Logo
Logo

Saneskobaria kwietniowa (Sanescobaria aprilis)

Saneskobaria kwietniowa (Sanescobaria aprilis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: cała roślina, kwiaty, ulistnienie, pędy
 • Gleba: przewiewna, zalana, każda ogrodowa, małe wymagania glebowe, żyzna, uboga, lekka, bagienna, gliniasta, piaszczysta, mulista
 • Kolor kwiatów: ciemnoniebieskie, niebieskie, granatowe
 • Kwiaty: pachnące, dzwonkowate, duże
 • Pokrój: kulisty, wzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty, płożący, pnącze, kępy, kobierce
 • Przydatność do spożycia: liście, kwiaty, korzenie
 • Zapach: kwiaty, liście
 • Wysokość: zależna od widzimisie
 • Okres kwitnienia: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Korona: regularna, nieregularna, kulista, parasolowata
 • Stanowisko: słońce, półcień, cień
 • Zastosowanie: roślina pnąca, tarasy, wnętrza, skalniaki, rabaty, brzegi zbiorników wodnych, skarpy, sadzona przy podporach, roślina okrywowa, pod koronami drzew, pojedynczo, w grupie, pojemniki, roślina jadalna
 • Saneskobaria kwietniowa (Sanescobaria aprilis) nazywana czasem wyspiarką lub śmiesznotką, należy do rodziny dofcipkowatych (Ludusaceae). Można ją spotkać na całym świecie. Obecnie najpospoliciej występuje na terenie Polski – jest to pierwsza, jedyna i prawdziwie polska, lewoskrętna, kwitnąca paproć.

  Saneskobaria może być pnączem, byliną lub krzewem. Może też stać się epifitem. Liście rośliny przypominają liście paproci. Są duże, wyjątkowo miękkie, okryte włoskowatym kutnerem.

  Kwiaty saneskobarii występują we wszystkich odcieniach niebieskiego. Są duże, promieniste, często dzwonkowate. Wydzielają przyjemny, niezwykle charakterystyczny zapach (niektórzy twierdzą, że pachną pączkami). Kwitną cały czas.

  Wymagania i uprawa

  Roślina świetnie radzi sobie zarówno w pełnym słońcu jak i w zupełnym cieniu. Preferuje rosnąć na podłożu, ale radzi sobie również bez niego.

  Saneskobaria jest odporna na suszę, choć preferuje podlewanie. Jeśli będziemy ją mocno podlewać (szczególnie w poniedziałki) odwdzięczy się jeszcze lepszym kwitnieniem i mocniejszym zapachem.

  Zastosowanie

  Saneskobaria kwietniowa to wspaniała roślina do ogrodu i do domu. Będzie się dobrze prezentować na każdego rodzaju rabatach. Może być sadzona na skalniakach i na terenie podmokłym. Wybierając uprawę w pojemnikach sprawdzi się zarówno na balkonie jak i na parapecie w domu.

  Oprócz oczywistych walorów ozdobnych należy również do roślin jadalnych – liście używane są do sałatek i zup, z kwiatów wytwarza się herbaty, a korzenie można traktować jak warzywa korzeniowe – podziemne mają smak zbliżony do marchewek, a powietrzne – do szparagów.

  Polecane odmiany

  • 'Poniedziałkowa' – najbardziej znana, jej kwiaty przy dotykaniu opryskują wodą
  • 'Hula Dance' – jej liście są żółte z wyraźnymi frędzlami, na wietrze wydają dźwięki przypominające muzykę
  • 'Cookie Monster' – jedna z najnowszych odmian o niebieskich, odblaskowych kwiatach, posiadających aparaty trawiące (pseudoowadożerna)

  Ciekawostki

  Nazwa rośliny wzięła się od wyspy, z której pochodzi – San Eskobarii (leżącej w obrębie Trójkąta Bermudzkiego). Legenda głosi, że jeden z królów wyspy (o imieniu Pablo) wyrzeźbił kwiat tak nierealny, że aż idealny – pierwszą saneskobarię.


  Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Pixabay

  (Prima aprilis ! wink A dla zainteresowanych, zdjęcia rośliny stworzyliśmy łącząc narecznicy samczej i kwiaty mekenopsisa bukwicolistnego.)

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (2)

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Karla

  01-04-2020 17:55

  super pomysł, inteligentny i niebanalny..... dziekuję za powód do śmiechu!!!

  Gość nica

  01-04-2020 14:42

  Chciałabym ją mieć u siebie w ogrodzie, jest prześliczna. A jaka praktyczna.Proszę podać cenę i sposób dostawy. Czekam niecierpliwie. Fajna zabawa primaaprilisowa. Dziękuję, ubawiłam się.

  Gość zofia

  01-04-2020 13:45

  super pomysł na 1 kwietnia zwłaszcza w tych złych czasach, potrzeba trochę uśmiechu z okazji Prima Aprilis

  Gość t

  01-04-2020 10:36

  prima aprilis, hahaha

  Gość Ginewra

  01-04-2020 09:02

  Przekonał mnie zapach pączków. Jak tylko wyhodują pomarańczową 'Hula Dance', to kupuję! ;p PS Naprawdę dobry dowcip! ☺

  Gość Jan

  01-04-2020 07:51

  Gdzie kupić? Podajcie producentów

  Gość mrówka

  01-04-2020 07:36

  Ciekawe, czy jest owadożerna? Mam dużo komarów w ogrodzie latam...

  Gość Violetta

  01-04-2020 07:32

  Ale się uśmiałam! Fajny żart. Mąż, rano mnie obudził i napalił się na tę saneskobarię. Musiałam mu 15 minut tłumaczyć, że to Prima Aprilis :) Wyślę roślinę znajomym, by też się pośmiali. To świetna roślina dla tych, którzy znają się na żartach!

  Pokaż wszystkie komentarze