Logo
Logo

Zielony ogród | Rośliny ogrodowe o zielonych kwiatach

Rośliny o zielonych kwiatach to ciekawe okazy, które budzą różne odczucia – niektórzy ich nie lubią, bo kwiat powinien być przecież kolorowy i wyraźnie odróżniający się od zieleni liści, natomiast inni je uwielbiają za ten swoisty, "roślinny ekscentryzm". Poznaj gatunki i odmiany roślin kwitnących na zielono, które na pewno będą budzić zainteresowanie odwiedzających Wasz ogród znajomych i przyjaciół.

Rośliny ogrodowe o zielonych kwiatach | Lista gatunków
Uwaga! To nie liście – to zielone kwiaty!

Ciemiernik korsykański

Ciemierniki to wyjątkowa rodzina bylin. Gatunek ciemiernik korsykański (Helleborus argutifolius syn. H. corsicus), jak nazwa wskazuje pochodzi z regionów Morza Śródziemnego i co za tym idzie, powinien być zabezpieczany przez mocniejszymi mrozami w zimie. Może zakwitać już od stycznia do maja. Posiada bardzo gęste kwiatostany i spore, ząbkowane liście.

Ciemiernik zielony

Ciemiernik zielony (Helleborus viridis) to gatunek występujący naturalnie w Polsce (np. w Sudetach). Kwitnie od lutego do kwietnia wytwarzając średniej wielkości, przewieszające się kwiaty. Jest znany z tego, że jest jednym z najbardziej soczyście zielonych akcentów w ogrodzie na przedwiośniu.

Ciemiernik cuchnący

Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) to gatunek ciemiernika, który jest bardzo lubiany i popularnie uprawiany w Polsce. Jest mrozoodporny, choć duże mrozy na przedwiośniu mogą uszkodzić jego pąki kwiatowe. Kwitnie od lutego i potrafi utrzymywać kwiaty nawet do czerwca. Wyróżnia się mniejszymi kwiatami i pięknymi, bardzo ciemnymi i mocno powcinanymi liśćmi.

Wilczomlecz migdałolistny

Wilczomlecze to bardzo łatwe w uprawie byliny lub rośliny jednoroczne. Wśród nich możemy znaleźć sporo odmian z zielonymi kwiatami. Na uwagę zasługuje wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides), który kwitnie on od kwietnia do czerwca.

Tulipan 'Evergreen'

Wśród tulipanów (Tulipa) występuje dużo odmian, które posiadają zielone elementy na płatkach swoich kwiatów, jednak takich o całkowicie zielonych płatkach jest już znacznie mniej. Wśród nich trzeba  wymienić odmianę 'Evergreen', która należy do tulipanów z grupy triumph. Są to typowe wiosenne kwiaty kwitnące od kwietnia do maja.

Tulipan 'Super Parrot'

Jeśli mowa o zielonych tulipanach warto wymienić tulipana papuziego odmianę 'Super Parrot', ponieważ oprócz bieli posiada na swoich pokarbowanych płatkach wyjątkowo dużo zieleni (przez co zdarza się go znaleźć pod nazwą Green Parrot).

Szachownica perska 'Alba'

Szachownica perska (Fritillaria persica) odmiana 'Alba' to piękna roślina cebulowa wiosny. Kwitnie w kwietniu i maju osiągając nawet 120 cm wzrostu! W bardzo mroźne zimy miejsce, gdzie zasadzone są cebulki szachownic warto osłonić.

Żurawka LITTLE CUTIES™ 'Blondie in Lime'

Żurawki (Heuchera) to urocze rośliny uprawiane zwykle dla ich ozdobnych liści, ale posiadające też ładne kwiatostany złożone z drobnych kwiatków. Żurawki kwitną od maja do lipca. Odmiana, która wyróżnia się pięknymi zielonymi kwiatami to LITTLE CUTIES™ 'Blondie in Lime'.

Galtonia zielonkawa

Galtonia (Galtonia) to cebulowa roślina kwitnąca latem, nazywana czasem letnim hiacyntem. Jej odmiana/gatunek o jasnozielonych kwiatach nazywany jest po prostu galtonią zielonkawą (Galtonia candicans 'Viridiflora' syn. Galtonia viridiflora).

Mieczyk ogrodowy 'Green Star'

Mieczyki (Gladiolus) to prawdziwe gwiazdy lata. Te rośliny zaliczane do bylin cebulowych osiągają nawet 120 cm wysokości. Mieczyki z reguły są kojarzone z bardzo wyrazistymi i wyróżniającymi się w otoczeniu kolorami kwiatów, dlatego odmiana 'Green Star' ze swoją seledynową barwą jest tym bardziej ciekawa.

Cynia wytworna 'Envy'

Cynia wytworna (Zinnia elegans) 'Envy' to znana odmiana z grupy cynii daliowych. To jednoroczny kwiat o wyjątkowej urodzie, który kwitnie od lipca do września. Osiągając wysokość 60 cm doskonale wpasowuje się we wszelkie rabaty kwietne i nie tylko.

Dzwonek irlandzki

Dzwonek irlandzki to roślina jednoroczna o wyjątkowym wyglądzie. Kwitnie w lecie – od lipca do września, wytwarzając niecodziennej urody, kłosowate kwiatostany złożone z lejkowatych lub kubkowatych kielichów wewnątrz których znajdują się bardzo małe, białawe wargowe kwiaty.

Hortensja bukietowa 'Limelight'

Hortensje bukietowe są kochane przez Polaków. Kiedy kwitną – od lipca do września – często stanowią główny element dekoracyjny w ogrodach. Wśród gatunku jest dostępnych sporo odmian o zielonych kwiatostanach. Na uwagę zasługuje m.in. hortensja bukietowa 'Limelight', której kolor kwiatów zmienia wraz z ich dojrzewaniem – od seledynowych po delikatny róż pod koniec kwitnienia.

Hortensja bukietowa 'Little Fraise'

Drugą wyjątkową hortensją bukietową o zielonych kwiatach, jest 'Little Fraise'. Należy ona do bardzo niskich hortensji (osiąga do 80 cm wysokości) posiadając jednocześnie naprawdę wielkie kwiatostany. 

Jeżówka 'Green Jewel'

Jeżówki (Echinacea) to wspaniałej urody byliny kwitnące latem i jesienią. Są idealne na rabaty bylinowe, gdzie stanowią przysmak dla różnych owadów zapylających. Jeżówki to też znane rośliny wykorzystywane w ziołolecznictwie. Odmiana 'Green Jewel' posiada całkowicie zielone kwiatostany, czym wyróżnia się wśród innych odmian, które miewają jedynie zielone akcenty na płatkach.

Chryzantemy o zielonych kwiatach

Chryzantemy (Chryzantemum syn. Dendranthema) to wyjątkowe rośliny. Gatunki o kwiatach drobnych można z powodzeniem uprawiać wraz z innymi bylinami na rabatach, a te o kwiatach dużych często mają niską odporność na mróz, dlatego z reguły traktuje się je jako rośliny jednoroczne. Szczególnie wśród tych drugich, znajdziemy sporo odmian o zjawiskowych, zielonych kwiatach.

Róża o zielonych kwiatach

Róże nie pozostają w tyle, jeśli chodzi o zielone kolory kwiatów – tutaj też jest ich całkiem sporo. Prawdą jest jednak, że w Polsce głównie spotkamy je w bukietach, ponieważ w uprawie nie cieszą się zbyt wielkim powodzeniem. Do dostępnych na rynku róż o zielonych kwiatach możemy zaliczyć odmiany: 'Green Tea', 'Mayra's Green', 'Jade', 'Super Green' czy też 'Lemonade'.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Paul Bonnar/Unsplash

Autor
 Zielony ogród | Rośliny ogrodowe o zielonych kwiatach
 Zielony ogród | Rośliny ogrodowe o zielonych kwiatach
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Kasian

06-07-2022 14:04

Mam ogromną słabość do zielonych tulipanów. Polecam, bo na żywo naprawdę są super! I przyciągają uwagę każdego, kto odwiedzi mój ogród ;)

Gość Emililia

26-04-2022 19:33

Jestem z tych co za nimi nie przepada ;) ale mam w ogrodzie zielone jeżówki kupione na Zieleń To Życie 2019 ^^

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu