Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) to roślina dwuletnia należąca do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać w wielu rejonach o klimacie umiarkowanym. W Polsce występuje w lasach i zaroślach.

Roślina ma krzaczasty pokrój i dorasta zwykle do 20-30 cm wysokości. Liście są lancetowate a kwiaty - drobne o barwie niebieskiej - zebrane są w luźne kwiatostany. Zakwita w drugim roku uprawy w okresie od kwietnia do czerwca. Owocem jest rozłupka.

Uprawa niezapominajki leśnej

Roślina lubi stanowiska półcieniste - dobrze czuje się w pobliżu drzew i krzewów. Nie jest wymagająca względem podłoża, ale optymalne gleby są żyzne i lekko wilgotne. W takich warunkach niezapominajka nie potrzebuje dokarmiania.

Gatunek nie przysparza problemów w uprawie i faktycznie poza odchwaszczaniem nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Roślinę można przesadzać nawet w fazie kwitnienia. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Sadzi się ją zwykle w rozstawie 15-25 cm. Może być atakowana przez mszyce.

Zastosowanie niezapominajki

Niezapominajka leśna w Polsce jest dość popularna - wykorzystuje się ją do tworzenia rabat i ich obrzeży. Nadaje się do urządzania ogrodów przede wszystkim w stylu wiejskim i naturalistycznym.

Zobacz rośliny, które kwitną w kwietniu