Spis treści
Wygląd rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Polecane odmiany

Goździk pierzasty, goździk postrzępiony (Dianthus plumarius) to niska roślina z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Występuje w Europie, a w Polsce spotkać go można przede wszystkim na terenach nizinnych. Jest objęty częściową ochroną gatunkową. W ogrodach uprawia się głównie jego odmiany ozdobne.

Wygląd rośliny

Goździk postrzępiony tworzy gęste, dorastające do 30-40 cm wysokości darnie. Rozpoznać go można po lancetowatych, ostro zakończonych, wąskich liściach o długości do 2-5 cm i szerokości do kilkunastu milimetrów. Cała roślina ma kolor sinozielony.

Goździk pierzasty kwitnie od czerwca do sierpnia. Wytwarza rozgałęziające się dość długie łodygi, na których szczytach znajdują się pachnące kwiaty – kilka na jednej łodydze. Mają długi, rurkowaty kielich i 5 płatków korony. Są one mocno ząbkowane na szczycie co sprawia wrażenie jakby były pierzaste. Kwiaty są pojedyncze (u odmian ozdobnych mogą być pełne), w kolorach od białego do różowego. Wewnętrzna część korony jest "brodata", strzępiasta i ma kolor ciemnoróżowy lub czerwony. Zapylaczami często są motyle. Owocem jest torebka.

Wymagania i uprawa

Goździk pierzasty jest bardzo łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych i na glebie przepuszczalnej, umiarkowanie żyznej i o pH obojętnym lub lekko zasadowym. Jest mrozoodporny.

Roślinę rozmnaża się przez podział i sadzonkowanie, co najlepiej wykonywać jesienią.

 
 

Zastosowanie

Goździk pierzasty jest dobrym wyborem do ogrodów naturalistycznych, skalnych czy też wiejskich. To znana roślina zadarniająca, do obsadzania murków i skarp. Dobrze czuje się w towarzystwie innych gatunków floksów, rozchodników, szałwii, macierzanki, lawendy, tojeści rozesłanej, czyśćców wełnistych, przegorzanów, krwawników i wielu innych.

Polecane odmiany

Goździk postrzępiony posiada kilka podgatunków i mieszańców z innymi goździkami. Wśród nich wszystkich znajdziemy wiele odmian ozdobnych o różnej grubości ząbkach na płatkach, długości samych płatków i kolorach.

  • 'Dixie Rose Picotee' – kwiaty różowe z ciemnoróżowymi plamami tworzącymi pierścień na środku
  • 'Angel of Purity' – kwiaty pełne, białe
  • 'Angel of Hope' – kwiaty półpełne, różowe z ciemnoróżowym okiem
  • 'Maggie' – kwiaty pełne, intensywnie różowe z ciemnoróżowym środkiem
     

Zdjęcia: ziopoldaccio, LianeM / AdobeStock