Róża 'Graham Thomas' to roślina wieloletnia należąca do rodziny różowatych (Rosaceae).

To odmiana angielska róż parkowych wyselekcjonowana przez Davida Austina (Wielka Brytania) w 1983 roku. Powstała przez skrzyżowanie odmian 'Charles Austin' i 'Iceberg'. Krzew dorasta zwykle do 1,5 m wysokości i tworzy wzniesiony, krzaczasty pokrój.

Liście są błyszczące o barwie ciemnozielonej. Roślina kwitnie przez całe lato i powtarza kwitnienie. Kwiaty są duże (o średnicy ok. 8-10 cm), pełne o barwie złocistożółtej. Wydzielają intensywny zapach i długo utrzymują się na krzewie.

Najpiękniejsze róże do ogrodu

Uprawa róży 'Graham Thomas'

Róża 'Graham Thomas' najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, chociaż jest odporna na niekorzystne warunki (silne wiatry i deszcze). Optymalne są gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, ale nie podmokłe. Róża nie wymaga podpór.

W czasie sezonu warto zasilić ją nawozami dla roślin kwitnących. Odmiana jest odporna na przemarzanie, jednak jesienią należy wykonać kopczykowanie. Na 1 mkw powierzchni należy sadzić 3-4 rośliny.

Zastosowanie

Róża 'Graham Thomas' jest najczęściej wykorzystywana do tworzenia mieszanych rabat i jako ozdoba parków. Nadaje się zarówno do nasadzeń pojedynczych jak i w grupach. Roślina pasuje do ogrodów typu angielskiego.

Dowiedz się, jak założyć ogród różany.