Saneskobaria kwietniowa (Sanescobaria aprilis) nazywana czasem wyspiarką lub śmiesznotką, należy do rodziny dofcipkowatych (Ludusaceae). Można ją spotkać na całym świecie. Obecnie najpospoliciej występuje na terenie Polski – jest to pierwsza, jedyna i prawdziwie polska, lewoskrętna, kwitnąca paproć.

Saneskobaria może być pnączem, byliną lub krzewem. Może też stać się epifitem. Liście rośliny przypominają liście paproci. Są duże, wyjątkowo miękkie, okryte włoskowatym kutnerem.

Kwiaty saneskobarii występują we wszystkich odcieniach niebieskiego. Są duże, promieniste, często dzwonkowate. Wydzielają przyjemny, niezwykle charakterystyczny zapach (niektórzy twierdzą, że pachną pączkami). Kwitną cały czas.

Wymagania i uprawa

Roślina świetnie radzi sobie zarówno w pełnym słońcu jak i w zupełnym cieniu. Preferuje rosnąć na podłożu, ale radzi sobie również bez niego.

Saneskobaria jest odporna na suszę, choć preferuje podlewanie. Jeśli będziemy ją mocno podlewać (szczególnie w poniedziałki) odwdzięczy się jeszcze lepszym kwitnieniem i mocniejszym zapachem.

Zastosowanie

Saneskobaria kwietniowa to wspaniała roślina do ogrodu i do domu. Będzie się dobrze prezentować na każdego rodzaju rabatach. Może być sadzona na skalniakach i na terenie podmokłym. Wybierając uprawę w pojemnikach sprawdzi się zarówno na balkonie jak i na parapecie w domu.

Oprócz oczywistych walorów ozdobnych należy również do roślin jadalnych – liście używane są do sałatek i zup, z kwiatów wytwarza się herbaty, a korzenie można traktować jak warzywa korzeniowe – podziemne mają smak zbliżony do marchewek, a powietrzne – do szparagów.

Polecane odmiany

  • 'Poniedziałkowa' – najbardziej znana, jej kwiaty przy dotykaniu opryskują wodą
  • 'Hula Dance' – jej liście są żółte z wyraźnymi frędzlami, na wietrze wydają dźwięki przypominające muzykę
  • 'Cookie Monster' – jedna z najnowszych odmian o niebieskich, odblaskowych kwiatach, posiadających aparaty trawiące (pseudoowadożerna)

Ciekawostki

Nazwa rośliny wzięła się od wyspy, z której pochodzi – San Eskobarii (leżącej w obrębie Trójkąta Bermudzkiego). Legenda głosi, że jeden z królów wyspy (o imieniu Pablo) wyrzeźbił kwiat tak nierealny, że aż idealny – pierwszą saneskobarię.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Pixabay

(Prima aprilis ! wink A dla zainteresowanych, zdjęcia rośliny stworzyliśmy łącząc narecznicy samczej i kwiaty mekenopsisa bukwicolistnego.)