Czy nawozy do róż pomogą im pięknie kwitnąć?
Róże wbrew pozorom nie wymagają częstego nawożenia mineralnego. Podstawą powinno być nawożenie organiczne, czyli naturalne. Nawozy mineralne warto jednak stosować, by uzupełnić niedobory niektórych pierwiastków w glebie. Nawozy organiczne możemy stosować już w czasie sadzenia róż oraz przez cały sezon (ziemią kompostową możemy podsypywać nawet młode krzewy).
Niezbędne pierwiastki dla róż, które trzeba dostarczyć wraz z nawożeniem
- Azot N – jest niezbędny do wzrostu i rozwoju tzw. „zielonej masy” – czyli pędów i liści. ▶ Dowiedz się więcej o nawożeniu azotem
- Fosfor P – wpływa na prawidłowy rozwój kwiatów. ▶ Dowiedz się więcej o nawożeniu fosforem
- Potas K – jest konieczny do tworzenia silnych i zdrewniałych pędów. ▶ Dowiedz się więcej o nawożeniu potasem
- Żelazo Fe i magnez Mg odpowiedzialne są za powstawanie chlorofilu – zielonego barwnika w liściach. ► Dowiedz się więcej o nawożeniu magnezem
Kiedy, jak i czym nawozić róże?
Młodych róż (w pierwszym roku po posadzeniu) zwykle nie nawozi się wcale nawozami mineralnymi! W kolejnym roku, gdy krzewy dobrze się ukorzenią nawożenie mineralne wykonujemy regularnie 2-3 razy w sezonie (w zależności od typu nawozu – patrz niżej). Do nawożenia róż można stosować najróżniejsze typy nawozów. Różnią się one składem, terminem stosowania, itd. Opisaliśmy je dla Was poniżej.
Nawozy uniwersalne do róż
Już od wczesnej wiosny stosujemy nawozy o dużej zawartości azotu – mogą to być popularne mieszanki nawozowe – np. Polifoska lub Azofoska. Nawozy z azotem stosujemy jednak tylko do połowy lipca! Później (od sierpnia do końca września) możemy stosować tylko nawozy nie zawierające azotu, a posiadające w swoim składzie dużo potasu i fosforu – np. superfosfat lub mączka fosforytowa.
Granulki nawozu rozsypujemy wokół pnia rośliny (nie posypujemy nimi kwiatów ani liści), a następnie lekko przekopujemy z wierzchnią warstwą gleby i obficie podlewamy. Zawsze przestrzegamy dawek podanych przez producenta – przenawożenie róż jest równie szkodliwe dla roślin co niedobór pierwiastków.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Nawozy specjalnego przeznaczenia
✔️ Najlepiej stosować specjalistyczne nawozy do róż
Zostały one stworzone dla tej konkretnej rośliny i zawierają komplet pierwiastków niezbędnych dla wzrostu i obfitego kwitnienia róż. Oprócz azotu N, fosforu P i potasu K, zawierają także ważne mikroelementy – np. żelazo Fe oraz magnez Mg. W nawozach specjalistycznych wszystkie pierwiastki są w odpowiedniej ilości i formie najlepiej przyswajalnej dla roślin (wybierać możesz wśród produktów różnych producentów, np. Biopon, Pokon, Florovit, Agrecol, Substral i innych).
✔️ Nawozy mineralne do róż stosujemy zwykle 3 razy w sezonie
1 - na przełomie marca i kwietnia lub pod koniec kwietnia, 2 - po czerwcowym kwitnieniu i 3 - w połowie lipca.
✔️ Od sierpnia stosujemy tzw. nawozy jesienne o dużej zawartości fosforu i potasu (nie zawierają one azotu). Nawozy te pomogą różom zdrewnieć przed zimą, dzięki czemu pędy będą mniej podatne na przemarzanie. Azot powodowałby ciągły wzrost pędów, które prawdopodobnie by zmarzły w zimie.
Granulki nawozu rozsypujemy wokół pnia rośliny (nie posypujemy nimi kwiatów ani liści), a następnie lekko przekopujemy z wierzchnią warstwą gleby i obficie podlewamy. Zawsze przestrzegamy dawek podanych przez producenta – przenawożenie róż jest równie szkodliwe dla roślin co niedobór pierwiastków.
Organiczne nawozy do róż
✔️ Doskonałym nawozem organicznym dla róż jest obornik, jednak nie można stosować go w formie świeżej, gdyż mógłby on „spalić” korzenie róż. Obornik do stosowania podczas sezonu musi być uprzednio przekompostowany. Podobnie jak kompost, obornik to cenne źródło próchnicy, łatwo przyswajalnych składników pokarmowych niezbędnych dla roślin oraz pożytecznych mikroorganizmów. (Świeży obornik może być stosowany w momencie, gdy przygotowujemy glebę do posadzenia róż – mieszamy go z ziemią na jesieni, a wiosną sadzimy w nią rośliny.)
▶ Dowiedz się więcej o nawożeniu obornikiem
✔️ Dobrym nawozem dla róż jest kompost. Można go stosować przez cały sezon. Stosujemy go podobnie jak przekompostowany obornik, podsypując nim ziemię pod krzewami, a następnie przekopując go z wierzchnią warstwą ziemi. Kompost możemy także wykorzystywać do kopczykowania róż.
▶ Dowiedz się więcej o nawożeniu kompostem
✔️ Biohumus to kolejny, bardzo cenny nawóz organiczny powstały z odchodów dżdżownic kalifornijskich. Jest on bogaty w mikroflorę bakteryjną oraz próchnicę pokarmową. Stosowanie biohumusu zmniejsza ryzyko przedawkowania nawozami mineralnymi. Nawóz występuje w postaci płynnej. Stosujemy go każdorazowo do podlewania wlewając kilkadziesiąt ml do konewki z wodą (w dawce podanej przez producenta na opakowaniu).
▶ Dowiedz się więcej o nawożeniu biohumusem
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Film poradnikowy o tym, jak nawozić róże wiosną? Dwa sprawdzone sposoby!
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: 7monarda / Fotolia