Rozchodnik kaukaski Fot. David J. Stang/Wikimedia Commons ↓

Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium)

Dużo odmian o kolorowych, ciemnych liściach, które jesienią zmieniają odcień.

Kwiaty białe lub karminowe, prawie siedzące. Kwitnie od lipca do sierpnia.

Rozchodnik ościsty Fot. Ettore Balocchi/Flickr ↓

Rozchodnik ościsty (Sedum reflexum)

Liście niebiesko-szare, równowąskie, zimozielone. Osiąga wysokość 10 cm, przy czym pędy kwiatostanowe dorastają do wysokości 30 cm.

Kwiaty złoto-żółte, zebrane są w prawie kuliste baldachy. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

Rozchodnik hiszpański Fot. Babij/Flickr ↓

Rozchodnik hiszpański (Sedum hispanicum)

Liście niebiesko-zielone z woskowym nalotem, w suchych warunkach zaróżowione. Tworzą bardzo gęste darnie wysokości 10 cm.

Kwiaty o różowych wierzchołkach i białych nasadach. Kwitnie od maja do czerwca.

Ochrona rozchodników przed mrozem

Większość rozchodników należy zabezpieczać na zimę okryciem ze słomy, liści lub agrowłókniny. Okrycie należy położyć dopiero po kilkudniowych spadkach temperatury poniżej zera.

FILM: Zakładamy zielone dywany z rozchodników

Źródło: Make Your Life Greener / Youtube


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia rozchodników: Stan Shebs/CC BY-SA 3.0/Link, Babij/CC BY-SA 2.0/"IMGP5671 Sedum spectabile Rozchodnik okazały"/Gail Frederick/CC BY 2.0/"IMG_5157", AnRo0002/CC0/Link, David J. Stang/CC BY-SA 4.0/Link, Ettore Balocchi/CC BY 2.0/"Crassulaceae Sedum rupestre", Babij/CC BY-SA 2.0/"Sedum hispanicum var. minus Rozchodnik hiszpański drobny", zdjęcie tytułowe: Annie Spratt/Pixabay ed., Cathy VanHeest/Unsplash

Autor
Uprawa rozchodników w ogrodzie | Jakie wybrać? Jak pielęgnować?
Uprawa rozchodników w ogrodzie | Jakie wybrać? Jak pielęgnować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl