Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie

Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) to roślina dwuletnia należąca do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać w wielu rejonach o klimacie umiarkowanym. W Polsce występuje w lasach i zaroślach.

Roślina ma krzaczasty pokrój i dorasta zwykle do 20-30 cm wysokości. Liście są lancetowate, a kwiaty drobne o barwie niebieskiej. Są one zebrane są w luźne kwiatostany. Zakwita w drugim roku uprawy w okresie od kwietnia do czerwca. Owocem jest rozłupka.

Wymagania i uprawa

Roślina lubi stanowiska półcieniste. Nie jest wymagająca względem podłoża, ale optymalne gleby są żyzne i lekko wilgotne.

Niezapominajka nie potrzebuje dokarmiania i potrafi poradzić sobie nawet jeśli zupełnie o niej zapomnimy. Gatunek nie przysparza problemów w uprawie i poza odchwaszczaniem nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych.

Roślinę bez problemu można przesadzać nawet w fazie kwitnienia. Sadzi się ją zwykle w rozstawie 15-25 cm.

Może być atakowana przez mszyce!

Zastosowanie

Niezapominajka leśna w Polsce jest dość popularna – wykorzystuje się ją do tworzenia rabat i ich obrzeży. Nadaje się do urządzania ogrodów przede wszystkim w stylu wiejskim i naturalistycznym. Bardzo dobrze czuje się w pobliżu drzew i krzewów.

Nadaje się też do uprawy w pojemnikach.

Zdjęcia: Katarzyna Jeziorska, Retemirabile/Flickr