Jak wygląda róża pomarszczona?
Róża pomarszczona (Rosa rugosa) – to trochę zapomniany krzew, który dawniej stosowano na żywopłoty. Rośnie szybko i osiąga 1,5–2 m wysokości. Pędy są wzniesione, gęsto pokryte kolcami, a liście skórzaste, pomarszczone, złożone z 5–9 listków i od spodu omszone.
Krzew kwitnie od czerwca do sierpnia na różowo i intensywnie pachnie. Latem zawiązuje już pierwsze ozdobne czerwonopomarańczowe owoce. Spotykane odmiany tego gatunku to: 'Alba' – białe, pojedyncze kwiaty; 'Hansa' – intensywnie różowe kwiaty, pełne i pachnące; 'Agnes' – duże pomarańczowożółte kwiaty.
Fot. Hans Benn/Pixabay |
Fot. reginaspics/Pixabay |
Wymagania i uprawa róży pomarszczonej
Sadzenie: Stanowisko i gleba
Roślina jest niewymagająca odnośnie podłoża i światła. Lubi słońce i półcień, rośnie na każdej glebie, nawet piaszczystej. Mimo to, by zintensyfikować obfitość kwitnienia, warto ją zaprawić – w miejsce sadzenia krzewu można dodać ziemię ogrodową albo dobrze przerobiony kompost.
Róża pomarszczona jest też tolerancyjna względem zasolenia gleby (może rosnąć przy ulicy) oraz zanieczyszczenia powietrza. Dodatkową zaletą – w przypadku sadzenia róży pomarszczonej wzdłuż ogrodzenia – jest fakt, że daje ona liczne odrosty korzeniowe. Szybko się rozrasta i zagęszcza.
Przycinanie
Wczesną wiosną zbyt wybujałe pędy można przyciąć, co spowoduje, że roślina będzie się ładnie zagęszczać. Raz na kilka sezonów, w zależności od potrzeby, przy zbyt rozrośniętych krzewach przeprowadza się cięcie odmładzające. Wówczas ścina się wszystkie pędy, te najstarsze u nasady, a pozostałe na wysokości ok. 20 cm.
Problemy
Krzew jest odporny na szkodniki i choroby. Czasami może pojawić się jednak żółknięcie liści, co jest oznaką zbyt zasadowego podłoża. Można wtedy zastosować preparat do zakwaszania gleby, lub podsypać krzewy kwaśnym torfem czy ściółką.
Mrozoodporność
Jest w pełni mrozoodporna.
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 7-8/2016, tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcia: Susbany - Pixabay.com |