Logo
Logo
21
Do góry

Róża 'Golden Showers'

Róże pnące zwane czepnymi to wyjątkowo dekoracyjne krzewy ogrodowe. Jedną z najbardziej eleganckich i polecanych do sadzenia w ogrodach przydomowych jest odmiana 'Golden Showers' o dużych, złocistych kwiatach.

Opis rośliny

Róża (Rosa) 'Golden Showers' została uzyskana w Stanach Zjednoczonych w 1956 roku przez Waltera Lammertsa jako efekt skrzyżowania odmiany 'Captain Thomas' z 'Charlotte Armstrong'. Odmiana zdobyła kilka nagród na wystawach w USA.

Róża 'Golden Showers' jest szybko rosnącym krzewem o długich pędach, które nie mają zdolności do pięcia się, a jedynie wspierają się na podporach. Sztywne, brązowozielone, prawie nie mające kolców pędy osiągają długość do 3 m. Aby uzyskać formy pnące pędy należy podwiązywać do podpór.

Liście są średniej wielkości, ciemnozielone i błyszczące. Złociste kwiaty pojawiają się na pędach bocznych wyrastających z pędów głównych ukształtowanych w poprzednim sezonie.

Fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Zazwyczaj są pojedyncze lub pojawiają się w grupach po 3-5 kwiatów. Są duże, średnicy 10-12 cm, złocistożółte, półpełne, złożone z ok. 25 płatków.

W pełni kwitnienia wydzielają łagodny, słodko-herbatni zapach. W pełnym słońcu mogą blednąć i szybko przekwitać.

Odmiana ‘Golden Showers’ zakwita jako jedna z pierwszych róż pnących, czasami już pod koniec maja i na początku czerwca oraz kwitnie powtórnie we wrześniu i październiku, choć już mniej obficie.

Wymagania i uprawa

Róża 'Golden Showers' idealnie nadaje się dla początkujących ogrodników, ponieważ jest odporna na choroby, tolerancyjna na niesprzyjające warunki uprawy i prawie nie wymaga pielęgnacji.

Lubi miejsca słoneczne, ale niezbyt gorące. Lepiej posadzić ją przy wschodniej ścianie budynku, niż przy południowej, wówczas bowiem kwiaty dłużej zachowają świeżość.

Nie ma specjalnych wymagań co do gleby - dobrze rośnie w przeciętnej, umiarkowanie wilgotnej ziemi ogrodowej o lekko kwaśnym odczynie. Nie wymaga usuwania przekwitłych kwiatów (sama się oczyszcza) ani cięcia, choć dobrze je znosi.

W ogrodach położonych na wschód od Wisły w ostre zimy może przemarzać (strefa mrozoodporności 6b), dlatego w chłodniejszych rejonach kraju jej pędy warto na zimę zabezpieczać słomianymi chochołami lub agrowłókniną, a podstawy krzewów kopczykować. Po bardzo silnym przycięciu lub przemarznięciu szybko odrasta.

Dowiedz się, jak założyć ogród różany.

Gdzie posadzić?

Krzewy róży ‘Golden Showers’ najładniej prezentują się posadzone przy wysokich podporach - pergolach, przyściennych kratkach, altanach i ażurowych bramkach - w ogrodach przydomowych i parkach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak APZ
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu