Róża 'New Dawn' należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Należy do grupy Climber - róż pnących. To stara odmiana wyhodowana przez H.A. Dreera w 1930 roku, jednak wciąż cieszy się popularnością.

Roślina dorasta do 3 m wysokości oraz 1,5 m szerokości. Ma cienkie wiotkie pędy oraz drobne liście. Kwitnie przez całe lato. Kwiaty - duże i pełne - mają barwę jasnoróżową i odznaczają się przyjemnym, delikatnym zapachem.

'New Dawn' najlepiej rośnie na stanowisku jasnym i dość słonecznym, przeszkadza jej tylko prażące słońce. Jest tolerancyjna względem podłoża - ale optymalne są żyzne, przepuszczalne gleby. Roślina jest mrozoodporna, jednak przed zimą warto wykonać kopczykowanie.

Z zabiegów pielęgnacyjnych istotne jest cięcie - wiosną należy usunąć u podstawy 1-2 stare pędy oraz zlikwidować te najbardziej słabe. Odmiana jest stosunkowo odporna na choroby.

Roślina nadaje się zarówno od ogrodów angielskich jak i tych urządzonych w stylu wiejskim. Czasem można ją spotkać także w parkach. Dobrze wygląda utrzymywana na podporach przy ogrodzeniach, altanach, tarasach i drzwiach wejściowych.

fot. Elsa Spezio, źródło flickr.com

Dowiedz się, jak założyć ogród różany.