Logo
Logo

Róża 'Golden Showers'

Róże pnące zwane czepnymi to wyjątkowo dekoracyjne krzewy ogrodowe. Jedną z najbardziej eleganckich i polecanych do sadzenia w ogrodach przydomowych jest odmiana 'Golden Showers' o dużych, złocistych kwiatach.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Róża (Rosa) 'Golden Showers' została uzyskana w Stanach Zjednoczonych w 1956 roku przez Waltera Lammertsa jako efekt skrzyżowania odmiany 'Captain Thomas' z 'Charlotte Armstrong'. Odmiana zdobyła kilka nagród na wystawach w USA.

Róża 'Golden Showers' jest szybko rosnącym krzewem o długich pędach, które nie mają zdolności do pięcia się, a jedynie wspierają się na podporach. Sztywne, brązowozielone, prawie nie mające kolców pędy osiągają długość do 3 m. Aby uzyskać formy pnące pędy należy podwiązywać do podpór.

Liście są średniej wielkości, ciemnozielone i błyszczące. Złociste kwiaty pojawiają się na pędach bocznych wyrastających z pędów głównych ukształtowanych w poprzednim sezonie.

Fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Zazwyczaj są pojedyncze lub pojawiają się w grupach po 3-5 kwiatów. Są duże, średnicy 10-12 cm, złocistożółte, półpełne, złożone z ok. 25 płatków.

W pełni kwitnienia wydzielają łagodny, słodko-herbatni zapach. W pełnym słońcu mogą blednąć i szybko przekwitać.

Odmiana ‘Golden Showers’ zakwita jako jedna z pierwszych róż pnących, czasami już pod koniec maja i na początku czerwca oraz kwitnie powtórnie we wrześniu i październiku, choć już mniej obficie.

Wymagania i uprawa

Róża 'Golden Showers' idealnie nadaje się dla początkujących ogrodników, ponieważ jest odporna na choroby, tolerancyjna na niesprzyjające warunki uprawy i prawie nie wymaga pielęgnacji.

Lubi miejsca słoneczne, ale niezbyt gorące. Lepiej posadzić ją przy wschodniej ścianie budynku, niż przy południowej, wówczas bowiem kwiaty dłużej zachowają świeżość.

Nie ma specjalnych wymagań co do gleby - dobrze rośnie w przeciętnej, umiarkowanie wilgotnej ziemi ogrodowej o lekko kwaśnym odczynie. Nie wymaga usuwania przekwitłych kwiatów (sama się oczyszcza) ani cięcia, choć dobrze je znosi.

W ogrodach położonych na wschód od Wisły w ostre zimy może przemarzać (strefa mrozoodporności 6b), dlatego w chłodniejszych rejonach kraju jej pędy warto na zimę zabezpieczać słomianymi chochołami lub agrowłókniną, a podstawy krzewów kopczykować. Po bardzo silnym przycięciu lub przemarznięciu szybko odrasta.

Gdzie posadzić?

Krzewy róży ‘Golden Showers’ najładniej prezentują się posadzone przy wysokich podporach - pergolach, przyściennych kratkach, altanach i ażurowych bramkach - w ogrodach przydomowych i parkach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak APZ
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Róża 'Golden Showers'
Róża 'Golden Showers'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (7)