Rozchodnik ostry (Sedum acre) to niska, zadarniająca bylina sukulentowa z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). W naturze można go spotkać w wielu rejonach świata, w tym min. w Europie, Azji i Afryce północnej. W Polsce uznawany jest za gatunek rodzimy, spotykany na naturalnych stanowiskach prawie w całym kraju. Często bywa też uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna.
Wygląd rośliny
Rozchodnik ostry dorasta do ok. 5-10 cm wys. Tworzy liczne, mięsiste, grube, rozgałęzione, płożące się lub lekko wzniesione pędy, gęsto pokryte małymi, wałeczkowatymi, zielonymi, mięsistymi, wydłużonymi, zimozielonymi liśćmi, otulającymi łodygę.
Rozchodnik ostry kwitnie wczesnym latem (VI-VII). Na szczytach pędów pojawiają się liczne, zebrane po kilka w baldachowate kwiatostany, gwiazdkowate, pięciopłatkowe, żółte kwiaty z mocno rozłożonymi na boki wąskimi płatkami. W czasie kwitnienia pokrywają całą roślinę, niemal zupełnie zasłaniając pędy i liście. Kwiaty są miododajne i zwabiają liczne owady zapylające.
Wszystkie części rozchodnika ostrego są trujące. Po spożyciu mogą powodować zaburzenia w układzie pokarmowym (min. wymioty, biegunki), a sok z rośliny może podrażniać skórę.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
Rozchodnik ostry to wyjątkowo łatwa w uprawie i mało wymagająca roślina. Oczekuje głównie słonecznego stanowiska i przepuszczalnej, lekkiej, suchej, piaszczystej lub żwirowej, niezbyt żyznej gleby. Nie lubi nadmiaru wody i cienia. Jest natomiast całkowicie mrozoodporny i nie wymaga zimowego okrycia. Może być uprawiany na terenie całego kraju.
Rozchodnik ostry łatwo daje się rozmnażać przez podział rozrośniętych egzemplarzy, sadzonki pędowe lub wysiew nasion. Na dobrych stanowiskach daje też samosiew. Jego pędy po zetknięciu z podłożem mogą ukorzeniać się samoistnie.
Zastosowanie
Rozchodnik ostry to dokonała roślina zadarniająca, którą w ogrodzie można wykorzystać na różne sposoby. Może być też sadzony w szczelinach między kamieniami lub płytami chodnikowymi choć warto pamiętać, że źle znosi deptanie. Doskonale wygląda na skalniakach i w ogródkach żwirowych, ale równie pięknie prezentuje się wraz z innymi roślinami na murkach czy skarpach. Może być też wykorzystany do tworzenia "zielonych dachów".
Doskonale komponuje się z innymi niskimi roślinami jak np. inne rozchodniki, rojniki, goździk siny lub pierzasty, macierzanka, floks szydlasty, rogownica kutnerowata, smagliczka nadmorska czy żagwin.
Nadaje się także do wypełniania kompozycji w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Wybrane odmiany
- 'Aureum' – liście jasnozielone, na szczycie pędów żółte
- 'Yellow Queen' – liście żółto-zielone
Zdjęcia: chaiko / AdobeStock; Katarzyna Jeziorska;"Sedum acre flowers"; "Sedum acre follicles"/anro0002/CC BY-SA 2.0; "Sedum acre"/ComputerHotline/CC BY 2.0