Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) jest klasyczną, powszechnie występującą w Polsce rośliną okrywową należącą do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Rośnie nad brzegami strumieni i stawów, w wilgotnych lasach i na łąkach.

Dorasta na wysokość ok 5 cm. Jej łodygi są czterokanciaste i gęsto ulistnione na całej długości. Rozrastają się pokładając na ziemi i tworząc rozległe, niskie kobierce. Gdy węzeł na łodydze dotyka podłoża, roślina wytwarza z niego korzenie.

Tojeść rozesłana jest ozdobna z liści – są one okrągławe, całobrzegie, krótko-ogonkowe i wyrastają naprzeciwlegle. Charakterystyczne jest ich ułożenie względem łodygi – blaszki liściowe "poziomują się" wzdłuż niej. 

Żółte kwiaty z ciemnoczerwonymi kropkami (wewnątrz czasem czerwono-punktowanym) są pięciopłatkowe i pięciopręcikowe. Mają 3 cm średnicy i tworzą się pojedynczo lub podwójnie w kątach liści. Pojawiają się od czerwca do sierpnia.

Wymagania i uprawa

Tojeść rozesłana dobrze rośnie i kwitnie w cieniu. Potrzebuje wilgotnego podłoża. Gleba może być średnio żyzna, ale z odczynem obojętnym. Jest w pełni mrozoodporna, jednak dobrze jest okryć jej pędy na zimę, w przeciwnym wypadku uschną i wiosną będą musiały rosnąć od korzenia.

Roślina bardzo łatwo się rozmnaża – długie pędy wypuszczają korzenie nawet pod wodą oraz na metr, dwa od miejsca zasadzenia. Może "uciec" nam do innych części ogrodu. Ponieważ ukorzeniona jest trudna do usunięcia, lepiej przycinać zbyt wybujałe pędy nim się ukorzenią (tojeść bardzo dobrze znosi cięcie, nawet kosiarką).

Zastosowanie

To doskonała roślina do obsadzania na brzegach zbiorników wodnych, na rabatach, skalniakach i w kompozycjach pojemnikowych. Tojeść rozesłana o zielonych liściach nadaje się do okrywania gruntu w miejscach cienistych (odmiany żółte w cieniu tracą swój ozdobny kolor).

Ciekawe odmiany

  • 'Aurea' – o żółtych liściach, dobrze znosi słońce i nadaje się do sadzenia na słonecznym brzegu stawu
  • 'Goldilocks' – rosnąca silniej od poprzedniej, jest świetna do wiszących pojemników

Zdjęcia:  AnRo0002/CC0/Link, Jan Haerer/Pixabay, Ogrodyhortulus