Logo
Logo
13
Okazje

Rośliny ogrodowe o zielonych kwiatach | Lista roślin

Rośliny o zielonych kwiatach to ciekawe okazy, które budzą różne odczucia – niektórzy ich nie lubią, bo kwiat powinien być przecież kolorowy i wyraźnie odróżniający się od zieleni liści, natomiast inni je uwielbiają za ten swoisty, "roślinny ekscentryzm". Poznaj gatunki i odmiany roślin kwitnących na zielono, które na pewno będą budzić zainteresowanie odwiedzających Wasz ogród znajomych i przyjaciół.

 

Lista roślin o zielonych kwiatach

Ciemiernik korsykański

Ciemierniki to wyjątkowa rodzina bylin. Gatunek ciemiernik korsykański (Helleborus argutifolius syn. H. corsicus), jak nazwa wskazuje pochodzi z regionów Morza Śródziemnego i co za tym idzie, powinien być zabezpieczany przez mocniejszymi mrozami w zimie. Może zakwitać już od stycznia do maja. Posiada bardzo gęste kwiatostany i spore, ząbkowane liście.

Ciemiernik zielony

Ciemiernik zielony (Helleborus viridis) to gatunek występujący naturalnie w Polsce (np. w Sudetach). Kwitnie od lutego do kwietnia wytwarzając średniej wielkości, przewieszające się kwiaty. Jest znany z tego, że jest jednym z najbardziej soczyście zielonych akcentów w ogrodzie na przedwiośniu.

Ciemiernik cuchnący

Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) to gatunek ciemiernika, który jest bardzo lubiany i popularnie uprawiany w Polsce. Jest mrozoodporny, choć w duże spadki temperatur może mieć uszkadzane pąki kwiatowe. Kwitnie od lutego i potrafi utrzymywać kwiaty nawet do czerwca. Wyróżnia się mniejszymi kwiatami i pięknymi, bardzo ciemnymi i mocno powcinanymi liśćmi.

Wilczomlecz migdałolistny

Wilczomlecze to bardzo łatwe w uprawie byliny lub rośliny jednoroczne. Wśród nich możemy znaleźć sporo odmian z zielonymi kwiatami. Na uwagę zasługuje wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides), który kwitnie on od kwietnia do czerwca.

Tulipan 'Evergreen'

Wśród tulipanów (Tulipa) występuje dużo odmian, które posiadają zielone elementy na płatkach swoich kwiatów, jednak takich o całkowicie zielonych płatkach jest już znacznie mniej. Wśród nich trzeba  wymienić odmianę 'Evergreen', która należy do tulipanów z grupy triumph. Są to typowe wiosenne kwiaty kwitnące od kwietnia do maja.

Tulipan 'Super Parrot'

Jeśli mowa o zielonych tulipanach warto wymienić tulipana papuziego odmianę 'Super Parrot', ponieważ oprócz bieli posiada na swoich pokarbowanych płatkach wyjątkowo dużo zieleni (przez co zdarza się go znaleźć pod nazwą Green Parrot).

Szachownica perska 'Alba'

Szachownica perska (Fritillaria persica) odmiana 'Alba' to piękna roślina cebulowa wiosny. Kwitnie w kwietniu i maju osiągając nawet 120 cm wzrostu! W bardzo mroźne zimy miejsce, gdzie zasadzone są cebulki szachownic warto osłonić.

Żurawka LITTLE CUTIES™ 'Blondie in Lime'

Żurawki (Heuchera) to urocze rośliny uprawiane zwykle dla ich ozdobnych liści, ale posiadające też ładne kwiatostany złożone z drobnych kwiatków. Żurawki kwitną od maja do lipca. Odmiana, która wyróżnia się pięknymi zielonymi kwiatami to LITTLE CUTIES™ 'Blondie in Lime'.

Galtonia zielonkawa

Galtonia (Galtonia) to cebulowa roślina kwitnąca latem, nazywana czasem letnim hiacyntem. Jej odmiana/gatunek o jasnozielonych kwiatach nazywany jest po prostu galtonią zielonkawą (Galtonia candicans 'Viridiflora' syn. Galtonia viridiflora).

Mieczyk ogrodowy 'Green Star'

Mieczyki (Gladiolus) to prawdziwe gwiazdy lata. Te rośliny zaliczane do bylin cebulowych osiągają nawet 120 cm wysokości. Mieczyki z reguły są kojarzone z bardzo wyrazistymi i wyróżniającymi się w otoczeniu kolorami kwiatów, dlatego odmiana 'Green Star' ze swoją seledynową barwą jest tym bardziej ciekawa.

Cynia wytworna 'Envy'

Cynia wytworna (Zinnia elegans) 'Envy' to znana odmiana z grupy cynii daliowych. To jednoroczny kwiat o wyjątkowej urodzie, który kwitnie od lipca do września. Osiągając wysokość 60 cm doskonale wpasowuje się we wszelkie rabaty kwietne i nie tylko.

Dzwonek irlandzki

Dzwonek irlandzki to roślina jednoroczna o wyjątkowym wyglądzie. Kwitnie w lecie – od lipca do września, wytwarzając niecodziennej urody, kłosowate kwiatostany złożone z lejkowatych lub kubkowatych kielichów wewnątrz których znajdują się bardzo małe, białawe, wargowe kwiaty.

Hortensja bukietowa 'Limelight'

Hortensje bukietowe są kochane przez Polaków. Kiedy kwitną – od lipca do września – często stanowią główny element dekoracyjny w ogrodach. Wśród gatunku jest dostępnych sporo odmian o zielonych kwiatostanach. Na uwagę zasługuje m.in. hortensja bukietowa 'Limelight', której kolor kwiatów zmienia wraz z ich dojrzewaniem – od seledynowych po delikatny róż pod koniec kwitnienia.

Hortensja bukietowa 'Little Fraise'

Drugą wyjątkową hortensją bukietową o zielonych kwiatach, jest 'Little Fraise'. Należy ona do bardzo niskich hortensji (osiąga do 80 cm wysokości) posiadając jednocześnie naprawdę wielkie kwiatostany. 

Jeżówka 'Green Jewel'

Jeżówki (Echinacea) to wspaniałej urody byliny kwitnące w drugiej połowie lata i jesienią. Są idealne do rabaty bylinowych gdzie stanowią przysmak dla owadów zapylających. Jeżówki to też znane rośliny wykorzystywane w ziołolecznictwie. Jeżówka 'Green Jewel' posiada całkowicie zielone kwiatostanach, czym wyróżnia się od innych odmian, które jeśli są zielone, to jedynie częściowo.

Chryzantemy o zielonych kwiatach

Chryzantemy (Chryzantemum syn. Dendranthema) to wyjątkowe rośliny. Wśród nich są drobnokwiatowe gatunki, które z powodzeniem możemy uprawiać wraz z innymi bylinami na rabatach, jak i takie, które ze względu na niska mrozoodporność mogą być uprawiane jedynie jako rośliny jednoroczne. Do tych drugich, których kwiaty czasem możemy podziwiać w bukietach, należy kilkanaście odmian o zjawiskowych, zielonych kwiatach.

Róża o zielonych kwiatach

Wśród róż obecnie też znajdziemy wiele pięknych odmian o kwiatach w kolorze zielonym. W Polsce możemy je głównie oglądać w bukietach, ponieważ w uprawie nie cieszą się zbyt wielkim powodzeniem. Do dostępnych na rynku zielonych róż możemy zaliczyć odmiany: 'Green Tea', 'Mayra's Green', 'Jade', 'Super Green' czy też 'Lemonade'.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Paul Bonnar/Unsplash

Tagi
 
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość Emililia

26-04-2022 19:33

Jestem z tych co za nimi nie przepada ;) ale mam w ogrodzie zielone jeżówki kupione na Zieleń To Życie 2019 ^^

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu