Niebieski ogród | Rośliny ogrodowe o niebieskich kwiatach

Niebieski ogród

Rośliny kwitnące na niebiesko nadają ogrodowi niesamowitego uroku i lekkości. Pomimo że jest to barwa chłodna, znakomicie uzupełnia różnorodne kompozycje, nadając im lekkości. Szczególnie dobrze wygląda łączona z kolorem białym, żółtym oraz różowym. Jakie gatunki o niebieskich kwiatach warto uprawiać w ogrodzie?

Posłuchaj
00:00
137
Spis treści
Jakie rośliny ogrodowe kwitną na niebiesko? Niebieskie kwiaty: rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny Drzewa i krzewy o niebieskich kwiatach
Niebieski to przyjazna barwa kojarząca się z niebem i wodą. Jest elegancki i znajduje szerokie zastosowanie w ogrodzie. Dobrze łączy się z innymi barwami, dzięki czemu zwiększa możliwości kompozycyjne. Rośliny o niebieskich kwiatach warto łączyć z gatunkami kwitnącymi na biało, żółto oraz różowo.

Jak założyć niebieski ogród?
Wybierz rośliny ogrodowe, które kwitną na niebiesko!

Prezentujemy wybrane gatunki roślin ogrodowych o niebieskich kwiatach. Jest ich znacznie więcej! Ich zdjęcia i wskazówki uprawowe znajdziesz w naszym katalogu roślin.

Niebieskie kwiaty: rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny

niebieska czarnuszka fot. Normathalie - Pixabay.com
fot. Normathalie/Pixabay

Czarnuszka damasceńska (Nigella damascena)

– to roślina jednoroczna dorastająca do 50 cm wysokości. Posiada rozgałęzione łodygi pokryte nitkowatymi, pierzastosiecznymi listkami. Kwiaty są duże, promieniste. Najczęściej mają jasnoniebieską barwę. Czarnuszka kwitnie od maja do września.

Zastosowanie: Warto ją wykorzystać do tworzenia rabat w ogródkach wiejskich. Może być uprawiana w pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty i do suchych kompozycji.

tojad niebieski kwiat fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Tojad mocny (Aconitum napellus)

– bylina osiąga do 120 cm wysokości. Posiada sztywne pędy pokryte dłoniastymi, mocno powcinanymi liśćmi. Grzbieciste kwiaty tworzą grona na szczytach pędów. Kwitnie od lipca do sierpnia.

Zastosowanie: Roślina jest trująca. Warto ją wykorzystywać w ogrodach naturalistycznych, leśnych, wiejskich i angielskich. Nadaje się do tworzenia wysokich rabat. Dobrze wygląda sadzona przy ogrodzeniach, murach i na tle drzew.

niebieska dąbrówka kwiat fot. WikimediaImages - Pixabay.com
fot. WikimediaImages/Pixabay

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)

– to bylina rozrastająca się głównie wszerz. Osiąga do 20 cm wysokości. Posiada płożące pędy i odwrotnie jajowate liście. Kwiaty są drobne, zebrane w grona. Najczęściej mają barwę niebieską lub fioletową.

Zastosowanie: To jedna z najcenniejszych roślin okrywowych. Można ją wykorzystać do obsadzania miejsc zacienionych, np.: pod koroną drzew i krzewów.

farbowik niebieski kwiat fot. Daniel Capilla CC BY-SA 4.0 Wikimedia Commons
fot. Daniel Capilla/CC BY-SA 4.0/Wikimedia

Farbownik lazurowy (Achusa azurea)

– bylina osiąga do 150 cm wysokości. Posiada owłosione pędy i liście. Kwiaty są drobne, zebrane w wiechowate kwiatostany. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Zastosowanie: Nadaje się do dekoracji ogrodów naturalistycznych i wiejskich. To roślina na wysokie rabaty. Można ją także uprawiać w skalniaku – jest odporna na suszę.

niebieska ostrożka fot. dkbach - Pixabay.com
fot. dkbach/Pixabay

Ostróżka ogrodowa (Delphinium cultorum)

– bylina może osiągać nawet do 180 cm wysokości. Tworzy kępy dłoniasto-pierzastych liści. Pięciopłatkowe kwiaty są osadzone na długich pędach kwiatostanowych. Tworzą grona. Mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Ostróżka kwitnie od czerwca do września.

Zastosowanie: Nadaje się na wysokie rabaty, do dekoracji murków, ścian i ogrodzeń. To „obowiązkowy” gatunek w ogrodach wiejskich.

niebieski przegorzan banatyński fot.  CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
fot. CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Przegorzan banatyński (Echinops bannaticus)

– to oryginalna bylina dorastająca do 160 cm wysokości. Posiada mocno rozgałęzione pędy pokryte głęboko, powcinanymi kolczastymi liśćmi. Tworzy kuliste kwiatostany o szaroniebieskiej barwie. Kwitnie od lipca do września.

Zastosowanie: Przegorzan nadaje ogrodowi dzikiego akcentu. Można go komponować w ogrodach naturalistycznych i wiejskich. Nadaje się na rabaty i skalniaki. Jest wykorzystywany na kwiat cięty i do suchych kompozycji.

niebieski kwiat mikołajka fot. PublicDomainPictures
fot. PublicDomainPictures

Mikołajek alpejski (Eryngium alpinum)

– bylina osiąga do 70 cm wysokości. Tworzy wzniesione kępy. Liście są kolczaste. Kwiaty są oryginalne, główkowate, również z kolcami. Mają szaroniebieską barwę. Kwitnie od lipca do sierpnia.

Zastosowanie: Nadaje się to tworzenia zestawień naturalistycznych. Jest przydatny przy tworzeniu rabat. Wykorzystuje się go na kwiat cięty i do suchych kompozycji.

Dowiedz się więcej o kwiatach na suche bukiety

niezapominajki niebieskie kwiatki fot. Daria Nepriakhina - Pixabay.com
fot. Daria Nepriakhina/Pixabay

Niezapominajka (Myosotis)

– w zależności od gatunku może mieć zróżnicowaną wielkość i pokrój. Zwykle jednak tworzy kępy nie przekraczające 40 cm wysokości. Kwitnie długo – od wiosny do jesieni (powtarza kwitnienie). Kwiaty są pojedyncze, zebrane w większe kwiatostany.

Zastosowanie: To ceniona dekoracja ogrodów naturalistycznych, skalnych i wiejskich. Nadaje się na rabaty oraz do ozdoby oczek wodnych.

ułudka wiosnna niebieski kwiat fot. Hectonichus CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
fot. Hectonichus/CC BY-SA 3.0/Wikimedia

Ułudka wiosenna (Omphalodes verna)

– to niska bylina, osiągająca do 20 cm wysokości. Posiada sercowato-jajowate liście i drobne kwiaty zebrane w luźne grona. Kwitnie od marca do maja.

Zastosowanie: Można ją wykorzystać jako roślinę okrywową. Dobrze rośnie w pobliżu drzew i krzewów. Nadaje się do dekoracji zbiorników wodnych.

wielosił niebieski kwiat fot. Alpsdake - Public Domain
fot. Alpsdake/Public Domain/Wikimedia

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum)

– bylina zwykle osiąga do 1 m wysokości. Posiada wzniesiony, krzaczasty pokrój. Liście są złożone z nieparzystopierzastych listków. Pojedyncze kwiaty tworzą wiechy. Kwitnie od czerwca do lipca. Na rynku można nabyć także odmiany kwitnące na biało.

Zastosowanie: Doskonale nadaje się na łąkę kwietną, do ogrodu w stylu naturalistycznym lub jako wysoki element rabaty kwiatowej.

niebieski szafirek fot. Hans Braxmeier - Pixabay.com
fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides)

– roślina cebulowa osiąga wysokość do 20 cm. Posiada żywozielone, równowąskie liście. Kwiaty są drobne, kuliste, zebrane w grona. Kwitnie od marca do maja.

Zastosowanie: Szafirek warto wykorzystać do tworzenia wiosennych rabat i obwódek. Nadaje się do uprawy pojemnikowej – jako dekoracja balkonów i tarasów.

Dowiedz się więcej o wiosennych rabatach

Niebieskie drzewa i krzewy

niebieska buddleja fot. Ptelea CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
fot. Ptelea/CC BY-SA 3.0/Wikimedia

Budleja Dawida (Buddleja davidii)

– krzew osiąga ok. 2 m wysokości. Posiada wzniesiony, rozłożysty pokrój. Posiada długie kwiatostany (nawet do 70 cm) złożone z drobnych kwiatów. Mogą mieć barwę białą, różową, fioletową lub niebieską (na zdjęciu odmiana 'Southcombe Blue'). Kwitnie od lipca do września.

Zastosowanie: Budleja dobrze wygląda jako soliter uprawiany w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie. Zapach kwiatów przyciąga motyle.

Dowiedz się więcej o roślinach przyjaznych motylom

barbula fot. Biokiskert - Pixabay.com
fot. Biokiskert/Pixabay

Barbula klandońska (Caryopteris clandonensis)

– to niski krzew dorastający do 1 m wysokości. Posiada cienkie pędy pokryte lancetowatymi liśćmi - zielonymi z wierzchu, jasnymi od spodu. Niebieskie kwiaty wyrastają grupowo na szczytach pędów. Kwitnie od sierpnia do października.

Zastosowanie: Nadaje się do tworzenia krzewiastych zestawień. Można ją komponować z bylinami – na rabaty. Kwiaty barbuli są bardzo atrakcyjne dla pszczół i motyli.

prusznik niebieskie kwiaty fot. Kousvet CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons
fot. Kousvet/CC BY-SA 3.0/Wikimedia

Prusznik płożący (Ceanothus thyrsiflorus var. repens)

– to lekko płożący krzew nazywany także bzem kalifornijskim. Posiada zimozielone liście i gęste niebieskie kwiatostany zebrane w grona. Kwitnie od czerwca.

Zastosowanie: Można go wykorzystywać jako roślinę zadarniającą lub roślinę do pojemników. To oryginalna, mało znana roślina w Polsce. W mroźne zimy może przemarzać, wymaga ochrony na zimę.

niebieska hortensja fot. Richard Revel - Pixabay.com
fot. Richard Revel/Pixabay

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

– w zależności od odmiany może mieć różny pokrój oraz wysokość. Kwitnie latem, w zależności od pH podłoża przyjmuje różne kolory.

Zastosowanie: Hortensję najlepiej sadzić w wyeksponowanych miejscach w ogrodzie, przy ogrodzeniu lub jako element rabaty kwiatowej. Nadaje się do dekoracji wrzosowisk oraz do uprawy w doniczkach. Kwiatostany można suszyć.

Dowiedz się więcej o zmienianiu koloru kwiatów hortensji

Zobacz też inne "kolorowe ogrody":

różowy kwiat fot. Filio - Pixabay.com żółty kwiat fot. Marisa04 - Pixabay.com czerwony kwiat fot. Pezibear - Pixabay.com biały kwiat fot. schuger - Pixabay.com pomarańczowy kwiat fot. PublicDomainPictures

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: cocoparisienne/Pixabay

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Farbownik lazurowy Anchusa azurea

Mikołajek alpejski Eryngium alpinium

Tojad Aconitum

Mikołajek płaskolistny Eryngium planum

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści