Jak urządzić romantyczny zakątek z pnączami?

Romantyczny zakatek z pnaczami

Pytanie czytelnika: Udało mi się zorganizować w moim ogrodzie romantyczny zakątek wypoczynku – oryginalna, stara drewniana ława postawiona przy jabłoni. Drzewko już niestety przekwitło i zastanawiam się, jakie atrakcyjne pnącze puścić na ogrodzenie (drewniane, proste sztachety), które dodałoby później uroku temu miejscu.

Posłuchaj
00:00
31
Spis treści
Posadź w ogrodzie romantyczne pnącza: Glicynia Róża Powojnik

Jak urządzić romantyczny zakątek z pnączami?

Romantyczny zakątek w ogrodzie powinien być wypełniony kwitnącymi gatunkami, które tworzą magiczną aurę. Pnącza spisują się w tej roli doskonale, zwłaszcza gdy urosną i zszyją się w zwartą kaskadę osłaniającą ukryte wnętrze ogrodowe.

Te pnącza są bardzo romantyczne!

Oto kilka gatunków pnączy, które sprzyjają stworzeniu romantycznego zakątka w ogrodzie.

Glicynia

Glicynia chińska (Wisteria sinensis) – na przełomie maja i czerwca ukazują się intensywnie pachnące, fioletowo-niebieskie kwiatostany tego pnącza. Glicynia jest dość wrażliwa na mrozy, dlatego młode sadzonki dobrze jest okrywać na zimę. Preferuje stanowiska słoneczne, półcieniste i osłonięte. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i zasobnych w wodę. Przyrasta rocznie 1–2 m i osiąga ostatecznie wysokość do 10 m. Po kwitnieniu ozdobnym elementem stają się wiszące strąki z nasionami.

Róża

Róże (Rosa) pnące – choć są nieco bardziej wymagające w uprawie (przycinanie, osłanianie na zimę, ściółkowanie, nawożenie, ochrona przed szkodnikami), warto się poświęcić dla pachnących, pięknych kwiatów.

  • Róża pnąca 'Sympathie' – o szkarłatnoczerwonych, pachnących i pełnych kwiatach, osiąga wysokość 2–3 m, dobrze rośnie na słońcu i w półcieniu, jest w pełni odporna na mróz.
  • Róża pnąca 'Golden Stern' – w uprawie i sile wzrostu podobna do poprzednich odmian, zakwita na żółto.
  • Róża pnąca 'Ice Brerg' – posiada białe, półpełne i lekko pachnące kwiaty, dorasta do 3 m, podobnie jak poprzednia róża dobrze się rozwija na stanowiskach słonecznych oraz w półcieniu i jest odporna na mróz.

Powojnik

Powojniki (Clematis sp.) – szczególnie polecam odmiany z grupy wielkokwiatowych ze względu na ozdobne, duże kwiaty. W naszym klimacie nie powinny przemarzać, jednak najlepiej wybierać sprawdzone odmiany polskie. Powojniki najlepiej rozwijają się na żyznych i zasobnych w wapń glebach (pH 6–7), zarówno na słońcu, jak i w półcieniu.

  • Powojnik 'Romantica' – zakwita późno (VII–IX), ciemnofioletowe płatki skupione są wokół żółtego oczka pręcików. Dorasta do 2,5 m.
  • Powojnik 'Hania' – oryginalne czerwone kwiaty z różowymi brzegami pojawiają się między majem a sierpniem. Pnącze osiąga 2 m wzrostu.
  • Powojnik 'Jan Paweł II' – o dużych, czysto białych kwiatach. Okres kwitnienia przypada na czerwiec i wrzesień, a wysokość to 3–4 m.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Jaesung An / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Winobluszcz pięciolistkowy Parthenocissus quinquefolia

Hortensja pnąca 'Silver Lining' Hydrangea petiolaris 'Silver Lining'

Groszek pachnący Lathyrus odoratus

Powojnik 'Generał Sikorski' Clematis 'Generał Sikorski'

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści