Róża 'Ingrid Bergman' to krzew należący do rodziny różowatych 'Rosaceae'. Odmiana należy do grupy róż wielkokwiatowych. Została wyselekcjonowana w 1984 roku przez Poulsena. 'Ingrid Bergman' otrzymała jedno z największych światowych nagród - w 2000 roku trafiła do "Hall of Fame". Krzew dorasta do 90 cm wysokości i ma wzniesiony pokrój.

Liście są ciemnozielone i błyszczące a pędy grube o brązowo-zielonej barwie. Kwitnie od czerwca do października. Pąki początkowo są niemal czarne, wraz z rozwojem przybierają ciemnoczerwoną barwę. Kwiaty są duże, pełne - ich średnica wynosi 10-12 cm. Długo utrzymują się na krzewie i wydzielają przyjemny zapach.

Uprawa róży 'Ingrid Bergman'

Roślina preferuje jasne, słoneczne stanowiska, wtedy najobficiej kwitnie. Lubi żyzne, piaszczysto-gliniaste gleby.

Róże przed wysadzeniem warto umieścić na kilka godzin w wodzie. Sadzonki z odsłoniętą bryłą korzeniową najlepiej sadzić od października do listopada. Na 1 mkw sadzi się zwykle 5-6 okazów.

Odmiana dobrze znosi cięcie. Przed zimą skraca się ją do wysokości ok. 30-40 cm. Pod koniec zimy usuwa się pędy słabe, pozostawiając 3-5 pędów po lekkim skróceniu.

Zwykle róża jest odporna ma mróz i choroby. Zimą wymaga jednak kopczykowania.

Dowiedz się, jak założyć ogród różany.

Zastosowanie

Róża 'Ingrid Bergman' często jest sadzona na rabaty - w grupie. Z powodzeniem nadaje się do ogrodów angielskich i do zieleni miejskiej.

To jedna z piękniejszych odmian uprawianych na kwiat cięty.