Reklama
Twój partner w ogrodzie

Jak urządzić romantyczny zakątek z pnączami?

Romantyczny zakatek z pnaczami

Pytanie czytelnika: Udało mi się zorganizować w moim ogrodzie romantyczny zakątek wypoczynku – oryginalna, stara drewniana ława postawiona przy jabłoni. Drzewko już niestety przekwitło i zastanawiam się, jakie atrakcyjne pnącze puścić na ogrodzenie (drewniane, proste sztachety), które dodałoby później uroku temu miejscu.

Posłuchaj
00:00
31
Spis treści
Posadź w ogrodzie romantyczne pnącza: Glicynia Róża Powojnik

Jak urządzić romantyczny zakątek z pnączami?

Romantyczny zakątek w ogrodzie powinien być wypełniony kwitnącymi gatunkami, które tworzą magiczną aurę. Pnącza spisują się w tej roli doskonale, zwłaszcza gdy urosną i zszyją się w zwartą kaskadę osłaniającą ukryte wnętrze ogrodowe.

Te pnącza są bardzo romantyczne!

Oto kilka gatunków pnączy, które sprzyjają stworzeniu romantycznego zakątka w ogrodzie.

Glicynia

Glicynia chińska (Wisteria sinensis) – na przełomie maja i czerwca ukazują się intensywnie pachnące, fioletowo-niebieskie kwiatostany tego pnącza. Glicynia jest dość wrażliwa na mrozy, dlatego młode sadzonki dobrze jest okrywać na zimę. Preferuje stanowiska słoneczne, półcieniste i osłonięte. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i zasobnych w wodę. Przyrasta rocznie 1–2 m i osiąga ostatecznie wysokość do 10 m. Po kwitnieniu ozdobnym elementem stają się wiszące strąki z nasionami.

Róża

Róże (Rosa) pnące – choć są nieco bardziej wymagające w uprawie (przycinanie, osłanianie na zimę, ściółkowanie, nawożenie, ochrona przed szkodnikami), warto się poświęcić dla pachnących, pięknych kwiatów.

  • Róża pnąca 'Sympathie' – o szkarłatnoczerwonych, pachnących i pełnych kwiatach, osiąga wysokość 2–3 m, dobrze rośnie na słońcu i w półcieniu, jest w pełni odporna na mróz.
  • Róża pnąca 'Golden Stern' – w uprawie i sile wzrostu podobna do poprzednich odmian, zakwita na żółto.
  • Róża pnąca 'Ice Brerg' – posiada białe, półpełne i lekko pachnące kwiaty, dorasta do 3 m, podobnie jak poprzednia róża dobrze się rozwija na stanowiskach słonecznych oraz w półcieniu i jest odporna na mróz.

Powojnik

Powojniki (Clematis sp.) – szczególnie polecam odmiany z grupy wielkokwiatowych ze względu na ozdobne, duże kwiaty. W naszym klimacie nie powinny przemarzać, jednak najlepiej wybierać sprawdzone odmiany polskie. Powojniki najlepiej rozwijają się na żyznych i zasobnych w wapń glebach (pH 6–7), zarówno na słońcu, jak i w półcieniu.

  • Powojnik 'Romantica' – zakwita późno (VII–IX), ciemnofioletowe płatki skupione są wokół żółtego oczka pręcików. Dorasta do 2,5 m.
  • Powojnik 'Hania' – oryginalne czerwone kwiaty z różowymi brzegami pojawiają się między majem a sierpniem. Pnącze osiąga 2 m wzrostu.
  • Powojnik 'Jan Paweł II' – o dużych, czysto białych kwiatach. Okres kwitnienia przypada na czerwiec i wrzesień, a wysokość to 3–4 m.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Jaesung An / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Miedzian 50 WP, Zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, Zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Żywopłoty inne niż tuje. Oto 2 piękniejsze alternatywy
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Żywopłoty inne niż tuje. Oto 2 piękniejsze alternatywy
Tagi
Najnowsze treści