Logo
Logo

Wysiewanie niezapominajek: krok po kroku i bez błędów

Pytanie czytelnika: Na opakowaniu nasion niezapominajek znalazłem pojęcie "roślina dwuletnia". Co to znaczy? Kiedy mam je wysiać do gruntu?

Spis treści
Dlaczego warto wysiać niezapominajki w ogrodzie? Gdzie kupić nasiona niezapominajki? Jak, gdzie i kiedy wysiewać niezapominajki?

Dlaczego warto wysiać niezapominajki w ogrodzie?

Niezapominajki (Myosotis) oraz inne popularne rośliny ogrodowe, np: naparstnice, miesiącznice i malwy to rośliny dwuletnie, które z nasiona wysianego w jednym roku zakwitają w następnym. Te urocze rośliny wytwarzają masę drobnych niebieskich kwiatów z żółtym i białym oczkiem.

W naturze niezapominajki są roślinami rosnącymi na obrzeżach lasów w miejscach nasłonecznionych i częściowo zacienionych. Doskonale nadają się do sadzenia do doniczek, na obrzeżach rabat, wzdłuż płotów i żywopłotów oraz pod wysokimi krzewami liściastymi. Dodają ogrodowi uroczego, relaksującego charakteru. Aby w pełni docenić delikatne kwiaty tej wyjątkowej rośliny, należy uprawiać ją w kępach lub z innymi roślinami kwitnącymi wczesną wiosną.

Przy zakupie nasion niezapominajek warto zwrócić uwagę na to, że niezapominajki nie są tylko niebieskie, ale też białe i różowe.

Nasiona niezapominajek
Nasiona niezapominajek
Niezapominajka 'Heavenly Blue' to dwuletnia, zwarta roślina o licznych, błękitnych kwiatach. Idealna do wygrodzeń rabatowych i nasadzeń grupowych. Kwitnienie: III - VI
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak, gdzie i kiedy wysiewać niezapominajki?

 • Kiedy wysiewać?
  Od kwietnia do czerwca
 • Jak wysiewać?
  Wysiej nasiona na powierzchni ziemi i przykryj bardzo cienką warstwą podłoża lub suchego wermikulitu lub drobno przesianego kompostu. Umieść nasiona i tacę w ciepłym miejscu o temperaturze około 15-20°C, aż nasiona wykiełkują. Może to potrwać od 14 do 30 dni. Można też wysiewać na zewnątrz w dobrze przygotowanym podłożu na głębokość 1 cm w rzędach oddalonych od siebie o 30 cm.
 • Co robić dalej?
  Gdy sadzonki są już wystarczająco duże, przesadzamy je do doniczek lub skrzynek. Przez kilka tygodni należy stopniowo aklimatyzować rośliny do chłodniejszych warunków, a następnie posadzić je w odległości 15 cm od siebie w słonecznym lub półcienistym miejscu.
 • Kiedy zakwitną?
  Od kwietnia następnego roku
 • Gdzie posadzić?
  Rośliny tolerują każdą glebę, słońce lub cień, ale nie lubią przesuszania korzeni.

 

Zdjęcia tytułowe: Hans Braxmeier, Oldiefan/Pixabay

Autor
Wysiewanie niezapominajek: krok po kroku i bez błędów
Wysiewanie niezapominajek: krok po kroku i bez błędów
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny