Logo
Logo

Nawożenie róż | Jakie nawozy wybrać? Jak je stosować, by róże pięknie kwitły?

Chcesz poznać klucz do piękna i zdrowia twoich róż? Dowiedz się więcej o znaczeniu i skuteczności prawidłowego nawożenia! Dowiesz się, jak odpowiednio dobrane nawozy mogą wpływać na bujny rozwój i kwitnienie róż oraz jak pomagają w walce z chorobami i szkodnikami. Twój sukces w uprawie róż może zależeć od wyboru odpowiedniego nawozu – odkryj z nami najlepsze opcje!

Spis treści
Dlaczego róże potrzebują nawożenia? Jakich składników pokarmowych potrzebują róże do wzrostu i kwitnienia? Jakie nawozy najlepiej wybrać dla róż i jak je stosować? Film poradnikowy, czym wiosną można nawozić róże

Czy nawozy do róż pomogą im pięknie kwitnąć?

Róże wbrew pozorom nie wymagają częstego nawożenia mineralnego. Podstawą powinno być nawożenie organiczne, czyli naturalne. Nawozy mineralne warto jednak stosować, by uzupełnić niedobory niektórych pierwiastków w glebie. Nawozy organiczne możemy stosować już w czasie sadzenia róż oraz przez cały sezon (ziemią kompostową możemy podsypywać nawet młode krzewy).

Przed zastosowaniem nawozów, warto wcześniej zrobić analizę gleby, by nie stosować nawozów bez potrzeby.

 

Niezbędne pierwiastki dla róż, które trzeba dostarczyć wraz z nawożeniem

Kiedy, jak i czym nawozić róże?

Młodych róż (w pierwszym roku po posadzeniu) zwykle nie nawozi się wcale nawozami mineralnymi! W kolejnym roku, gdy krzewy dobrze się ukorzenią nawożenie mineralne wykonujemy regularnie 2-3 razy w sezonie (w zależności od typu nawozu – patrz niżej). Do nawożenia róż można stosować najróżniejsze typy nawozów. Różnią się one składem, terminem stosowania, itd. Opisaliśmy je dla Was poniżej.

Nawozy uniwersalne do róż

Już od wczesnej wiosny stosujemy nawozy o dużej zawartości azotu – mogą to być popularne mieszanki nawozowe – np. Polifoska lub Azofoska. Nawozy z azotem stosujemy jednak tylko do połowy lipca! Później (od sierpnia do końca września) możemy stosować tylko nawozy nie zawierające azotu, a posiadające w swoim składzie dużo potasu i fosforu – np. superfosfat lub mączka fosforytowa.

Granulki nawozu rozsypujemy wokół pnia rośliny (nie posypujemy nimi kwiatów ani liści), a następnie lekko przekopujemy z wierzchnią warstwą gleby i obficie podlewamy. Zawsze przestrzegamy dawek podanych przez producenta – przenawożenie róż jest równie szkodliwe dla roślin co niedobór pierwiastków.

Nawóz płynny do róż
Nawóz płynny do róż
Nawóz dla róż "Okazałe Kwiaty" jest nawozem typu NPK co oznacza, że zawiera podstawowe składniki pokarmowe: azot, fosfor, potas oraz mikroskładniki takie jak: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. Zapewnia on bujne kwitnienie przez cały okres kwitnienia, stymuluje rozwój pąków kwiatowych i wydłuża okres kwitnienia roślin.
Zamów w sklepie online
Granulowany mineralny nawóz do róż
Granulowany, mineralny nawóz do róż
Nawóz granulowany do róż z mikroskładnikami, jest nawozem WE typu NPK, zawierającym podstawowe składniki pokarmowe: azot, fosor, potas, magnez i siarkę oraz mikroskładniki takie jak: bor, miedź, żelazo, mangan i cynk. Przeznaczony do nawożenia wszystkich odmian róż. Zapewnia bujne kwitnienie i intensywne wybarwienie kwiatów. Zwiększa odporność roślin na choroby.
Zamów w sklepie online
Nawóz do róż z mączką bazaltową
Nawóz do róż z mączką bazaltową
Naturalny nawóz w postaci granulatu do Róż. Zapewnia odpowiednie składniki mineralne roślinom, dzięki czemu są odpowiednio wzmocnione i pięknie się wybarwiają. Nowa formuła zawierająca mączkę bazaltową to jeszcze więcej minerałów i mikroelementów, których uwalnianie do podłoża jest rozłożone w czasie.
Zamów w sklepie online

Nawozy specjalnego przeznaczenia

✔️ Najlepiej stosować specjalistyczne nawozy do róż
Zostały one stworzone dla tej konkretnej rośliny i zawierają komplet pierwiastków niezbędnych dla wzrostu i obfitego kwitnienia róż. Oprócz azotu N, fosforu P i potasu K, zawierają także ważne mikroelementy – np. żelazo Fe oraz magnez Mg. W nawozach specjalistycznych wszystkie pierwiastki są w odpowiedniej ilości i formie najlepiej przyswajalnej dla roślin (wybierać możesz wśród produktów różnych producentów, np. Biopon, Pokon, Florovit, Agrecol, Substral i innych).

✔️ Nawozy mineralne do róż stosujemy zwykle 3 razy w sezonie
1 - na przełomie marca i kwietnia lub pod koniec kwietnia, 2 - po czerwcowym kwitnieniu i 3 - w połowie lipca.

Na wiosnę warto zastosować nawóz długodziałający (np. typu Osmocote) gdyż zawarte w nim składniki będą uwalniać się stopniowo do gleby nawet przez 3 miesiące.


✔️ Od sierpnia stosujemy tzw. nawozy jesienne o dużej zawartości fosforu i potasu (nie zawierają one azotu). Nawozy te pomogą różom zdrewnieć przed zimą, dzięki czemu pędy będą mniej podatne na przemarzanie. Azot powodowałby ciągły wzrost pędów, które prawdopodobnie by zmarzły w zimie.

Granulki nawozu rozsypujemy wokół pnia rośliny (nie posypujemy nimi kwiatów ani liści), a następnie lekko przekopujemy z wierzchnią warstwą gleby i obficie podlewamy. Zawsze przestrzegamy dawek podanych przez producenta – przenawożenie róż jest równie szkodliwe dla roślin co niedobór pierwiastków.

Organiczne nawozy do róż

✔️ Doskonałym nawozem organicznym dla róż jest obornik, jednak nie można stosować go w formie świeżej, gdyż mógłby on „spalić” korzenie róż. Obornik do stosowania podczas sezonu musi być uprzednio przekompostowany. Podobnie jak kompost, obornik to cenne źródło próchnicy, łatwo przyswajalnych składników pokarmowych niezbędnych dla roślin oraz pożytecznych mikroorganizmów. (Świeży obornik może być stosowany w momencie, gdy przygotowujemy glebę do posadzenia róż – mieszamy go z ziemią na jesieni, a wiosną sadzimy w nią rośliny.)

Dowiedz się więcej o nawożeniu obornikiem

✔️ Dobrym nawozem dla róż jest kompost. Można go stosować przez cały sezon. Stosujemy go podobnie jak przekompostowany obornik, podsypując nim ziemię pod krzewami, a następnie przekopując go z wierzchnią warstwą ziemi. Kompost możemy także wykorzystywać do kopczykowania róż.

Dowiedz się więcej o nawożeniu kompostem

✔️ Biohumus to kolejny, bardzo cenny nawóz organiczny powstały z odchodów dżdżownic kalifornijskich. Jest on bogaty w mikroflorę bakteryjną oraz próchnicę pokarmową. Stosowanie biohumusu zmniejsza ryzyko przedawkowania nawozami mineralnymi. Nawóz występuje w postaci płynnej. Stosujemy go każdorazowo do podlewania wlewając kilkadziesiąt ml do konewki z wodą (w dawce podanej przez producenta na opakowaniu).

Dowiedz się więcej o nawożeniu biohumusem

Film poradnikowy o tym, jak nawozić róże wiosną? Dwa sprawdzone sposoby!

Źróło: RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: 7monarda / Fotolia

Autor
Nawożenie róż | Jakie nawozy wybrać? Jak je stosować, by róże pięknie kwitły?
Nawożenie róż | Jakie nawozy wybrać? Jak je stosować, by róże pięknie kwitły?
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (28)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (8)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl