Logo
Logo
3
Okazje

Kwiaty retro z ogrodów naszych Babć

Pomimo że ogrody naszych babć, każdego roku wyglądają inaczej, mają wiele cech wspólnych. Wyróżniają się misz-maszem i pozornym chaosem. Jest w nich po trochu wszystkiego. Łączy je jedno: niektórych gatunków po prostu nie może zabraknąć!

Jakie rośliny spotkamy w każdym babcinym ogródku? Jakie możemy nazwać kwiatami w stylu retro?

 

Ogród babci kojarzy się z przepięknymi, barwnymi rabatami, gęsto obsadzonym terenem wzdłuż ogrodzenia (najczęściej to był drewniany płot), a także roślinami sadzonymi przed wejściem do domu czy ganku. Babcie, mimo słabego dostępu do fachowej literatury, znały swoje rośliny jak nikt inny. Korzystały z wiedzy pokoleniowej, a także własnego, bogatego doświadczenia. Wiele gatunków, które chętnie uprawiały, robi furorę do dziś. Bardzo często są wpisane w styl ogrodu rustykalnego bazujący na tradycji wiejskiej.

Niezastąpione rośliny rabatowe w ogrodach Babć

Rabaty naszych babć to był istny, wielogatunkowy misz-masz. Wynikało to m.in. ze słabszego dostępu do roślin, wzajemnej wymiany i samodzielnego rozmnażania. Corocznym obowiązkiem był zbiór nasion, zwłaszcza dotyczyło to popularnych roślin jednorocznych. Poniższe gatunki spotykało się niemal w każdym ogrodzie.

Cynia wyniosła Zinnia elegans, fot. Benigno Hoyuela on Unsplash
Cynia wytworna (Zinia elegans)
To jedna z królowych rabat. Zachwyca bogactwem barw kwiatów (białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone i fioletowe) oraz długim okresem kwitnienia (od lipca do września). Osiąga do 1 m wysokości. Cynie stanowiły ważną pozycję w rabatach babć, a dodatkowo były (i są) cenione jako kwiat cięty.
Więcej informacji o cyniach
Niezapominajki, Myosotis, fot. Gemma Evans - Unsplash
Niezapominajki (Myosotis)
Rośliny zwracają na siebie uwagę licznymi, błękitno-żółtymi, drobnymi kwiatami. Kwitną latem. Mają niewielkie rozmiary, zwykle do 25 cm wysokości. Babcie chętnie sadziły je na obrzeżach kwietników i rabat. Niezapominajki często były uprawiane losowo, kępkami po kilka.
Więcej informacji o niezapominajkach
Dalia Dahlia, fot. Bonnie Kittle - Unsplash
Dalia ogrodowa (Dahlia cultorum)
To kolejna zróżnicowana grupa różniąca się wysokością (od 20 do 200 cm), kształtem i wielkością kwiatów, a także ich barwą. Babcie chętnie z nich korzystały dekorując różne części ogrodu. Jedyny mankament – rośliny trzeba przed nadejściem zimy wykopać i przechowywać w chłodnym miejscu.
Więcej o daliach
Nagietek lekarski Calendula officinalis ,fot. Pezibear - Pixabay
Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
Roślina jednoroczna wytwarza piękne ciemnożółte lub pomarańczowe kwiaty. Często rozmnaża się z samosiewu. Kwitnie od końca wiosny do końca lata. Zwykle osiąga ok. 50 cm wysokości. To gatunek, którego nie mogło zabraknąć w babcinym ogrodzie. Babcie chętnie wykorzystywały nagietka także w celach leczniczych i kosmetycznych.
Więcej o nagietkach

Firletka chalcedońska Lychnis chalcedonica, fot. Hans Braxmeier - Pixabay
Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica)
To jedna z nielicznych „babcinych” roślin, które obecnie straciły na znaczeniu i są nieco zapomniane. Atutem firletki są dość duże kwiatostany (wierzchotki) złożone z kilkudziesięciu czerwonych kwiatów. Ma średni wzrost, zwykle nie przekracza 100-120 cm wysokości.
Poznaj też firletki kwieciste

Dekoracje ogrodzeń i domów

Przy płotach i siatkach, a także blisko wejścia do domu babcie sadziły rośliny wysokie oraz pnące. Poniższe gatunki zdobiły większość ogrodów.

Ostróżka ogrodowa Delphinium cultorum, fot. Alina Kuptsova - Pixabay
Ostróżka ogrodowa (Delphinium cultorum)
byliny dorastają nawet do 2 m wysokości. Wytwarzają dłoniasto-pierzaste liście. Kwitną od czerwca do września, powtarzają kwitnienie. Tworzą długie, wiechowate kwiatostany. Babcie uprawiały rośliny kwitnące głównie na biało i niebiesko. Dziś wybór jest większy. Przykładem jest m.in. 'Flamenco', która wytwarza kwiaty pełne o barwie purpury przechodzącej w róż.
Więcej o ostróżkach
Malwa różowa Alcea rosea, fot. congerdesign - Pixabay
Malwa różowa (Alcea rosea)
To roślina dwuletnia osiągająca do 2,5 m wysokości. Jest powiązana ze stylem rustykalnym. Babcie uprawiały ją przy płotach, gankach, a także za domem. Jej zaletą jest różna barwa kwiatów. Poszczególne odmiany kwitną na biało, różowo, łososiowo a także ciemnopurpurowo (prawie czarno).
Więcej o malwach
Groszek pachnący Lathyrus odoratus, fot. Mouse23 - Pixabay
Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)
Roślina dobrze „pnie się” na siatce, ale babcie uprawiały ją także przy drewnianych płotach. Stanowi piękną dekorację, a jednocześnie urzeka intensywnym, przyjemnym zapachem. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Motylkowe kwiaty mają barwę białą, różową, żółtą, pomarańczową lub niebieską. Po kwitnieniu zawiązują strąki.
Więcej o groszku pachnącym
A jakie kwiaty rosły w ogrodach u Waszych Babć? Napiszcie w komentarzach lub na redakcja@zielonyogrodek.pl.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl G.T., zdjęcia tytułowe: gpointstudio/Depositphotos, Jeffrey Hamilton/Unsplash, zdjęcia w tekście: Benigno Hoyuela, Gemma Evans, Bonnie Kittle/Unsplash, Pezibear, Hans Braxmeier, Alina Kuptsova, congerdesign, Mouse23/Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!