Groszek pachnący Lathyrus odoratus

Groszek pachnący, fot. Mouse23 - Pixabay
Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
172
Dekoracyjność: kwiaty, pędy
Gleba: bogata w wapń, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, niebieskie, białe, żółte, pomarańczowe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: pachnące
Odczyn gleby: lekko zasadowa
Owoce: strąki
Pokrój: płożący, pnącze
Zapach: kwiaty
Wysokość: do 2 m
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina pnąca, sadzona przy podporach, sadzona przy ogrodzeniach, ogrody przydomowe, na altany, pojemniki, balkony, tarasy
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) to roślina jednoroczna należąca do rodziny bobowatych (Fabaceae). W środowisku naturalnym występuje w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego.

Roślina na pokrój płożący – jej pędy są długie i wiotkie osiągają długość 100-200 cm. Liście są drobne, eliptyczne. Część z nich przekształca się w wąsy czepne.

Motylkowate, intensywnie pachnące kwiaty zebrane są w grono. Kwiaty mogą mieć barwę białą, żółtą, różową, pomarańczową lub niebieską. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owocem jest strąk.

Wymagania i uprawa

Groszek pachnący preferuje stanowiska słoneczne. Lubi ciepłe, żyzne, próchnicze oraz wapienne podłoża. W czasie susz zaleca się jego regularne podlewanie.

Roślinę dodatkowo warto nawozić co 2-3 tyg. (nawozami o niskiej zawartości azotu). Dobre rezultaty osiąga się stosując nawozy organiczne

Nasiona groszku pachnącego wysiewa się (po kilka w jednym miejscu) w kwietniu lub maju wprost do gruntu. Groszek można również wysiewać partiami – co 2 tygodnie, aby cieszyć się dłuższym okresem kwitnienia.

Po wykiełkowaniu sadzonkom warto zapewnić podpory – do prawidłowego wzrostu. Ważnym zabiegiem jest odchwaszczanie (w szczególności w początkowym etapie wzrostu).

Zastosowanie

Gatunek ten znalazł szerokie zastosowanie jako roślina ozdabiająca pergole, ścianki, altany i ogrodzenia. Groszek pachnący może być również uprawiany w pojemnikach i w ten sposób posłużyć jako ozdoba balkonów i tarasów.

Jest ceniony także ze względu na zapach kwiatów. Pędy z kwiatostanami można wykorzystać na kwiat cięty – szczególnie odmiany karłowe.


Zdjęcia: Mouse23, MA_MINA, Marc Pascual/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
15-12-2023 08:45
Komentarz dodany przez Adam: Brak informacji jak duże pojemniki sa potrzebne , jak głęboko sadzić, jak długo kwitnie
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści