Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie lawendy?
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) to krzewinka osiągająca w naszych warunkach klimatycznych około 50-80 cm wysokości. Tworzy zwarte kępy. Ma zimozielone, drobne, wydłużone szarozielone liście. Na przełomie czerwca i lipca zakwita na fioletowo lub biało (zależnie od odmiany).
Można ją uprawiać w ogrodzie na rabatach lub w pojemnikach na balkonach i tarasach (pojemniki trzeba wówczas zabezpieczać na zimę). Aby lawenda bujnie i obficie kwitła wymaga słonecznego, ciepłego stanowiska oraz przepuszczalnego podłoża o zasadowym odczynie. Bujne kwitnienie uzależnione jest również od odpowiedniego cięcia rośliny – wczesną wiosną oraz po kwitnieniu.
Fot. Aggi Schmid Fotolia, silvia_konrath/Pixabay |
Lawenda i róże
Najczęściej stosowanym i sprawdzonym towarzystwem dla lawendy są róże (Rosa) – zarówno odmiany pnące, rabatowe, jak i okrywowe. Krzewy różane, które kwitną zwykle od czerwca do października mają zwykle najbardziej efektowną górną partię. Dlatego lawenda na różanych rabatach zwykle wykorzystywana jest do osłaniania mniej efektownych dolnych partii róż. Jej drobne kwiaty i szare ulistnienie są też bardzo ładnym tłem dla odmian róż o dużych kwiatach.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Lawendę z różami warto zestawiać na zasadzie kontrastu – fiolet doskonale wydobywa kwiaty pomarańczowe, żółte i czerwone. Delikatniejsze zestawienia można stworzyć sadząc obok lawendy różowe albo białe odmiany krzewów.
Fot. aahnee/Pixabay, John Nakata/Fotolia |
Lawenda w towarzystwie krzewów
Sadzona kępami lub pasami lawenda może urozmaicić monotonne kompozycje z krzewów iglastych i liściastych. W miejscach mocno nasłonecznionych, na żwirowych rabatach i w ogródkach skalnych doskonale komponuje się z mało wymagającymi berberysami (Berberis) – ciekawe zestawienie lawendy uzyskamy sadząc obok niej berberysy o bordowym ulistnieniu. Bardziej stonowane zestawienie to lawenda i bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). I choć karłowe sosny (Pinus) i jałowce (Juniperus) preferują zakwaszone podłoże, nawet takie towarzystwo toleruje lawenda; dodaje tym roślinom lekkości i wypełnia przestrzenie między ich nieregularnie rosnącymi gałęziami.
Fot. tina7si Fotolia, Matthias Böckel, Dieter Staab, Hans Braxmeier, Kati hoffart/Pixabay, iVerde |
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Lawenda z bylinami i roślinami sezonowymi
Lawenda może stać się też jednym z elementów dynamicznie zmieniających się rabat bylinowych. Ma podobne wymagania do szałwii bylinowych (Salvia). Świetnie wygląda obok kępiastym liliowców (Hemerocallis) – szczególnie odmian o pomarańczowych kwiatach. Na rabatach z roślinami sezonowymi obok lawendy można sadzić wdzięczne nagietki (Calendula). Dużo spokojniejszą kompozycję uzyskamy sadząc w sąsiedztwie lawendy kwitnące na żółto przywrotniki (Alchemilla) i czyśćce wełniste (Stachys) o srebrzystoszarych, omszonych liściach. Jeśli chcemy, by rabata z lawendą była dekoracyjna do późnej jesieni, nie zapomnijmy o rozchodnikach okazałych (Sedum spectabile).
Fot. iVerde |
Lawenda w ogródku ziołowym
Jako roślina lecznicza lawenda może rosnąć w ogródku ziołowym. Świetnie sprawdza się w roli rośliny obwódkowej oraz kwitnącego wypełniacza. Można ją wykorzystać na tradycyjnych, geometrycznych grządkach oraz w kompozycjach swobodnych.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Taya/Fotolia