Róża pomarszczona Rosa rugosa

Róża pomarszczona, fot. Jan Haerer - Pixabay
Róża pomarszczona (Rosa rugosa) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
49
Dekoracyjność: kwiaty, owoce
Gleba: każda ogrodowa, małe wymagania glebowe
Kolor kwiatów: różowe, purpurowe
Kwiaty: pojedyncze, duże, pachnące
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: kuliste
Pokrój: luźny, rozłożysty
Przydatność do spożycia: owoce
Zapach: kwiaty
Wysokość: do 1,5 m.
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
Kolor owoców: czerwone
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: żywopłoty, skarpy, pojedynczo, duże ogrody, kwiat cięty

Róża pomarszczona (Rosa rugosa) spotykana jest pod nazwami róża fałdzistolistna czy japońska. To gatunek krzewu z rodziny różowatych (Rosaceae). Jej ojczyzną są tereny leżące na obszarze Azji, ale roślinę można też spotkać na stanowiskach naturalnych w Europie i Ameryce Północnej.

Róża pomarszczona jest rozłożystym, dużym (ok. 1-1,5 m. wys.) krzewem o swobodnym pokroju i długich, mocnych, rozgałęzionych, gęsto pokrytych cierniami i kolcami pędach, łukowato przewieszających się na zewnątrz. W sezonie pędy pokrywają się mnóstwem dużych, nieparzysto-pierzastych liści o błyszczącej, pomarszczonej, mocno unerwionej blaszce. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.

Krzew zakwita późną wiosną (VI) i kwitnie końca lata (VIII), rozwijając duże, pojedyncze, ciemnoróżowe kwiaty z żółtym środkiem, zebrane po kilka w luźne baldachogrona. Kwiaty pięknie i silnie pachną, wydzielając typowo różany aromat. Po przekwitnieniu kwiatów, ozdobą krzewu stają się bardzo atrakcyjne, duże, płaskokuliste, pomarańczowo-czerwone owoce.

Krzew rośnie silnie i mocno rozrasta się za pomocą odrostów korzeniowych, dlatego bywa ekspansywny i trudny do usunięcia (odradza się z kawałków kłączy pozostawionych w ziemi i jest odporny na ścinanie).

Wymagania i uprawa

Róża pomarszczona jest krzewem tolerancyjnym i mało wymagającym. Najlepiej czuje się na żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych glebach o lekko kwaśnym odczynie pH oraz na słonecznych stanowiskach, ale może rosnąć też na suchych, piaszczystych podłożach i w półcieniu. Nie lubi jedynie gleb podmokłych i posiadających skrajny odczyn pH (kwaśnych lub zasadowych).

Dobrze znosi suszę, zanieczyszczone powietrze i zasolenie gleby. Jest też mrozoodporna i odporna na choroby róż. Cechy te sprawiają, że wielu decyduje się na różę pomarszczoną, ale należy pamiętać, że roślina ta bardzo mocno rozrasta się dzięki odrostom korzeniowym, dlatego w ogrodzie warto ograniczyć jej wzrost za pomocą barier korzeniowych.

Krzewy najłatwiej rozmnażać przez podział rozrośniętych egzemplarzy lub za pomocą odrostów korzeniowych, ale gatunek można uzyskać także z nasion.

Zastosowanie

Róża pomarszczona w postaci gatunku może być wykorzystywana do tworzenia gęstych, kolczastych żywopłotów obronnych, ale ładnie wygląda też w kompozycjach z innymi krzewami ozdobnymi (po ograniczeniu korzeni!). Doskonale rośnie też na wydmach i terenach nadmorskich. Jej owoce to dobry surowiec na przetwory lub susz, a płatki kwiatów idealnie nadają się na konfitury.

Kwiaty bywają wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym (olejek różany).

Od gatunku wyprowadzono cały szereg odmian (min. parkowych i okrywowych), które sprawdzają się w ogrodzie jako klasyczne krzewy ozdobne.

Wybrane odmiany

  • 'Alba' – kwiaty białe
  • 'Blanc Double de Coubert' - kwiaty półpełne, białe
  • 'Rokoko' – kwiaty półpełne, jasnoróżowe
  • 'Hansa' – kwiaty pełne, ciemnoróżowe
  • 'Dagmar Hastrup' – kwiaty jasnoróżowe
  • 'Belle Poitevine' – kwiaty półpełne, ciemnoróżowe


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Jan Haerer, Susbany, Hans Benn/Pixabay, tb240904/Wikimedia Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści