Co zrobić z płatków róży? 11 prostych przepisów

Co zrobic z platkow rozy 5 prostych przepisow

Róża jest dobrze znana nie tylko jako piękny krzew ozdobny ale też jako roślina, z której można pozyskiwać płatki kwiatowe – cenny surowiec zarówno w kuchni jak i kosmetologii. Płatki róż już od wieków zachwycały zapachem i sprawiały, że znajdowano dla nich coraz to nowe zastosowania.

Dlaczego warto używać płatków róż? Jak je zbierać i co z nich robić? Sprawdź proste, domowe przepisy na ich wykorzystanie!

Posłuchaj
00:00
37
Z artykułu dowiesz się:
  • Dlaczego warto wykorzystywać płatki róż?
  • Z jakich róż można zbierać płatki?
  • Kiedy zbierać płatki róż i jak je suszyć?
  • Co można zrobić z płatków róż?

Dlaczego warto zbierać płatki róż?
Aromat i smak

Wiele osób kojarzy kwiaty róż ze spokojnym, letnim wypoczynkiem. Inni uznają je za najbardziej romantyczny symbol miłości. Jednak te piękne krzewy warto mieć swoim w ogrodzie nie tylko ze względów ozdobnych – róże to źródło cennych surowców roślinnych! Owoce, liście, pąki i płatki kwiatowe róż są chętnie wykorzystywane zarówno przez zielarzy jak i kucharzy na całym świecie.

Płatki róż są jadalne i posiadają zapach nie do pomylenia z żadnym innym. Są powszechnie używane w kuchni, perfumerii i aromaterapii. Dlatego, gdy nadchodzi lato, warto zbierać pachnące płatki róż i wykorzystywać je w domu.

Z jakich róż najlepiej zbierać płatki?
Pachnące kwiaty

Do wszelkich wyrobów z płatków róż najlepiej wybierać jak najbardziej pachnące kwiaty. Te mniej aromatyczne również można wykorzystywać, ale należy się liczyć z tym, że zapach i smak końcowych produktów może rozczarować swoją delikatnością.

Tradycyjnie przyjęło się, że do konfitur, olejków czy saszetek zapachowych najlepsze są płatki z róży pomarszczonej (łac. Rosa rugosa) i jej odmian. Jest to krzew bardzo łatwy w uprawie, a jego kwiaty posiadają mocny, klasyczny różany zapach.

Odmiany róż o mocno pachnących płatkach

Oprócz róży pomarszczonej na przetwory nadaje się też kilka innych gatunków róż – np. dzika róża, róża damasceńska, francuska czy też stulistna.

Natomiast wśród nowszych odmian róż ogrodowych o mocnych zapachach, można polecić np.:

  • róża INCREDIBLE FRUITY – kwiaty różowe o zapachu owocowym (szczególnie przywodzą na myśl maliny),
  • róża JAM-A-LICIOS® – kwiaty ciemnoróżowe o klasycznym, różanym zapachu,
  • róża Golden Gate® – kwiaty żółte o cytrusowym zapachu,
  • róża Aloha® – kwiaty pomarańczowo-różowe o owocowym zapachu.
     

Kiedy zbierać płatki róż i jak je suszyć?
Zbiór i suszenie

  • Płatki róż zbieramy, gdy rośliny są w pełni kwitnienia.
  • Wybieramy dni suche i ciepłe, a sam zabieg obrywania płatków należy przeprowadzać przed południem.
  • Płatki powinny odchodzić przy delikatnym dotknięciu.

Ważne! Nie zbierajmy surowców roślinnych z miejsc położonych blisko dróg czy zakładów przemysłowych. Ponadto zawsze dowiadujmy się, czy w danym obszarze nie prowadzono oprysków, np. chemicznymi preparatami do ochrony przed szkodnikami i chorobami.

11 prostych sposobów na wykorzystanie płatków róż
Pysznie, zdrowo i pięknie

1. Konfitura z płatków róży

Konfitury to jedne z najsłodszych przetworów, ponieważ bazują na syropie cukrowym. Zarówno kwiatowe jak i owocowe konfitury możemy przyrządzić szybko i bardzo prosto.

Jak zrobić?
Przygotujmy: płatki róży (np. 250 g), cukier (500 g), wodę (0,5 l) i sok z połówki cytryny. | Wodę doprowadzamy do wrzenia i wrzucamy do niej oczyszczone, umyte płatki i cukier. Gotujemy przez ok. godzinę (płatki powinny wyblaknąć). Następnie dodajemy soku z cytryny, który sprawi, że konfitura stanie się różowa. Po przestygnięciu ponownie wszystko zagotowujemy i odstawiamy do następnego dnia. Przesmażamy konfiturę na małym ogniu przez ok. godzinę i przekładamy do słoików. Gotowe!

2. Mus cukrowy z płatkami róży

Ucieranie płatków róży z cukrem to jeden z najprostszych możliwych sposobów na wykorzystanie tych kwiatów i jeden z najpyszniejszych musów (często nazywanych konfiturami), które można zrobić samemu.

Jak zrobić?
Płatki wraz z cukrem w proporcji wagowej 1:2 ucieramy w misce (najlepsza będzie prawdziwa makutra) lub używamy do tego miksera, choć warto zaznaczyć, że domowe miksery są zwykle mało dokładne w ucieraniu. Powinniśmy uzyskać jednolitą masę bez grudek. Na koniec dodajemy sok z cytryny. Mus przekładamy do słoików. Gotowe! (Mus trzeba trzymać w lodówce!)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Anna Maria (@an.namar.ia)

3. Syrop z płatków róży

Syropy to podstawa kuchni ogrodnika. Możemy je robić z owoców, kwiatów, a nawet warzyw. Wśród tych najbardziej znanych można wymienić syrop lawendowy, mniszkowy, z czarnego bzu i oczywiście różany!

Jak zrobić?
Najpierw przygotowujemy syrop cukrowy z jednej porcji cukru i dwóch porcji wody. Dodajemy do niego sok z cytryny (ok. na 3 szklanki syropu 1 łyżkę soku z cytryny). Syropem zalewamy czyste płatki róży, zamykamy słój i odstawiamy wszystko na 3 dni. Następnie zlewamy czysty syrop. Gotowe! (Jeśli chcemy, by postał dłużej powinno się go wekować.)

Dolne, białe partie płatków często mają lekko gorzkawy posmak – bardziej cierpliwym polecamy poświęcić kilka chwil i odkroić te fragmenty przed ucieraniem czy gotowaniem płatków.


4. Nalewka z płatków róży

Wydaje się, że przepisów na nalewki z róż (i nie tylko) jest tyle ile ogrodników! Warto je robić i modyfikować zależnie od własnych upodobań, by na spotkaniach towarzyskich móc poczęstować gości czymś pysznym, a nierzadko też zdrowym!

Jak zrobić?
Płatki wkładamy do słoja, do którego następnie wlewamy wódkę i spirytus (lub tylko wódkę). Wszystko zakręcamy i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce na 2-3 miesiące. Im dłużej kwiaty poleżakują w alkoholu, tym lepiej (więcej ich smaku i koloru "przejdzie" do płynu). Po tym czasie zlewamy alkohol i dodajemy do niego sok z cytryny oraz np. syrop cukrowy do smaku. Gotowe!

5. Herbata z róży

Herbaty z kwiatów cieszą się coraz większym zainteresowaniem i są niezwykle łatwe do zrobienia. Herbata z róży jest tutaj doskonałym tego przykładem – można ją sporządzić zarówno ze świeżych jak i suszonych płatków.

Jak zrobić?
Należy dobrze wysuszyć płatki róż (lub całe kwiaty, z których dopiero później oddzielimy ich płatki). Potem wystarczy zalać je wrzątkiem, by otrzymać naszą herbatę. Herbatę ze świeżych płatków róż robi się jeszcze prościej, ponieważ wystarczy je zalać wrzątkiem i trzymać pod przykryciem przez ok. 2-3 minuty. Do herbat z płatków róż można dodawać rodzynki, żurawinę itp..

Susz z płatków róży (fot. Katarzyna Jeziorska)

6. Ocet z płatków róż

Ocet z płatków róż to bardzo cenny płyn, o wspaniałym zapachu i smaku, który można wykorzystywać w kuchni jak i w "domowej kosmetologii".

Jak zrobić?
Do szklanego słoja wypełnionego do połowy płatkami róż wlać przegotowaną i osłodzoną cukrem wodę (na 1 litr wody ok. 60 g cukru – 4 łyżki). Pojemnik zakrywamy gazą i odstawiamy na 3 tygodnie. Codziennie mieszamy (wyparzoną łyżką!). Płatki róż powinny opaść na dno przed zlaniem roztworu do butelek. Gotowe!

7. Oliwa lub olej z płatkami róż

Oliwa z płatkami róż to nic innego jak macerat, czyli olej wzbogacony o wyciąg z danego surowca roślinnego. Każdy olej lub oliwę można "wzbogacić" płatkami róż.

Jak zrobić?
Świeże i wyczyszczone płatki róż zalewa się oliwą lub olejem i ostawia na kilka tygodni (minimum dwóch) w jasnym pomieszczeniu. Po tym czasie przestawiamy olej w ciemne miejsce – jeśli mamy taką możliwość dobrze jest go zlać do butelek lub słoików z ciemnego szkła. Gotowe!

8. Galaretka z płatków róż

Galaretki z kwiatów róż to kolejne, łatwe do zdobienia desery, którymi mile zaskoczysz każdego, kto je spróbuje.

Jak zrobić?
Płatki róż zalewamy wrzącą wodą i odstawiamy na ok. jedną dobę. Później sam roztwór zlewamy i stawiamy na gaz. Ciągle mieszając dodajemy soku z cytryny, cukru i substancji, która odpowiednio zagęści płyn (np. pektyny, którą przed dodaniem rozpuśćmy w wodzie). Gdy roztwór zacznie wrzeć gotujemy go jeszcze przez 2-3 min. Gotowe!

9. Płatki kandyzowane róż

Są idealne do dekoracji potraw i dodawania do deserów.

Jak zrobić?
Płatki róż delikatnie smarujemy ubitym białkiem i posypujemy cukrem (im drobniejszy tym lepszy). Układamy je w ten sposób, by w trakcie suszenia nie posklejały się ze sobą. Kładziemy je na dobę w ciemnym pomieszczeniu. Gotowe!

10. Różany tonik do twarzy

Tonik z płatków róż, czy też "domowa woda różana" jest niezwykle przyjemnie pachnącym, delikatnym, domowym kosmetykiem. Można nią przemywać twarz jak i dodawać do kąpieli.

Jak zrobić?
Do wody (najlepiej destylowanej) wsypać umyte płatki róż. Całość gotować ok. 10-15 min i odstawić do ostygnięcia. Uzyskany wywar powinien mieć wyraźny, różany zapach. Gotowe!

11. Różane saszetki zapachowe

Saszetki z suszonymi płatkami róż to kolejna rzecz, która walczy o miano najprostszych do zrobienia. Pachnące woreczki można wieszać w szafach lub nosić ze sobą w torbie.

Jak zrobić?
Płatki róż należy dobrze ususzyć i włożyć do cienkich, bawełnianych woreczków. Gotowe!

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Jeziorska 

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Róża ogrodowa Rosa

Róża ZEPETI 'Meibenbino' Rosa ZEPETI 'Meibenbino'

Róża BORNEO ODORE 'Intercomgarf' Rosa BORNEO ODORE 'Intercomgarf'

Róża pomarszczona Rosa rugosa

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści