Fanaberia pospolita (Fanaberus communis) to roślina jednoroczna z rodziny dowcipkowatych (Ludusaceae). Jest blisko spokrewniona z saneskobarią kwietniową. W naturze można ją spotkać wszędzie tam, gdzie mieszkają zamożni mieszkańcy Europy środkowej. W regionach tych często staje się ciężkim do wytępienia chwastem.
Roślina wyróżnia się tym, że osiąga różne wysokości zależnie od "swojego uznania" (stanowisko i pielęgnacja nie mają na to wpływu). Roślina wytwarza jeden pęd oraz wiele, pierzastych liści. Przypominają one liście kosmosa lub kopru lecz są znacznie bardziej zielone i przyciągające wzrok.
Fanaberia pospolita kwitnie raz w roku i znana jest z tego, że może to robić wiosną, latem, jesienią lub zimą (choć najczęściej przypada to na 1 kwietnia). Na jednej roślinie pojawia się jeden, przypominający różę kwiat. Jest pełny, wielobarwny i przyjemnie pachnący deserem, na który właśnie mamy ochotę.
Owoce fanaberii nazywane kaprysami i są jadalne. Mają postać średniej wielkości owoców pozornych (jak u róży) i występują w różnych kolorach i smakach (również nie do końca wiadomo, od czego jest to zależne).
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
Fanaberia najlepiej się czuje na dobrze widocznych stanowiskach. Jest jednocześnie bardzo tolerancyjna jeśli chodzi o glebę czy podlewanie – dobrze rośnie na każdym podłożu i doskonale znosi suszę o ile zapewnimy jej odpowiednio dużo uwagi.
Warto zaznaczyć, że fanaberia wyjątkowo szybko kiełkuje i dorasta do swoich docelowych rozmiarów – pojawia się z dnia na dzień.
Roślina może dawać duży samosiew.
Zastosowanie
Fanaberia pospolita szczególnie pięknie prezentuje się koło tarasów, ławek i wszelkich miejsc, w których odpoczywamy i fantazjujemy. Powinniśmy ją wysiewać w miejscach reprezentacyjnych na rabatach kwietnych i do donic.
Odmiany
Nowe odmiany fanaberii pospolitej pojawiają się dość często (czekamy na zgłoszenia!), ale najczęściej można spotkać:
- 'Ochota' – większy kwiat o wyraźnie mocniejszym zapachu deserów
- 'Droga Pierdółka' – owoc niejadalny, w kształcie małej figurki przywożonej z wakacji
- 'Lego Na Lincencji' – kwiat o wyjątkowych, kwadratowych płatkach z charakterystycznymi wypustkami
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Pixabay, Unsplash
(Prima aprilis ! Zdjęcia rośliny stworzyliśmy łącząc zdęcia
farbowanego kwiatu róży (tzw. rainbow rose) z liśćmi kosmosu i kopru.)