Jak założyć i pielęgnować ogród różany? Stwórz własne rosarium!

Rosarium w ogrodzie fot. dae jeung kim - Pixabay

Zakładanie ogrodu różanego nie należy do najprostszych. Wymaga nie tylko pasji, ale również wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Bardzo ważnym krokiem jest wybór odpowiednich odmian róż, które będą piękne i zdrowe w naszym klimacie. Trzeba też zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby, która powinna być żyzna i dobrze zdrenowana. Właściwe zaplanowanie przestrzeni oraz właściwa pielęgnacja pozwolą cieszyć się pięknem róż przez wiele lat. Dowiedz się wszystkiego o tym, jak założyć ogród różany.

Posłuchaj
00:00
163
Streszczenie artykułu
Zakładanie ogrodu różanego to proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania i planowania. Kluczowe jest wybranie odpowiedniego miejsca, które powinno być nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Pamiętajmy, że róże potrzebują przestrzeni, więc nie sadźmy ich zbyt blisko siebie. Przygotowanie gleby to kolejny ważny krok - powinna być ona próchniczna, przepuszczalna i lekko kwasowa. Wzbogacenie jej kompostem zwiększy jej wartość odżywczą. Wybór róż jest ogromny, jednak warto zwrócić uwagę na ich odporność na choroby, a także na warunki klimatyczne panujące w naszym rejonie. Sadzenie róż najlepiej przeprowadzić wiosną lub jesienią, przy czym kluczowe jest, aby korzenie były dobrze zakorzenione przed pierwszym mrozem. Pielęgnacja różanego ogrodu to przede wszystkim regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie. Wszystko to pozwoli nam cieszyć się pięknem i zapachem róż przez wiele lat. Pamiętajmy też, że różany ogród to nie tylko kwiaty, ale i rośliny towarzyszące, które mogą urozmaicić jego wygląd i przyciągnąć do niego pożyteczne owady.
Spis treści
Dlaczego warto mieć ogród różany? Jakie rodzaje róż posadzić w ogrodzie? Jakie wymagania mają róże i jak je sadzić? Jak pielęgnować ogród różany?

Czy te kłujące krzewy są tego warte? Tak – od setek lat!

Róża (łac. Rosa) niejedno ma imię. Uprawiana niemal od 5000 lat, jest bez wątpienia najlepiej znaną i najbardziej pożądaną rośliną ogrodową. Obecnie na świecie występuje ponad 200 gatunków, a przez kilkaset lat hodowli powstało ponad 20 tys. odmian ozdobnych. Co roku pojawiają się nowe, a olbrzymia różnorodność form i barw kwiatów sprawia, że każdy może znaleźć różę dla siebie.

W Polsce róże to najpopularniejsze kwiaty, które można spotkać zarówno w dużych parkach, jak i małych ogródkach działkowych. Dla wielu ogrodników róże to królowe ogrodu, dla których przygotowywane są najlepsze stanowiska! Jednak róża, wbrew królewskiemu pochodzeniu, wcale nie ma wygórowanych wymagań. Zadowoli się zwykłą ziemią ogrodową, a za odrobinę pielęgnacji odwdzięczy się pięknym kwitnieniem. Warto założyć ogród różany nawet na niewielkiej działce, bo widok na własne kwiaty to największa radość i duma!

Jak założyć ogród różany? Fot. Couleur/Pixabay

Róże doskonale pasują do różnych typów ogrodów – np. do wiejskich, romantycznych i angielskich. Idealnie nadają się na kwiatowe rabaty, długie szpalery i do porastania trejaży i altan.

Pierwsze krzewy różane rozpoczynają kwitnienie już w czerwcu, a ostatnie kwitną aż do mrozów. Niektóre powtarzają kwitnienie, kwitną dwa, a nawet trzy razy w sezonie, a inne kwitną niemalże przez cały sezon.

Jakie odmiany róż nadają się najlepiej do ogrodu różanego?

Wśród wielu grup i odmian róż najpopularniejsze są róże wielkokwiatowe zwane bukietowymi. Ich duże kwiaty pojawiają się na szczycie długich i sztywnych pędów, dlatego idealnie nadają się do bukietów i do tworzenia malowniczych różanych alei.

Równie wysoko w rankingu popularności są nieco niższe róże wielokwiatowe zwane rabatowymi, które zdobią ogrody kwiatowe i niskie żywopłoty.

Ogród różany, fot. Digitalpress - Fotolia Fot. Digitalpress/Fotolia

Róże wielkokwiatowe to podstawa ogrodów różanych.

Na wysokie, nieformowane szpalery lub do sadzenia pojedynczo doskonale nadają się majestatyczne róże parkowe. Mają wysokie (2–3 m), sztywne, przewieszające się pędy, ale nie potrzebują podpór.

Za to przy kratkach i pergolach warto posadzić róże pnące, których wybrane odmiany dorastają nawet do 6 metrów długości. Zamiast trawnika, do zadarniania skarp i na skalniakach, można sadzić róże okrywowe, które szybko stworzą kolorowy, kwiatowy dywan.

W mniejszych ogrodach lub na obrzeżach rabat najlepiej sadzić róże miniaturowe lub róże pienne (szczepione na długiej i prostej podkładce). Na balkon i taras najlepiej nadają się doniczkowane miniaturki, których co roku przybywa.

Ogród różany, fot. TTLmedia - Fotolia Fot. TTLmedia/Fotolia

Róże pnące to najwspanialsze kwiaty, które z uwielbieniem stosowano w ogrodach królewskich.

Ogród różany, fot. Digitalpress - Fotolia Fot. Digitalpress/Fotolia

Róże pienne, czyli te, których kolorowe kwiaty górują nad pozostałymi są idealnymi sąsiadkami do niższych krzewów ozdobnych.

Jak założyć ogród różany? Przed sadzeniem sprawdź, czego potrzebują

Róże są dość łatwe w uprawie i wbrew pozorom nie mają „królewskich wymagań”. Przy wyborze ich stanowiska i sadzeniu trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, jeśli chcemy się cieszyć naprawdę okazałymi i pięknie kwitnącymi roślinami.

Wymagania róż względem miejsca i ziemi

Aby zdrowo rosły i obficie kwitły, róże muszą rosnąć na stanowisku słonecznym i przewiewnym, ale osłoniętym od silnego wiatru. Nalepy unikać miejsc zacienionych i sadzić je z dala od wysokich drzew.

Rośliny te nie są specjalnie wybredne co do gleby i mogą rosnąć prawie na każdej ziemi. Najlepsza będzie oczywiście gleba żyzna, bogata w próchnicę, lekka i przepuszczalna, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie (ok. 6-6,5 pH). Ziemię dla róż można kupić gotową w sklepie i w nią sadzić nasze krzewy. Glebę, która już znajduje się w miejscu sadzenia róż, warto też wzbogacić dodając kompost, lub inny nawóz organiczny, który poprawi jej strukturę, przepuszczalność i zdolność do magazynowania wody.

Sadzenie róż, fot. Halfpoint - Fotolia Fot. Halfpoint/Fotolia

Róże nie są bardzo wymagające i są bardzo łatwe w pielęgnacji, stąd ich ogromna popularność. Mogą rosnąć praktycznie w każdych warunkach, ale najlepiej lubią żyzną ziemię i słoneczne miejsce. Można kupić gotowe podłoże w sklepie ogrodniczym lub wykorzystać żyzną ziemię liściową lub kompost. 

Dowiedz się więcej o sadzeniu i przesadzaniu róż

Sadzenie róż w ogrodzie i pierwsze zabiegi pielęgnacyjne

Róże można sadzić przez cały sezon – od wiosny do jesieni, jednak warto zaznaczyć, że krzewy sprzedawane w formie balotowej lub z gołym korzeniem, sadzi się właściwie tylko jesienią (IX–X). Jeśli zdecydujemy się na tańsze sadzonki bez ziemi, przed sadzeniem przycinamy końce ich korzeni, a bryłę moczymy w wodzie przez kilka godzin. Dołek dla takich roślin powinien być duży i głębszy niż bryła korzeniowa.

Zawsze warto przekopać ziemię w miejscu sadzenia roślin. Dla róż robi się to zwykle na głębokość ok. 50 cm. Następnie przygotowujemy dołek o głębokości około 20 cm, tak aby po włożeniu rośliny miejsce szczepienia znalazło się 3–5 cm poniżej powierzchni gruntu, dzięki czemu będzie zabezpieczone przed mrozem. Warto sprawdzić, czy bardziej szczegółowe informacje o głębokości sadzenia znajdują się na etykiecie dołączonej do kupionej przez nas rośliny ze szkółki.

Po posadzeniu rośliny nie można zapomnieć o pielęgnacji. Ziemię wokół pnia trzeba ugnieść, obficie podlać, a wierzchnią warstwę ściółkować korą, która utrzyma wilgoć w glebie i zapobiegnie rozwojowi chwastów. Pierwsze nawożenie różanych krzewów wykonujemy dopiero w kolejnym roku po posadzeniu, gdy rośliny dobrze się ukorzenią.

mszyce na róży fot RainerBerns - Pixabay.com Fot RainerBerns/Pixabay zabezpieczanie róż na zimę fot. Alina G - Fotolia.com Fot. Alina G/Fotolia

Mszyce to groźne szkodniki róż. Jeśli opanują całą roślinę, szybko osłabią jej wzrost i doprowadzą do zamieranie pędów. Pierwsze osobniki pojawiają się na pędach róż już w kwietniu i maju. Szybko się rozmnażają i tworzą liczne kolonie. Można je zwalczać stosując opryski chemicznymi środkami ochrony roślin – np. ABC na mszyce AL, Karate Gold, Polysect Ultra Hobby AL lub naturalnymi preparatami – np. gnojówką z pokrzywy.

Dowiedz się więcej o szkodnikach i o chorobach róż

Pędy róż mogą przemarznąć, zwłaszcza w mroźne bezśnieżne zimy, jednak wiosną zwykle odbijają od podstawy. Warto jednak dbać o system korzeniowy, podstawę pędów i miejsce szczepienia i wokół podstawy pędów usypać 15-20 cm kopczyk z ziemi, liści lub torfu. Następnie kopczyk obłożyć stroiszem – gałązkami roślin iglastych. Część nadziemną możemy osłonić biała agrowłókniną, słomianym chochołem lub tekturą falistą.

Dowiedz się więcej o sposobach na zabezpieczanie róż na zimę

Jak dbać o ogród różany? 3 niezbędne zabiegi

1. Podlewanie

Słoneczne stanowisko sprawia, że róże wymagają regularnego podlewania, przede wszystkim w czasie letnich upałów. Zwłaszcza młode rośliny, tuż po posadzeniu, są wrażliwe na przesuszenie. Starsze, z silnymi i rozrośniętymi korzeniami, są mniej wrażliwe na krótkotrwałe okresy suszy.

2. Nawożenie

Szybki wzrost pędów i obfite kwitnienie sprawia, że róże trzeba także regularnie nawozić w sezonie (najlepiej specjalnymi preparatami do róż). Do wzrostu liści i pędów potrzebują azotu (N), fosfor (P) wpływa na obfite kwitnienie, a potas (K) odpowiedzialny jest za drewnienie pędów.

Aby zapewnić glebie żyzność i przepuszczalność, wokół krzewów warto rozsypać dobrze rozłożony kompost lub obornik. Nawożenie kompostem można wykonywać dwukrotnie w ciągu sezonu – wiosną lub jesienią. Obornik stosujemy tylko jesienią, jednak nie częściej niż raz na 3–4 lata.

W sezonie można zastosować nawozy mineralne (sztuczne), ale tylko jako uzupełnienie niedoborów składników mineralnych, po wcześniejszej analizie gleby. Nie ma potrzeby nawożenia „na oko”, gdyż przenawożenie może spowodować m.in. nadmierne zasolenie podłoża i utrudniać pobieranie niezbędnych pierwiastków. Dawki i terminy nawożenia podane są zawsze na opakowaniu produktu.

Nawozy mineralne do róż (wieloskładnikowe, z wysoką zawartością azotu i kompletem niezbędnych pierwiastków) stosujemy zwykle trzy razy w sezonie: pierwszy raz wiosną, na przełomie marca i kwietnia, kolejny raz po czerwcowym kwitnieniu; ostatnie nawożenie nawozem wieloskładnikowym wykonujemy w połowie lipca. Można także jednorazowo (wiosną) zastosować nawóz długodziałający (np. typu Osmocote) gdyż zawarte w nim składniki będą uwalniać się stopniowo do gleby, nawet przez 3 miesiące. Od sierpnia stosujemy już tylko nawozy jesienne o dużej zawartości fosforu i potasu (nie zawierają azotu), dzięki którym pędy odpowiednio zdrewnieją przed zimą i będą mniej podatne na przemarzanie.

nawożenie róż fot. 7monarda Fotolia.com Fot. 7monarda/Fotolia przycinanie róż fot. Gorilla - Fotolia.com Fot. Gorilla/Fotolia

Nawozy mineralne są najczęściej w formie wygodnych w stosowaniu granulek. Wystarczy je tylko rozsypać wokół roślin, lekko wymieszać z glebą i obficie podlać. Granulki będą się stopniowo rozpuszczać i uwalniać do gleby składniki mineralne niezbędne roślinom.

Dowiedz się więcej o nawożeniu róż

Cięcie róż najlepiej wykonać wiosną. Miejsce cięcia powinno być ukośne, najlepiej 5-10 mm nad zdrowym, nabrzmiałym pąkiem (oczkiem) skierowanym na zewnątrz korony. Pozostawienie dłuższego odcinka może powodować obumieranie pędu.

Dowiedz się więcej przycinaniu róż

3. Przycinanie

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym róż jest ich cięcie! Jest ono niezbędne, aby zachować odpowiedni kształt krzewów oraz usunąć pędy chore i martwe. Ma także pozytywny wpływ na wzrost i obfite kwitnienie. Zaniechanie cięcia spowoduje nadmierny wzrost pędów, zbyt duże ich zagęszczenie oraz coraz słabsze kwitnienie.

Cięcie róż przeprowadzamy raz w roku – wiosną (można je rozpocząć już pod koniec marca, po ustąpieniu najsilniejszych mrozów, ale zwykle przeprowadza się je w połowie kwietnia, jeszcze przed wytworzeniem nowych pędów). Zabieg przeprowadzamy w dzień suchy i słoneczny. Na jesieni nie przycinamy róż – usuwamy jedynie martwe gałęzie i zwiędłe kwiaty. W ciągu sezonu usuwamy systematycznie przekwitłe kwiatostany oraz odrosty korzeniowe.

kwiaty dzika róża fot. WikimediaImages owoce dzika róża fot. PublicDomainPictures

Małe, bladoróżowe, pojedyncze kwiaty dzikiej róży (Rosa canina) nie mogą się równać z pięknymi, dużymi kwiatami róż szlachetnych, ale rośliny mają za to cały szereg innych zalet. Ich owoce są źródłem wielu witamin i substancji odżywczych, nie bez powodu wykorzystywane są w zielarstwie od lat. (zdjęcia: WikimediaImages oraz PublicDomainPictures)

Dowiedz się więcej o uprawie dzikiej róży

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Wiosenne porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 4/2017,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcia tytułowe: dae jeung kim - Pixabay

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są najważniejsze kroki w zakładaniu ogrodu różanego?

    Zakładanie ogrodu różanego wymaga odpowiedniego miejsca, które powinno być nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Przygotowanie gleby to kolejny ważny krok - powinna być ona żyzna, przepuszczalna i lekko kwasowa. Wybór odmian róż odpornych na choroby oraz odpowiednich do lokalnych warunków klimatycznych jest kluczowy.
  • Kiedy najlepiej sadzić róże?

    Najlepiej sadzić róże wiosną lub jesienią, tak aby korzenie miały czas dobrze się zakorzenić przed pierwszym mrozem. Krzewy z gołym korzeniem sadzi się głównie jesienią.
  • Jakie odmiany róż są najbardziej popularne w ogrodach różanych?

    Popularne są róże wielkokwiatowe, rabatowe, parkowe, pnące, okrywowe, miniaturowe oraz pienne. Wybór odmian zależy od przeznaczenia i warunków panujących w ogrodzie.
  • Jakie są podstawowe zasady pielęgnacji róż?

    Podstawowe zasady pielęgnacji to regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie. Róże wymagają podlewania szczególnie w okresie letnich upałów oraz regularnego nawożenia w sezonie, aby wspierać ich wzrost i kwitnienie.
  • Jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne w ogrodzie różanym?

    Niezbędne zabiegi pielęgnacyjne to podlewanie, nawożenie i przycinanie. Podlewanie jest szczególnie ważne w czasie letnich upałów, nawożenie wspiera wzrost i kwitnienie, a przycinanie pomaga zachować odpowiedni kształt krzewów oraz usuwa chore i martwe pędy.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści