Niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) to roślina dwuletnia należąca do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać w wielu rejonach o klimacie umiarkowanym. W Polsce występuje w lasach i zaroślach.
Roślina ma krzaczasty pokrój i dorasta zwykle do 20-30 cm wysokości. Liście są lancetowate, a kwiaty drobne o barwie niebieskiej. Są one zebrane są w luźne kwiatostany. Zakwita w drugim roku uprawy w okresie od kwietnia do czerwca. Owocem jest rozłupka.
Wymagania i uprawa
Roślina lubi stanowiska półcieniste. Nie jest wymagająca względem podłoża, ale optymalne gleby są żyzne i lekko wilgotne.
Niezapominajka nie potrzebuje dokarmiania i potrafi poradzić sobie nawet jeśli zupełnie o niej zapomnimy. Gatunek nie przysparza problemów w uprawie i poza odchwaszczaniem nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Roślinę bez problemu można przesadzać nawet w fazie kwitnienia. Sadzi się ją zwykle w rozstawie 15-25 cm.
Może być atakowana przez mszyce!
Zastosowanie
Niezapominajka leśna w Polsce jest dość popularna – wykorzystuje się ją do tworzenia rabat i ich obrzeży. Nadaje się do urządzania ogrodów przede wszystkim w stylu wiejskim i naturalistycznym. Bardzo dobrze czuje się w pobliżu drzew i krzewów.
Nadaje się też do uprawy w pojemnikach.
Zdjęcia: Katarzyna Jeziorska, Retemirabile/Flickr