Pomarańczowy ogród | Rośliny ogrodowe o pomarańczowych kwiatach

Pomaranczowy ogrod

Rośliny o kwiatach pomarańczowych będą intensywnym i wesołym akcentem każdej rabaty. Są widoczne z daleka, dlatego sadź je z umiarem, bo pomarańczowa barwa może łatwo dominować w kwiatowej kompozycji. Jakie gatunki kwitnące na pomarańczowo zasługują na wyróżnienie?

Posłuchaj
00:00
39
Spis treści
Jakie rośliny ogrodowe kwitną na pomarańczowo? Pomarańczowe kwiaty: rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny
Pomarańczowe kwiaty nadają zielonemu zakątkowi płomiennego ciepła. Są wyraziste, często dominujące i pełne pozytywnej energii. Trzeba je sadzić z umiarem, aby ne zdominowały kompozycji. Są doskonałym dodatkiem do kwiatów kwitnących na niebiesko, fioletowo i biało.

Jak założyć pomarańczowy ogród?
Wybierz rośliny ogrodowe, które kwitną na pomarańczowo!

Prezentujemy wybrane gatunki roślin ogrodowych o pomarańczowych kwiatach. Jest ich znacznie więcej! Ich zdjęcia i wskazówki uprawowe znajdziesz w naszym katalogu roślin.

Pomarańczowe kwiaty: rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny

pomarańczowy nagietek fot. Pezibear - Pixabay.com
fot. Pezibear/Pixabay

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

– to roślina jednoroczna zwykle osiągająca do 50cm wysokości. Posiada szerokolancetowe liście. Kwiaty są pojedyncze, zebrane koszyczki o śr. 3-5 cm. Mają pomarańczową lub żółtą barwę. Nagietek kwitnie od czerwca do września.

Zastosowanie: Jest polecany szczególnie do ogrodów urządzanych w stylu wiejskim. Nadaje się na rabaty. To roślina lecznicza. Często rozmnaża się z samosiewu. Jest łatwy w uprawie.

pomarańczowy maczek kalifornijski fot. camilleherbalist - Pixabay.com
fot. camilleherbalist/Pixabay

Maczek kalifornijski
(Eschscholzia californica)

– roślina jednoroczna dorasta do 60cm wysokości. Tworzy kępy złożone z pierzastych liści. Kwiaty są pojedyncze, czteropłatkowe i mogą osiągać do 7-8 cm średnicy. Maczek kwitnie na biało, żółto, pomarańczowo lub czerwono. Okres kwitnienia to czerwiec – wrzesień.

Zastosowanie: To ceniona (choć mało popularna) roślina rabatowa. Nadaje się także do uprawy pojemnikowej – na taras lub balkon.

pomarańczowe aksamitki fot. Mira Pavlakovic - Freeimages.com
fot. Mira Pavlakovic/Freeimages

Aksamitka
(Tagetes)

– to popularna roślina jednoroczna. W zależności od gatunku osiąga od 15 do nawet 80 cm wysokości. Posiada liście pierzastodzielne. Wytwarza charakterystyczny zapach. Kwitnie obficie. Kwiaty są jednolite kolorystycznie lub wielobarwne (żółty, pomarańczowy, czerwony, brązowy). Kwitnie od czerwca do października.

Zastosowanie: To dobra roślina obwódkowa i rabatowa. Likwiduje chorobotwórcze nicienie glebowe. Jest tez popularną rośliną doniczkową (tarasową i balkonową).

pomarańczowy kuklik szkarłatny fot. CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
fot. CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Kuklik szkarłatny
(Geum coccineum)

– bylina osiąga wysokość do 40 cm. Liście mogą mieć zróżnicowany kształt (często są nieparzysto-złożone). Pojedyncze, pięcio- lub sześciopłatkowe kwiaty osadzone są na długich szypułkach. Kwitnie od maja do czerwca.

Zastosowanie: Nadaje się do tworzenia mieszanych rabat i dekoracji ogrodów skalnych. To z wyglądu delikatna roślina – najlepiej wygląda na pierwszym planie.

Dowiedz się więcej o roślinach na skalniaki

pomarańczowa trytoma fot. Daniel Agrelo - Pixabay.com
fot. Daniel Agrelo/Pixabay

Trytoma groniasta
(Kniphofia uvaria)

– bylina osiąga do 100 cm wysokości. Posiada długie, równowąskie liście. Oryginalne kwiaty są zebrane w grona. Mają pomarańczowo-żółtą barwę (czasem z dodatkiem czerwieni). Roślina kwitnie od lipca do września.

Zastosowanie: Nadaje się do tworzenia wysokich rabat. Dobrze wygląda sadzona w grupach w wyeksponowanym miejscu (np.: na trawniku). To ceniony gatunek na kwiat cięty.

Dowiedz się więcej o kwiatach na rabaty

pomarańczowa szachownica cesarska fot. John Perrett - Pixabay.com
fot. John Perrett/Pixabay

Szachownica cesarska
(Fritillaria imperialis)

– to roślina cebulowa osiągająca do 1 m wysokości. Posiada lancetowate, zaostrzone liście. Kwiaty są dzwonkowate, osadzone po kilka blisko szczytu pędu. Kwitnie w kwietniu. Na rynku można dostać odmiany różnobarwne, dużą popularnością cieszą się jednak szachownice kwitnące na pomarańczowo.

Zastosowanie: Roślinę warto sadzić w wyeksponowanym miejscu – to wiosenna królowa ogrodu. Nadaje się do tworzenia rabat.

pomarańczowy liliowiec fot. Bernell MacDonald - Pixabay.com
fot. Bernell MacDonald/Pixabay

Liliowiec rdzawy
(Hemerocallis fulva)

– roślina wieloletnia może osiągać do 150 cm wysokości. Liście są równowąskie. Dzwonkowate kwiaty wyrastają po kilka na długich pędach. Kwitnie od czerwca do lipca.

Zastosowanie: Nadaje się do tworzenia wysokich rabat. Warto ją sadzić w wyeksponowanych miejscach na trawniku. To ceniona dekoracja oczek wodnych. Jest bardzo łatwa w uprawie.

Dowiedz się więcej o liliowcach ogrodowych

pomarańczowa tunbergia fot. Efraimstochter - Pixabay.com
fot. Efraimstochter/Pixabay

Tunbergia oskrzydlona
(Thunbergia alata)

– to wieloletnie pnącze (w Polsce najczęściej uprawiane jako jednoroczne) o pędach osiągających długość do 3 m. Liście mają sercowaty kształt. Kwiaty są drobne, pojedyncze o barwie jasnopomarańczowej (z brązowym środkiem). Kwitnie od czerwca do października.

Zastosowanie: Nadaje się do dekoracji trejaży, kratownic, tarasów i balkonów.

Dowiedz się więcej o doniczkowych pnączach

pomarańczowy kosmos fot. KENPEI CC BY 3.0 Wikimedia Commons
fot. KENPEI/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

Kosmos siarkowy
(Cosmos sulphureus)

– roślina jednoroczna osiąga do 90cm wysokości. Posiada silnie rozgałęzione pędy pokryte drobnymi, pierzastymi liśćmi. Kwiaty drobne, ale liczne o pomaraczowej lub żółtej barwie. Kwitnie od lipca do października.

Zastosowanie: Nadaje się do tworzenia rabat (zwłaszcza na suchych stanowiskach). Roślina jest w Polsce znacznie mniej popularna od kuzyna – kosmosu podwójnie pierzastego.

żółty pełnik chiński fot. Ecelan GFDL Wikimedia Commons
fot. Ecelan/GFDL/Wikimedia Commons

Pełnik chiński
(Trollius chinensis)

– to bylina osiągająca do 90 cm wysokości. Posiada dłoniastodzielne liście i miseczkowate kwiaty. Może kwitnąć także na żółto. Okres kwitnienia: lipiec – sierpień.

Zastosowanie: Nadaje się do tworzenia „wilgotnych” rabat, dekoracji strumyków, oczek wodnych oraz ogródków bagiennych. Gatunek jest trujący (podobnie jak wszystkie pełniki).

Dowiedz się więcej o trujących roślinach ogrodowych

pomarańczowy rododendron fot. sandid - Pixabay.com
fot. sandid/Pixabay

Różanecznik
(Rhododendron)

– krzew osiąga maksymalnie kilka metrów wysokości (po wielu latach). Posiada ciemnozielone, skórzaste liście i efektowne kwiaty. Kwitnie wiosną i latem. Na pomarańczowo kwitną m.in. odmiany ‘Abendsonne’, ‘Belkanto’, ‘Orangina’ oraz wiele odmian azalii japońskich.

Zastosowanie: Warto go sadzić jako soliter lub w grupach z innymi różanecznikami lub azaliami japońskimi. Nadaje się także do dekoracji ogródków wrzosowych.

Dowiedz się więcej o różanecznikach i azaliach japońskich


Zobacz też inne "kolorowe ogrody":

czerwony kwiat fot. Pezibear - Pixabay.com żółty kwiat fot. Marisa04 - Pixabay.com niebieski kwiat fot. skeeze - Pixabay.com różowy kwiat fot. Filio - Pixabay.com biały kwiat fot. schuger - Pixabay.com

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Walter Bichler / Pixabay

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Maczek kalifornijski Eschscholzia californica

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści