Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
52
Okazje

Róże pnące w ogrodzie

Róże pnące doskonale nadają się do każdego ogrodu. Z uwagi na wysoki wzrost i pokładające się pędy najlepiej prezentują się na ogrodzeniu lub pergoli. Sprawdź, jakie mają wymagania i jak je pielęgnować. Dowiedz się, gdzie posadzić róże pnące w ogrodzie, by zachwycały urodą przez cały sezon.

 

Dlaczego warto posadzić róże pnące w ogrodzie?

Róże pnące to jedne z cenniejszych róż uprawianych w ogrodach. Jak żadne inne potrafią zasłonić swoimi ukwieconymi pędami każdą pergolę, ogrodzenie, łuk czy kratkę, wnosząc do ogrodu mnóstwo piękna i romantyzmu. Nie ma bowiem nic bardziej urokliwego niż ukryta pod różanym łukiem ławeczka, opleciona różanymi pędami altana, cudownie ukwiecona ściana domu, tonący w różach łuk nad wejściem do ogrodu czy obsypane kwiatami ogrodzenie.

Gdzie posadzić róże pnące?

Róże pnące najlepiej prezentują się w ogrodach jako solitery, ale mogą im też towarzyszyć inne, niższe gatunki jak np. lawenda, liliowce czy bodziszki. Krzewy dobrze wyglądają także w towarzystwie powojników.

Warto jednak pamiętać, że róże pnące nazywane też czepnymi, tak naprawdę pnączami nie są, gdyż nie posiadają żadnych organów służących im do wspominania (wąsów, przyssawek), a ich pędy nie owijają się wokół podpór. Na pergolach lub kratkach utrzymują się za pomocą kolców, którymi czepiają się podpory. Z tego względu czasami mogą potrzebować naszej pomocy (przywiązywania do podpór), aby w czasie silniejszego wiatru nie spaść z kratki czy pergoli.

róże pnące do ogroduFot. Roses4Gardens / iVerde

Ramblery i klimbery
Odmiany róż pnących

Róże pnące ze względu na swoją popularność, doczekały się mnóstwa odmian, które podzielono na dwie podgrupy: ramblers i climbers.

Nazwą ramblers określa się rośliny o silnie rosnących, elastycznych, słabo rozgałęzionych i bardzo długich pędach (2-8 m.), niewielkich liściach oraz małych, najczęściej różowych kwiatach, zebranych w okazałe, gęste kwiatostany. Róże należące do tej grupy kwitną obficie, ale rzadko powtarzają kwitnienie. Do ciekawszych odmian należą min.: 'Veilchenblau', 'Excelsa', 'Chevy Chase' i 'Super Dorothy' (powtarza kwitnienie).

Róże zaliczane do grupy climbers to z kolei rośliny niższe (2-3/4 m), tworzące grube, sztywne pędy, pokryte dużymi liśćmi i rozwijające duże, atrakcyjne kwiaty w szerokiej palecie barw, wyrastające na pędach pojedynczo lub w niewielkich kwiatostanach. Wiele z nich powtarza też kwitnienie. Wśród ciekawszych odmian znajdują się min.: 'New Daw', 'Paul's Scarlet Climber', 'Sympathie, 'Alchymist', 'Aloha', 'Elfe', 'Flammentanz' i 'Händel'.

pnące róże do ogroduFot. Roses4Gardens / iVerde

Jak pielęgnować róże pnące?

Przycinanie
Nie zawsze daje się łatwo przypisać daną różę do konkretnej grupy, warto się jednak dowiedzieć, z jakim typem róży mamy do czynienia, gdyż rośliny z obu grup nieco inaczej się przycina. Przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu róż pnących nie tnie się wcale, wiosną usuwając jedynie pędy słabe i chore. Następnie rozpoczyna się właściwe cięcie krzewów różanych, które przeprowadza się każdego roku wczesną wiosną.

U róż typu ramblers wycina się u podstawy wszystkie pędy zeszłoroczne, na których były już kwiaty (krzewy kwitną na pędach dwuletnich lub starszych) oraz pędy słabe, cienkie i chore, pozostawiając kilka najsilniejszych i najdłuższych, przeznaczonych do kwitnienia. Inaczej tnie się róże typu climbers, u których zachowuje się najsilniejsze pędy kilkuletnie (3-7 szt.), skracając jednocześnie ich rozgałęzienia o ok. 1/3 i co 2-3 lata całkowicie usuwa pędy najstarsze.

Wymagania

Bez względu na grupę, wszystkie róże pnące mają natomiast podobne wymagania uprawowe.

Stanowisko
Najbardziej cenią sobie słoneczne stanowiska, ale nie lubią ostrego, południowego słońca. Jeśli więc mają być posadzone przy ścianie, najlepiej wybrać dla nich wystawę południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią, gdyż silnie nasłoneczniona ściana południowa będzie dla nich za gorąca, a od północy będą miały za ciemno i za zimno. Stanowisko dla róż pnących zawsze powinno być ciepłe i przewiewne, ale osłonięte od wiatru, który nie tylko może zrzucić ich pędy z podpór, ale też przyczynić się do przemarznięcia roślin zimą.

Wybierając miejsce dla róży pnącej, należy pamiętać, że rośliny cenią sobie przestrzeń i nie lubią nadmiernego zagęszczenia. Są też wrażliwe na zachwaszczenie, dlatego przyda im się warstwa ściółki, która ograniczy rozwój chwastów i ochroni glebę przed wysychaniem. Dowiedz się więcej o sadzeniu róż

Podlewanie
Kolejna sprawa to wilgotność. Róże pnące nie lubią suszy, dlatego ich podłoże powinno być stale lekko wilgotne (latem rośliny należy podlewać, nie mocząc jednak liści), ale nie mokre. Rośliny mogą rosnąć na dobrze zdrenowanej glebie gliniastej, ale lepsza jest dla nich gleba gliniasto-piaszczysta, gdyż krzewom szkodzi zalegająca w podłożu korzeni woda i brak powietrza. Dowiedz się więcej o podlewaniu róż

Nawożenie
Warto też pamiętać, ze przed sadzeniem dołek należy wzbogacić kompostem, a różę posadzić w taki sposób, aby miejsce szczepienia znalazło się 3-5 cm. poniżej poziomu gruntu. Ze względu na silny wzrost i obfite kwitnienie, w sezonie róże pnące oczekują też systematycznego nawożenia specjalnymi nawozami dla róż. Dobrze sprawdzą się też nawozy długodziałające lub organiczne, bo choć róże są żarłoczne, są też wrażliwe na zasolenie gleby. Dowiedz się więcej o nawożeniu róż

Zimowanie
Ostatnia ważna sprawa to zimowanie. Wiele róż pnących nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego przed zimą należy je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu podstawę krzewu kopczykuje się ziemią (wys. ok. 30 cm.), a pędy zdejmuje z podpór, przygina do ziemi i obkłada stroiszem lub osłania je na podporze, owijając słomianymi matami, jutą lub włókniną. Dowiedz się więcej o zimowaniu róż


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie: PantherMediaSeller / Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści

Komentarze

Gość Zośka

16-06-2020 05:43

Uwielbiam pnące róże i mam kilka w ogrodzie! Polecam komponowanie ich z powojnikami - taki zestaw w stylu angielskim i sadzenie ich blisko tarasu. Wtedy można co chwila cieszyć się tymi pięknymi kwiatami.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Zioła można zbierać przez cały sezon letni. Świeże zioła dają niepowtarzalny aromat i smak naszym potrawom, a ich nadmiar warto suszyć lub zamrażać.
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Po zakończeniu zbioru truskawek porządkujemy grządki. Usuwamy chwasty, a jeśli rośliny zaatakowały choroby grzybowe, obcinamy liście na wysokości ok. 5 cm i dokładnie je wygrabiamy. Ważne jest też zasilenie truskawek nawozem azotowym.
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Zaczynają kwitnąć posadzone wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste, np. mieczyki, lilie i dalie. Większość z nich po ścięciu długo utrzymuje świeżość i doskonale nadaje się do wazonu.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu