Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
16
Do góry

Jak założyć ogród różany?

Róża, wytworna, piękna i elegancka, nie bez powodu nazywana jest królową kwiatów. Jednak wbrew pozorom nie ma wygórowanych wymagań i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Poznaj królową i zaproś ją do swojego ogrodu.

Róża (łac. Rosa), niejedno ma imię. Uprawiana niemal od 5000 lat, jest bez wątpienia najlepiej znaną i najbardziej pożądaną rośliną ogrodową. Obecnie na świecie występuje ponad 200 gatunków, a przez kilkaset lat hodowli powstało ponad 20 tys. odmian ozdobnych. Co roku pojawiają się nowe, a olbrzymia różnorodność form i barw kwiatów sprawia, że każdy może znaleźć różę dla siebie.

   
piękna róża ogrodowa fot. Couleur - Pixabay.com
fot. Couleur - Pixabay.com
 
   
Róże są piękne, dostojne i romantyczne. Mają w sobie niezwykły urok i choć wyglądają na delikatne i kapryśne, nie są trudne w uprawie! W każdym, nawet małym ogrodzie powinno się znaleźć miejsce dla kilku różanych krzewów. Pierwsze rozpoczynają kwitnienie już w czerwcu, a ostatnie kwitną aż do mrozów. Niektóre powtarzają kwitnienie, kwitną dwa, a nawet trzy razy w sezonie, a inne kwitną niemalże przez cały sezon.  
   

Najpopularniejsze są róże wielkokwiatowe zwane bukietowymi. Ich duże kwiaty pojawiają się na szczycie długich i sztywnych pędów, dlatego idealnie nadają się do bukietów i do tworzenia malowniczych różanych alei.

Równie wysoko w rankingu popularności są nieco niższe róże wielokwiatowe, zwane rabatowymi, które zdobią ogrody kwiatowe i niskie żywopłoty.

Na wysokie, nieformowane szpalery lub do sadzenia pojedynczo doskonale nadają się majestatyczne róże parkowe. Mają wysokie (2–3 m), sztywne, przewieszające się pędy, ale nie potrzebują podpór.

Za to kratki i pergole najlepiej obsadzać różami pnącymi (niektóre odmiany dorastają nawet do 6 metrów długości).

Zamiast trawnika, do zadarniania skarp i na skalniakach, można sadzić róże okrywowe, które szybko stworzą kolorowy, kwiatowy dywan.

W mniejszych ogrodach lub na obrzeżach rabat najlepiej sadzić róże miniaturowe lub róże pienne (szczepione na długiej i prostej podkładce). Na balkon i taras najlepiej nadają się doniczkowane miniaturki, których co roku przybywa.

różany ogród fot. Digitalpress Fotolia.com
fot. Digitalpress Fotolia.com
róże w ogrodzie fot. TTLmedia - Fotolia.com
fot. TTLmedia - Fotolia.com
róże w ogrodzie fot. Digitalpress - Fotolia.com
fot. Digitalpress - Fotolia.com

Róże doskonale pasują do różnych typów ogrodów - np. do wiejskich, romantycznych i angielskich. Idealnie nadają się na kwiatowe rabaty, długie szpalery i do porastania trejaży i altan.

Niewygórowane wymagania

Róże są dość łatwe w uprawie i wbrew pozorom nie mają „królewskich wymagań”. Aby zdrowo rosły i pięknie kwitły muszą rosnąć na stanowisku słonecznym i przewiewnym, ale osłoniętym od silnego wiatru. Nalepy unikać miejsc zacienionych i sadzić je z dala od wysokich drzew!

   
  sadzenie róż fot. Halfpoint - Fotolia.com
fot. Halfpoint - Fotolia.com
   
  Róże nie są bardzo wymagające i są bardzo łatwe w pielęgnacji, stąd ich ogromna popularność. Mogą rosnąć praktycznie w każdych warunkach, ale najlepiej lubią żyzną ziemię i słoneczne miejsce. Można kupić gotowe podłoże w sklepie ogrodniczym lub wykorzystać żyzną ziemię liściową lub kompost.
Dowiedz się więcej o sadzeniu i przesadzaniu róż
   

Nie są także wybredne co do gleby, mogą rosnąć prawie na każdej ziemi, jednak najlepsza będzie gleba żyzna, bogata w próchnicę, lekka i przepuszczalna, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie (ok. 6,0–6,5 pH). Ziemię warto wymieszać z dojrzałym kompostem – poprawi on jej strukturę, przepuszczalność i zdolność do magazynowania wody.

Róże w doniczkach można sadzić przez cały sezon – od wiosny do jesieni, rośliny balotowane – wiosną (III–IV) lub jesienią (IX–X), a te z odkrytym systemem korzeniowym – tylko jesienią. Sadzonkom bez ziemi, przed sadzeniem przycinamy końce korzeni, a bryłę moczymy w wodzie przez kilka godzin. Dołek powinien być głębszy niż bryła korzeniowa.

Najlepiej przekopać ziemię na głębokość 50 cm, następnie przygotować nieckę o głębokości około 20 cm, tak aby po włożeniu rośliny miejsce szczepienia znalazło się 3–5 cm poniżej powierzchni gruntu, dzięki czemu będzie zabezpieczone przed mrozem.

Szczegółowe informacje o głębokości sadzenia znajdują się na etykiecie dołączonej do każdej rośliny ze szkółki.

Po posadzeniu rośliny trzeba ugnieść ziemię wokół pnia, obficie podlać, a wierzchnią warstwę ściółkować korą, która utrzyma wilgoć w glebie i zapobiegnie rozwojowi chwastów. Pierwsze nawożenie różanych krzewów wykonujemy dopiero w kolejnym roku po posadzeniu, gdy rośliny dobrze się ukorzenią.

mszyce na róży fot RainerBerns - Pixabay.com
fot RainerBerns - Pixabay.com
zabezpieczanie róż na zimę fot. Alina G - Fotolia.com
fot. Alina G - Fotolia.com
Mszyce to groźne szkodniki róż. Jeśli opanują całą roślinę, szybko osłabią jej wzrost i doprowadzą do zamieranie pędów. Pierwsze osobniki pojawiają się na pędach róż już w kwietniu i maju. Szybko się rozmnażają i tworzą liczne kolonie. Można je zwalczać stosując opryski chemicznymi środkami ochrony roślin – np. ABC na mszyce AL, Karate Gold, Polysect Ultra Hobby AL lub naturalnymi preparatami – np. gnojówką z pokrzywy.
Dowiedz się więcej o szkodnikach i o chorobach róż
Pędy róż mogą przemarznąć, zwłaszcza w mroźne bezśnieżne zimy, jednak wiosną zwykle odbijają od podstawy. Warto jednak dbać o system korzeniowy, podstawę pędów i miejsce szczepienia i wokół podstawy pędów usypać 15-20 cm kopczyk z ziemi, liści lub torfu. Następnie kopczyk obłożyć stroiszem – gałązkami roślin iglastych. Część nadziemną możemy osłonić biała agrowłókniną, słomianym chochołem lub tekturą falistą.
Dowiedz się więcej o sposobach na zabezpieczanie róż na zimę

Odpowiednia pielęgnacja

Słoneczne stanowisko sprawia, że róże wymagają regularnego podlewania, przede wszystkim w czasie letnich upałów. Zwłaszcza młode rośliny, tuż po posadzeniu, są wrażliwe na przesuszenie. Starsze, z silnymi i rozrośniętymi korzeniami, są mniej wrażliwe na krótkotrwałe okresy suszy.

Szybki wzrost pędów i obfite kwitnienie sprawia, że róże trzeba także regularnie nawozić w sezonie (najlepiej specjalnymi preparatami do róż). Do wzrostu liści i pędów potrzebują azotu (N), fosfor (P) wpływa na obfite kwitnienie, a potas (K) odpowiedzialny jest za drewnienie pędów.

Aby zapewnić glebie żyzność i przepuszczalność, wokół krzewów warto rozsypać dobrze rozłożony kompost lub obornik. Nawożenie kompostem można wykonywać dwukrotnie w ciągu sezonu – wiosną lub jesienią. Obornik stosujemy tylko jesienią, jednak nie częściej niż raz na 3–4 lata.

W sezonie można zastosować nawozy mineralne (sztuczne), ale tylko jako uzupełnienie niedoborów składników mineralnych, po wcześniejszej analizie gleby. Nie ma potrzeby nawożenia „na oko”, gdyż przenawożenie może spowodować m.in. nadmierne zasolenie podłoża i utrudniać pobieranie niezbędnych pierwiastków. Dawki i terminy nawożenia podane są zawsze na opakowaniu produktu.

Nawozy mineralne do róż (wieloskładnikowe, z wysoką zawartością azotu i kompletem niezbędnych pierwiastków) stosujemy zwykle trzy razy w sezonie: pierwszy raz wiosną, na przełomie marca i kwietnia, kolejny raz po czerwcowym kwitnieniu; ostatnie nawożenie nawozem wieloskładnikowym wykonujemy w połowie lipca. Można także jednorazowo (wiosną) zastosować nawóz długodziałający (np. typu Osmocote) gdyż zawarte w nim składniki będą uwalniać się stopniowo do gleby, nawet przez 3 miesiące. Od sierpnia stosujemy już tylko nawozy jesienne o dużej zawartości fosforu i potasu (nie zawierają azotu), dzięki którym pędy odpowiednio zdrewnieją przed zimą i będą mniej podatne na przemarzanie.

nawożenie róż fot. 7monarda Fotolia.com
fot. 7monarda Fotolia.com
przycinanie róż fot. Gorilla - Fotolia.com
fot. Gorilla - Fotolia.com
Nawozy mineralne są najczęściej w formie wygodnych w stosowaniu granulek. Wystarczy je tylko rozsypać wokół roślin, lekko wymieszać z glebą i obficie podlać. Granulki będą się stopniowo rozpuszczać i uwalniać do gleby składniki mineralne niezbędne roślinom. Dowiedz się więcej o nawożeniu róż Cięcie róż najlepiej wykonać wiosną. Miejsce cięcia powinno być ukośne, najlepiej 5-10 mm nad zdrowym, nabrzmiałym pąkiem (oczkiem) skierowanym na zewnątrz korony. Pozostawienie dłuższego odcinka może powodować obumieranie pędu.
Dowiedz się więcej przycinaniu róż

Konieczne przycinanie

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym róż jest ich cięcie! Jest ono niezbędne, aby zachować odpowiedni kształt krzewów oraz usunąć pędy chore i martwe. Ma także pozytywny wpływ na wzrost i obfite kwitnienie. Zaniechanie cięcia spowoduje nadmierny wzrost pędów, zbyt duże ich zagęszczenie oraz coraz słabsze kwitnienie.

Cięcie róż przeprowadzamy raz w roku – wiosną (można je rozpocząć już pod koniec marca, po ustąpieniu najsilniejszych mrozów, ale zwykle przeprowadza się je w połowie kwietnia, jeszcze przed wytworzeniem nowych pędów). Zabieg przeprowadzamy w dzień suchy i słoneczny. Na jesieni nie przycinamy róż – usuwamy jedynie martwe gałęzie i zwiędłe kwiaty. W ciągu sezonu usuwamy systematycznie przekwitłe kwiatostany oraz odrosty korzeniowe.

kwiaty dzika róża fot. WikimediaImages owoce dzika róża fot. PublicDomainPictures
Małe, bladoróżowe, pojedyncze kwiaty dzikiej róży (Rosa canina) nie mogą się równać z pięknymi, dużymi kwiatami róż szlachetnych, ale rośliny mają za to cały szereg innych zalet. Ich owoce są źródłem wielu witamin i substancji odżywczych, nie bez powodu wykorzystywane są w zielarstwie od lat. (zdjęcia: WikimediaImages oraz PublicDomainPictures)
Dowiedz się więcej o uprawie dzikiej róży
   
  logo BudujemyDom.pl
Źródło: Wiosenne porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 4/2017,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: Igor Schubin - Pixabay.com

Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
TRAWNIK
Na czasie
TRAWNIK
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 14, Sentencja nr:5
Tydzień 14, Sentencja nr:5
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 14, Sentencja nr:4
Tydzień 14, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 14, Sentencja nr:3
Tydzień 14, Sentencja nr:3
Drzewa owocowe (śliwy, grusze, jabłonie) warto prześwietlić, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się...
Tydzień 14, Sentencja nr:2
Tydzień 14, Sentencja nr:2
Pamiętajmy o zwałowaniu trawnika. Zabieg ten polega na dociśnięciu walcem kęp trawy, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu.
Tydzień 14, Sentencja nr:1
Tydzień 14, Sentencja nr:1
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Twoja strona ogrodu