Logo
Logo

Tęczowa róża 'Rainbow Rose' – jak wyhodować? Gdzie kupić nasiona?

Róże to jedne z najpopularniejszych roślin kwitnących, które bardzo chętnie uprawiane są w ogrodach. Ogromna ilość różnych odmian sprawia, że we własnym ogródku można uzyskać piękne kwiaty o niesamowitych barwach i kształtach. Ostatnio prawdziwym hitem stały się doniesienia o tęczowej róży, czyli 'Rainbow Rose'. Jednak, czy faktycznie we własnym ogrodzie można wyhodować tęczową różę? Czy warto kupić nasiona tęczowej róży?

Spis treści
Czy istnieje tęczowa róża?
Jak się robi tęczowe róże?
Czy da się wyhodować tęczową różę w ogrodzie?
Gdzie kupić nasiona tęczowej róży?

Czy w naturze istnieje tęczowa róża?

W ostatnim czasie pojawiło się wiele doniesień na temat wspaniałej, nowej odmianie róży, czyli 'Rainbow Rose'. To roślina, w której praktycznie każdy płatek kwiatu ma inny kolor, dzięki czemu zachwyca niesamowitym wyglądem. Ten nietypowy wygląd i przepiękne połączenie barw sprawiły, że tęczowa róża stała się prawdziwym hitem i wielu ogrodników poszukuje sadzonek lub nasion tęczowej róży.

Niestety w naturze nie występuje tęczowa róża, co sprawia, że wiele osób myśli, że pozyskano ją dzięki krzyżowaniu różnych odmian lub inżynierii genetycznej.

Co to za roślina? Jak się ją robi?

Tęczowa róża 'Rainbow Rose' została stworzona przez holenderskiego właściciela firmy florystycznej, jednak nie jest to nowa odmiana, która została pozyskana na skutek krzyżowania różnych odmian róż. Kwiaty są barwione za pomocą specjalnie dobranych barwników. Najprawdopodobniej barwniki w różnych kolorach wstrzykiwane są w pąk kwiatowy lub rozszczepioną na wiele części łodygę.

Sam proces jest oczywiście objęty tajemnicą firmową, a to oznacza, że nie wiadomo ani jakich barwników używa się do osiągnięcia efektu, ani jaka odmiana róży jest poddawana temu zabiegowi. Warto bowiem pamiętać, że róże z natury są mało podatne na barwienie i dużo łatwiej uzyskać ciekawe kolory na goździkach, tulipanach, liliach i orchideach, a w szczególności na ich odmianach o białych kwiatach.

Czy da się ją wyhodować 'Rainbow Rose' samemu?

Ze względu na to, że różnokolorowe płatki osiągane są już na etapie wzrostu i kwitnienia rośliny, to nie jest to cecha powtarzalna. To oznacza, że nasiona tej róży nie wydadzą kolejnego osobnika o tych samych cechach. Nie ma również możliwości rozmnażania 'Rainbow Rose' poprzez sadzonki. Nie ma więc możliwości, aby samodzielnie wyhodować tęczową różę w ogrodzie.

Można jednak spróbować zabarwić płatki róży – wystarczy rozdzielić łodygę na kilka części i każdą z nich zanurzyć w wodzie z barwnikiem. Najlepiej wykorzystać do tego odmiany o białych lub herbacianych kwiatach. Trzeba jednak pamiętać, że efekt może nie być tak spektakularny, jak na zdjęciach. Co więcej, trudno przewidzieć jak ostatecznie będzie wyglądał kwiat, jednak jest to z pewnością ciekawy sposób na osiągnięcie nietypowej barwy róż.

RainbowRose / YouTube


Nasiona tęczowej róży – czy warto kupić?

Jak wspomniano wcześniej, na chwilę obecną nie udało się wyhodować róż o tęczowych, wielobarwnych kwiatach, które nadawałyby się do rozmnażania. Pozyskiwane na drodze barwienia, wielobarwne kwiaty nie są cechą trwałą, więc nie zostanie przekazana kolejnym roślinom. Oczywiście można kupić nasiona 'Rainbow Rose', ale będą to najprawdopodobniej nasiona białej odmiany róży i lepiej potraktować to jako rozrywkę, czy ciekawostkę i pamiętać, że tak naprawdę nie wiadomo, jakie kwiaty będzie miała wyhodowana roślina.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: NewAfrica / Depositphotos

Autor
Tęczowa róża 'Rainbow Rose' – jak wyhodować? Gdzie kupić nasiona?
Tęczowa róża 'Rainbow Rose' – jak wyhodować? Gdzie kupić nasiona?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Ten kto to napisał

17-02-2023 19:02

Piękna!!!!!😍🤩

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl