Fanaberia pospolita Fanaberus communis

Fanaberia pospolita smieszna roslina prima aprilis
Fanaberia pospolita (Fanaberus communis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
78
Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
Gleba: każda ogrodowa
Kolor kwiatów: wielobarwne
Kwiaty: pełne, duże, pachnące, kuliste
Owoce: jadalne, owoce pozorne
Pokrój: wzniesiony
Przydatność do spożycia: owoce
Zapach: kwiaty
Wysokość: 20-200 cm
Okres kwitnienia: I, II, XI, XII, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X
Trwałość liści: sezonowe
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, sadzona przy ogrodzeniach, roślina dekoracyjna, miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, tarasy, rabaty

Fanaberia pospolita (Fanaberus communis) to roślina jednoroczna z rodziny dowcipkowatych (Ludusaceae). Jest blisko spokrewniona z saneskobarią kwietniową. W naturze można ją spotkać wszędzie tam, gdzie mieszkają zamożni mieszkańcy Europy środkowej. W regionach tych często staje się ciężkim do wytępienia chwastem.

Roślina wyróżnia się tym, że osiąga różne wysokości zależnie od "swojego uznania" (stanowisko i pielęgnacja nie mają na to wpływu). Roślina wytwarza jeden pęd oraz wiele, pierzastych liści. Przypominają one liście kosmosa lub kopru lecz są znacznie bardziej zielone i przyciągające wzrok.

Fanaberia pospolita kwitnie raz w roku i znana jest z tego, że może to robić wiosną, latem, jesienią lub zimą (choć najczęściej przypada to na 1 kwietnia). Na jednej roślinie pojawia się jeden, przypominający różę kwiat. Jest pełny, wielobarwny i przyjemnie pachnący deserem, na który właśnie mamy ochotę.

Owoce fanaberii nazywane kaprysami i są jadalne. Mają postać średniej wielkości owoców pozornych (jak u róży) i występują w różnych kolorach i smakach (również nie do końca wiadomo, od czego jest to zależne).

Wymagania i uprawa

Fanaberia najlepiej się czuje na dobrze widocznych stanowiskach. Jest jednocześnie bardzo tolerancyjna jeśli chodzi o glebę czy podlewanie – dobrze rośnie na każdym podłożu i doskonale znosi suszę o ile zapewnimy jej odpowiednio dużo uwagi.

Warto zaznaczyć, że fanaberia wyjątkowo szybko kiełkuje i dorasta do swoich docelowych rozmiarów – pojawia się z dnia na dzień.

Roślina może dawać duży samosiew. 

Zastosowanie

Fanaberia pospolita szczególnie pięknie prezentuje się koło tarasów, ławek i wszelkich miejsc, w których odpoczywamy i fantazjujemy. Powinniśmy ją wysiewać w miejscach reprezentacyjnych na rabatach kwietnych i do donic.

Odmiany

Nowe odmiany fanaberii pospolitej pojawiają się dość często (czekamy na zgłoszenia!), ale najczęściej można spotkać:

  • 'Ochota' – większy kwiat o wyraźnie mocniejszym zapachu deserów
  • 'Droga Pierdółka' – owoc niejadalny, w kształcie małej figurki przywożonej z wakacji
  • 'Lego Na Lincencji' – kwiat o wyjątkowych, kwadratowych płatkach z charakterystycznymi wypustkami


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Pixabay, Unsplash

(Prima aprilis wink Zdjęcia rośliny stworzyliśmy łącząc zdęcia
farbowanego kwiatu róży (tzw. rainbow rose) z liśćmi kosmosu i kopru.)

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość Magda Win.
22-07-2022 13:57
Zgłaszam najnowszą odmianę: 'Cytrynowe Lody W Rożku'. Ma kuliste jasnożółte kwiaty, które są zimne w dotyku i można je jeść ;)
Gość Kasian
01-04-2022 10:20
Kilka lat temu udało mi się zdobyć odmianę 'Nowe Kołpaki' i miała całkowicie czarne płatki. Podobała się wszystkim kolegom. Polecam czasem wysiać sobie fanaberię ;)))
Gość Zośka
01-04-2022 09:23
słyszałam, że z kwiatów fanaberii po zmiksowaniu powstaje kolorowy sok – niezwykle smaczny, słodki, ale odchudzający i w naszym ulubionym kolorze :-)
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści