Farbownik lazurowy (Anchusa azurea) to wieloletnia roślina należąca do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). W środowisku naturalnym występuje w wielu rejonach świata (głównie w basenie Morza Śródziemnego). Roślinę można spotkać również w Polsce. Jest to efemerofit - gatunek zawleczony.

Farbownik lazurowy może dorastać do 150 cm wysokości i charakteryzuje go wzniesiony pokrój. Pędy i lancetowate liście są szorstko owłosione. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są zebrane w wiechy. Są drobne i mają niebieską barwę (czasem z białym oczkiem). Z wyglądu przypominają nieco niezapominajki. Jest to roślina miododajna.

Zobacz także: Ogród przyjazny dla pszczół

Uprawa farbownika lazurowego

Farbownik lazurowy należy sadzić na stanowiskach słonecznych. Jest to gatunek niewymagający względem podłoża - ale należy unikać sadzenia w glebach ciężkich i torfowych. Optymalne są podłoża wapienne, przepuszczalne, umiarkowanie suche. Farbownik jest wytrzymały na suszę.

Pod koniec kwitnienia warto go przyciąć tuż przy ziemi - wtedy jesienią może ponownie zakwitnąć. W chłodniejszych regionach Polski zaleca się również okrywać go na zimę. Roślinę można rozmnażać z nasion, przez podział roślin lub z sadzonek korzeniowych. Gatunek jest dość odporny na choroby i szkodniki.

Zastosowanie farbownika lazurowego

Farbownik często sadzi się w grupach na rabaty. Z powodzeniem może również być dekoracją skalniaków. Doskonale pasuje do ogrodów wiejskich.

Popularne odmiany farbownika lazurowego

  • 'Dropmore' - osiągająca wysokość 80-120 cm, o kwiatach intensywnie niebieskich;
  • 'Royal Blue' - odmiana niska o wysokości 40 cm i zwartym pokroju.

fot. Nicolas Gent (flickr.com.cc.)