Logo
Logo

Jak pielęgnować róże? Co zrobić, aby długo i obficie kwitły? Praktyczne wskazówki

Róże, królowe ogrodu, wymagają szczególnej troski i uwagi. Ich pielęgnacja nie jest prosta, ale z naszym przewodnikiem stanie się znacznie łatwiejsza. Dowiedz się, jak prawidłowo sadzić róże, jak je podlewać, kiedy i jak przycinać, a także jak zabezpieczyć je na zimę. Poznaj tajniki pielęgnacji róż, aby cieszyć się ich pięknem przez cały sezon. Kilka prostych wskazówek dotyczących całorocznej pielęgnacji róż sprawi, że twoje krzewy będą zdrowe i piękne. Sprawdź, nasz poradnik ABC pielęgnacji róż.

Streszczenie artykułu
Róże to jedne z najbardziej popularnych kwiatów, które zdobią nasze ogrody, ale wymagają specjalnej troski, aby cieszyć nas swoim pięknem. Wiosną, gdy rośliny zaczynają wychodzić z zimowego snu, należy przyciąć róże, eliminując suche i chore pędy, a także skracając te zdrowe, aby pobudzić rośliny do intensywniejszego kwitnienia. Przycinanie powinno odbywać się pod kątem 45 stopni, tuż powyżej pąka. W maju i czerwcu, gdy róże zaczynają kwitnąć, warto zastosować nawozy do róż, które dostarczą roślinom niezbędnych składników odżywczych. W okresie letnim, róże wymagają regularnego podlewania, szczególnie w upalne dni. Woda nie powinna jednak dostać się na kwiaty i liście, co mogłoby prowadzić do rozwoju chorób. W przypadku zauważenia pierwszych oznak choroby, takiej jak czarna plamistość, powinniśmy natychmiast podjąć działania, stosując odpowiednie środki ochrony roślin. Jesienią, przygotowując róże do zimy, powinniśmy przyciąć pędy na wysokość około 30 cm, a następnie okryć rośliny agrowłókniną lub kopczyć je ziemią. Wszystkie te działania pozwolą nam cieszyć się pięknem róż przez cały sezon.
Spis treści
Co zrobić żeby róże kwitły jak najdłużej? Jak prawidłowo pielęgnować róże, aby były piękne i zdrowe?

Co zrobić aby róże obficie kwitły?

Róże to bez wątpienia królowe kwiatów. Dzięki niesamowitej różnorodności kształtów, kolorów i zapachów, są niezbędne w każdym ogrodzie. Zachód słońca, przyjemne ciepło i cudowna kompozycja róż w letnie popołudnie to niesamowita przyjemność! Kto by tego nie chciał? 

Istnieje bardzo wiele odmian róż i mogą być zupełnie inne niż te, które znamy jako kwiaty cięte. Dostępne są w wielu kolorach, zapachach i kształtach, a także stylach i sposobie wzrostu.

Krzewy różane, róże pnące, róże standardowe, róże szpalerowe i pokrywające ziemię, a każda z nich może być wykorzystana w wielu miejscach – w gruncie, w pojemnikach na balkonie lub patio czy przy ścianie lub ogrodzeniu.

Róże w ogrodzie
Fot. Flower Council Holland

Róże w ogrodzie

Róże w doniczce
Fot. Flower Council Holland

Róże w doniczkach

 

Łatwa pielęgnacja róż krok po kroku

Kilka prostych wskazówek dotyczących całorocznej pielęgnacji róż sprawi, że twoje krzewy będą zdrowe, piękne i obficie kwitnące.

 • Stanowisko | Gdzie posadzić?
  Ważne, aby posadzić róże w miejscu, gdzie będzie miała pełne słońce przez co najmniej 6 godzin dziennie.

 • Podlewanie | Co ile podlewać?
  Regularnie podlewaj roślinę, gdy na zewnątrz jest sucho.

 • Nawożenie | Czym dokarmiać?
  Wiosną podaj roślinom specjalny nawóz do róż, aby zapewnić im zdrowie i obfite kwitnienie przez długi czas.

 • Zimowanie | Jak chronić przed mrozem?
  Róże ogrodowe są zwykle bardzo odporne, gdy są posadzone w glebie. W doniczkach lepiej zapewnić im jako ochronę przed mrozem warstwę ochronną z juty lub folii bąbelkowej.

 • Cięcie | Jak ciąć dla pięknych kwiatów?
  Przycinanie jest bardzo ważne dla róż. Dzięki temu dobrze rosną, produkują wiele kwiatów oraz wyglądają młodo i zdrowo. Najlepszą porą na przycinanie jest koniec lutego lub początek marca. Można to zrobić również później, ale przez to róże później zakwitną. Wcześniejsze przycinanie nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ młode pędy mogą zostać zniszczone przez nocne mrozy, a roślina będzie bardziej podatna na choroby spowodowane przez grzyby, np. czarną plamistość lub mączniaka.
  Przycinanie zależy od rodzaju rośliny. Krzewy i róże standardowe powinno się przycinać 10-15 cm nad ziemią lub pniem. W przypadku róż pnących zwróć uwagę na kształt i wysokość, jaką chcesz, by osiągnęły twoje rośliny. Nie bój się mocno przycinać róż; rośliny rozwiną nowe pędy i będą obficie kwitły wiosną i latem.

Target Zadbany Ogród / YouTubeTekst: Flower Council Holland, zdjęcie: maryviolet / AdobeStock, pozostałe zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Kiedy i jak przycinać róże?

  Wiosną, eliminując suche i chore pędy oraz skracając zdrowe pędy pod kątem 45 stopni tuż powyżej pąka, aby pobudzić intensywne kwitnienie.
 • Jakie nawozy stosować do róż?

  W maju i czerwcu, podczas kwitnienia, używać nawozów do róż, które dostarczają niezbędnych składników odżywczych.
 • Jak prawidłowo podlewać róże?

  Regularnie w okresie letnim, szczególnie w upalne dni, unikając dostania się wody na kwiaty i liście, co mogłoby prowadzić do chorób.
 • Co robić w przypadku zauważenia chorób?

  Natychmiast stosować odpowiednie środki ochrony roślin przy pierwszych oznakach choroby, np. czarnej plamistości.
 • Jak przygotować róże do zimy?

  Jesienią przyciąć pędy na wysokość około 30 cm, a następnie okryć rośliny agrowłókniną lub kopczyć je ziemią.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Jak pielęgnować róże? Co zrobić, aby długo i obficie kwitły? Praktyczne wskazówki
Jak pielęgnować róże? Co zrobić, aby długo i obficie kwitły? Praktyczne wskazówki
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl