Choinka na kompost | Czy się nadaje? Jak przerobić choinkę na nawóz?

Choinka po Świętach na kompost

Przez kilka tygodni choinka cieszy nas swoją obecnością w domu, więc kiedy święta mamy już za sobą, jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się zrobić z niej jeszcze jakiś użytek, zamiast wyrzucać ją na śmieci. Dowiedz się, jak przerobić świąteczną choinkę na cenny kompost.

Posłuchaj
00:00
33
Spis treści
Co zrobić, by gałązki z choinki przerobiły się na kompost? Jak przyspieszyć proces kompostowania igliwia? Kiedy kompost z choinki będzie gotowy?

Jak kompostować choinkę?

Gałązki z choinki to wysokowęglowy materiał, który rozkłada się, tworząc grube włókna, które korzystnie wpłyną na strukturę samodzielnie przygotowanego kompostu – będzie odpowiednio napowietrzony, luźny i przepuszczalny.

Najlepsze rezultaty daje mieszanie dwóch części twardego, „brązowego” materiału z jedną częścią miękkiej, „zielonej” materii. Kluczem do udanego kompostowania jest układanie naprzemiennych warstw tych dwóch składników.

Termokompostownik ogrodowy
Termokompostownik ogrodowy
Eko kompostownik Termo o pojemności 350 litrów daje możliwość wykonania doskonałego kompostu, który zasili uprawy w ogrodzie. Dzięki specjalnej konstrukcji w kompostowniku tym wytwarza się wyższa temperatura, dzięki czemu kompost szybciej dojrzewa niż na otwartej pryzmie kompostowej, a także eliminuje dużo więcej organizmów chorobotwórczych. Kompost z eko kompostownika Termo jest bezpieczny i uzyskuje się go stosunkowo szybko.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Nie martw się, jeśli słyszałeś, że igły mają niskie pH – jedno świąteczne drzewko wymieszane z innymi składnikami nie zakwasi nadmiernie kompostu. Ułóż na stercie porąbane lub rozdrobnione gałęzie i zachowaj je do czasu, kiedy zbierzesz odpowiednią ilość zielonej materii do wymieszania.

Zanim zacznie się lato, będziesz miał wystarczająco dużo ścinków trawy, miękkich liściastych łodyg i obierek warzyw z kuchni. Dostarczą one azotu i wilgoci niezbędnych do reakcji chemicznych (które zachodzą z pomocą bakterii i grzybów), koniecznych do rozłożenia składników na żyzny kompost. Zrób dobry użytek ze swojej choinki!

choinka po świętach fot. Szabolcs Molnar - Pixabay
Fot. Szabolcs Molnar - Pixabay

Typowa jodła kaukaska o wysokości 1,8 m rośnie do 10 lat. W tym czasie pobiera z powietrza dwutlenek węgla, by wykorzystać go do wytworzenia swojego drewna. Podejmując trud kompostowania choinki, wydłużasz czas, w którym ten węgiel zostanie z powrotem uwolniony.

Kiedy pryzma lub kompostownik są zapełnione, trudno stwierdzić, czy kompost jest już gotowy. Wierzchnia warstwa pryzmy może wyglądać tak samo przez wiele miesięcy, ale dolne warstwy mogą już być dobrze rozłożone.

Pryzmę należy przerzucić co około 8 tygodni, aby cały materiał uległ rozkładowi. Wymieszaj lub przerzuć kompost, kiedy wypełnia kompostownik albo wysyp całą zawartość, a później napełnij ponownie kompostownik tak, by materiał, który był poprzednio na górze, teraz znalazł się na samym dole. Dzięki temu rozkład będzie równomierny, a cała pryzma gotowa do użytku w tym samym czasie.

Zacznij stosować kompost, kiedy będzie ciemnobrązowy i sypki. Użyj go bezpośrednio podczas sadzenia lub do ściółkowania albo odsiej największe grudki, jeśli chcesz go zmieszać z ziemią do doniczek.

Zdjęcie tytułowe: seagul/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści