Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) jest klasyczną, powszechnie występującą w Polsce rośliną okrywową. Należy do rodziny pierwiosnkowatych. Rośnie nad brzegami strumieni i stawów, w wilgotnych lasach i na łąkach. Tworzy rozległe, ale niskie kobierce.

Żółte kwiaty z ciemnoczerwonymi kropkami osadzone są w kątkach jajowatych liści.

Tojeść rozesłana - uprawa

Tojeść rozesłana dobrze rośnie i kwitnie w cieniu. Potrzebuje wilgotnego podłoża. Gleba może być średnio żyzna, ale z odczynem obojętnym. Jest w pełni mrozoodporna, jednak dobrze jest okryć jej pędy na zimę, w przeciwnym wypadku uschną i wiosną będą musiały rosnąć od korzenia.

Najlepiej sadzić ją bezpośrednio do gruntu między innymi roślinami - wypełni wolne przestrzenie, nie przeszkadzając przy tym innym roślinom.

Tojeść rozesłana bardzo łatwo się rozmnaża - długie pędy wypuszczają korzenie nawet pod wodą oraz na metr, dwa od miejsca zasadzenia. Może „uciec” nam do innych części ogrodu. Ponieważ ukorzeniona jest trudna do usunięcia, lepiej przycinać zbyt wybujałe pędy nim się ukorzenią (tojeść bardzo dobrze znosi cięcie, nawet kosiarką).

Tojeść rozesłana - zastosowanie

To doskonała roślina do obsadzania na brzegach zbiorników wodnych, na rabatach, skalniakach i w kompozycjach pojemnikowych. Tojeść rozesłana o zielonych liściach nadaje się do okrywania gruntu w miejscach cienistych. Odmiana 'Aurea', o żółtych liściach, dobrze znosi słońce i nadaje się do sadzenia na słonecznym brzegu stawu. Natomiast 'Goldilocks', rosnąca silniej od poprzedniej, jest świetna do wiszących pojemników.