Logo
Logo
46
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

TOP 14 nietypowych kwitnących roślin ogrodowych

Rośliny wytwarzające oryginalne kwiaty wprowadzają do ogrodu mnóstwo egzotyki, wigoru i tajemniczości. Ich wygląd budzi podziw, a czasem nawet zaskakuje, dlatego warto uprawiać je w wyeksponowanych miejscach w ogrodzie, po to aby zawsze były dobrze widoczne i skupiały swoją uwagę. Poniżej przedstawiamy subiektywne zestawienie.

W świecie flory nie brakuje cudów natury, które charakteryzują się niespotykanym wyglądem. Natura obdarzyła je m.in. w oryginalne kwiaty, których zadaniem jest przyciągniecie owadów zapylających. Ponadto część odmian, znanych w uprawie, to skwapliwe dzieła hodowców – botaników. Dzięki tworzeniu krzyżówek można uzyskać kultywary o nieszablonowej barwie, wielkości i kształcie kwiatów.

Większość "ekstrawaganckich" gatunków porasta tropikalne rejony globu. Tylko niektóre z nich można uprawiać polskich ogrodach. Z reguły sadzi się je wyeksponowanych miejscach, aby były dobrze widoczne. Poniższe gatunki warto w szczególności wykorzystać do tworzenia rabat – w obrębie gatunku lub mieszanych.

Nietypowe kwiaty ogrodowe:
Oryginalne barwy


C
iemiernik cuchnący
(Helleborus foetidus)

TOP 14 nietypowych kwitnących roślin ogrodowych, fot. Pixabay
Fot. Hans Braxmeier, Marc Benedetti/Pixabay

Bylina osiąga do 50 cm wysokości. Posiada kępiasty pokrój. Kwitnie o nietypowej porze – zimą i w czasie przedwiośnia. Kwiaty są dzwonkowate, zebrane w wiechy. Mają zielonkawą barwę (brzegi płatków są bordowe).

Zastosowanie: Roślina dobrze wygląda sadzona pod koroną drzew i krzewów. Nadaje się także na obwódki i do uprawy pojemnikowej.

► Dowiedz się więcej o ciemiernikach


Czarnuszka damasceńska
(Nigella damascena)

TOP 14 nietypowych kwitnących roślin ogrodowych, fot. PixabayFot. colibri5, SanduStefan/Pixabay

Wiele osób zna tę bylinę i zapomina się o tym, że kolor jej kwiatów jest naprawdę nietuzinkowy. Rzadko kiedy można w naturze znaleźć błękitne kwiaty wpadające swoim odcieniem w fiolet. W uprawie dostępne są także okazy kwitnące na biało lub różowo. Kwiaty czarnuszki są duże. Pojawiają się od maja do czerwca. Sama roślina osiąga wysokość do 40 cm.

Zastosowanie: Warto ją wykorzystać do tworzenia delikatnych, romantycznych rabat. Polecana szczególnie do uprawy na kwiat cięty.


Tulipan 'Queen of Night'
(Tulipa)

TOP 14 nietypowych kwitnących roślin ogrodowych, fot. Pixabay (2)Fot. mikaelman0/Pixabay

To jeden z najcenniejszych i najoryginalniejszych kwiatów, jaki kiedykolwiek został wyhodowany przez botaników. Tulipan jest niemal czarny. Właściwa barwa jest dopiero widoczna pod wpływem słońca – to ciemny fiolet. Roślina kwitnie długo – nawet 2-3 tygodnie.

Zastosowanie: Warto ją wykorzystać do tworzenia wiosennych rabat. Dobrze wygląda w kompozycji z tulipanami kwitnącymi na biało.


Orlik pospolity 'Barlow Black'
(Aquilegia vulgaris)

TOP 14 nietypowych kwitnących roślin ogrodowych
Fot. Tsungam/Wikimedia Commons, FarOutFlora/Flickr ↓

Bylina sama w sobie jest nietypowa – wytwarza piękne kwiaty z charakterystycznymi ostrogami. Odmiana 'Barlow Black' natomiast wyróżnia się jeszcze barwą – to ciemny fiolet podchodzący pod czerń. Kwitnie od maja do czerwca.

Zastosowanie: Roślinę warto wykorzystać to tworzenia ogrodów naturalistycznych i oryginalnych rabat.


Trytoma groniasta
(Kniphofia uvaria)

Fot. Andres Felipe Aristizabal/Pixabay

Bylina dorasta do 120 cm wysokości. Kwitnie przez całe lato. Kłosowate kwiatostany są dwubarwne (najczęściej żółtoczerwone i żółtopomarańczowe). Wygląda niczym płonąca pochodnia.

Zastosowanie: Dobrze wygląda sadzona na rabacie w większych grupach. Dzięki swojemu rozmiarowi i wyglądowi przyciąga uwagę z daleka.


Szachownica kostkowata
(Fritillaria meleagris)

TOP 14 nietypowych kwitnących roślin ogrodowych
Fot. ASSY, zoosnow/Pixabay

Szachownica to roślina cebulowa osiągająca 20-30 cm. Kwitnie od kwietnia do maja. Wytwarza mozaikowe kwiaty. Na ich płatkach widoczny jest wzór szachownicy.

Zastosowanie: Roślinę wykorzystuje się do tworzenia wiosennych rabat oraz do doniczek.

► Dowiedz się więcej o wiosennych cebulkach

Nietypowe kwiaty ogrodowe:
Oryginalny kształt kwiatów


Przegorzan kulisty
(Echinops sphaerocephalus)

TOP 14 nietypowych kwitnących roślin ogrodowychFot. S. Hermann & F. Richter, Jasmin777/Pixabay

Przegorzan to roślina dwuletnia osiągająca zwykle ok. 1,5 m wysokości. Wytwarza pierzastodzielne, owłosione liście. Kwiaty tworzą charakterystyczne, zwarte główki. Mają barwę niebieskawą lub szarą. Przegorzan kwitnie latem.

Zastosowanie: To roślina pożyteczna dla pszczół. Warto ją wykorzystać do tworzenia naturalistycznych rabat.


Wianecznik Gardnera
(Hedychium gardnerianum)

Wianecznik, fot. Alexandre Albore (CC_BY_4.0) - Wikimedia Commons
Fot. Alexandre Albore/Wikimedia Commons ↓

Wianecznik to roślina egzotyczna, którą od później wiosny do końca lata można uprawiać w ogrodzie. Osiąga 100-120 cm wysokości. Wytwarza długie, lancetowate liście. Kwiaty mają oryginalny kształt – nieco przypominają motyle. Najczęściej mają żółtoczerwoną barwę. Kwitnie późnym latem i jesieni.

Zastosowanie: Roślinę warto wykorzystać do tworzenia efektownych rabat na trawniku, dekoracji balkonów i tarasów.


Dziewięćsił bezłodygowy
(Carlina acaulis)

TOP 14 nietypowych kwitnących roślin ogrodowychFot. stux, Hans Braxmeier/Pixabay

Roślina dwuletnia, osiąga do 20 cm wysokości. Posiada pierzaste liście. Kwiaty wyrastają bezpośrednio z rozety liści – tworzą srebrzystobiałe, suche koszyczki kwiatowe. Kwitnie od lipca do września.

Zastosowanie: Warto ją wykorzystać do tworzenia ogrodów naturalistycznych i skalnych.


Serduszka kapturkowate
(Dicentra cucullaria)

Serduszka kapturkowate, fot. Ryan Hagerty - Wikimedia Commons
Fot. Ryan Hagerty/Wikimedia Commons

Roślina posiada kępiasty pokrój, pierzaste liście i osiąga do 30 cm wysokości. To, co ją wyróżnia, to biało-żółte kwiaty przypominające nieco zęby. Inna – potoczna nazwa odnosząca się do ich kształtu to "bryczesy Holendra". Serduszka kwitnie od kwietnia do maja.

Zastosowanie: Warto ją wykorzystać do tworzenia cienistych rabat. Dobrze wygląda w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i leśnych.


Indiańska trawa mydlana
(Xerophyllum tenax)


Fot. Lorenzo Lambertino/Flickr, Forest Service Northern Region, AlbertHerring/Wikimedia Commons ↓

Inaczej nazywana też trawą niedźwiedzią to rzadka bylina spokrewniona z liliami. Osiąga do 60 cm wysokości. Kwitnie latem. Kwiaty są białe lub kremowe, zebrane w charakterystyczne lejkowate grona.

Zastosowanie: Nadaje się do suchych kompozycji. Wykorzystuje się ją do tworzenia rabat. Interesująco prezentuje się na trawniku (ewentualnie w łące kwietnej).


Pałczyca, smocza lilia
(Dracunculus vulgaris)

TOP 14 nietypowych kwitnących roślin ogrodowych
Fot. Por P.Pickaert/Wikimedia Commons, candiru/Flickr ↓

To jedna z najdziwniejszych roślin, jaką można uprawiać w ogrodach. Bylina może zakwitnąć bez podłoża i dostępu wody. Kwitnie wczesnym latem. Kwiaty wydzielają zapach zgniłego mięsa. Wytwarza purpurowo-różowo-zielone kwiatostany.

Zastosowanie: Traktuje się ją jako osobliwość i ciekawostkę botaniczną i element oryginalnych nasadzeń edukacyjnych.

► Dowiedz się więcej o mało znanych roślinach cebulowych


Krokosmia ogrodowa
(Crocosmia crocosmiiflora)

Krokosmia ogrodowa, fot. C_T_Johansson (CC_BY-SA_3.0) - Wikimedia Commons
Fot. C_T_Johansson/Wikimedia Commons 

Bylina wytwarza kępy mieczowatych liści. Osiąga 60-80 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września na pomarańczowo lub czerwono. Kwiaty są zebrane w efektowne kłosy.

Zastosowanie: Roślina dobrze wygląda sadzona w grupach na rabatach kwiatowych.


Oczary
(Hamamelis)

TOP 14 nietypowych kwitnących roślin ogrodowychFot. tess_lt, Annette Meyer/Pixabay

Oczary to liściaste krzewy kwitnące w czasie przedwiośnia – jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty są żółte, pomarańczowe lub czerwone. Mają nietypowy, nitkowaty, kształt. Niektóre słodko pachną.

Zastosowanie: Warto je sadzić jako solitery – lubią dużo przestrzeni.

► Dowiedz się więcej o kwiatach przedwiośnia

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia w tekście: Tsungam/CC BY-SA 4.0/Wikimedia CommonsFarOutFlora/CC BY 2.0/Flickr; Alexandre Albore/CC BY 4.0/Wikimedia Commons; Lorenzo Lambertino/CC BY 2.0/FlickrForest Service Northern Region/CC BY 2.0/Wikimedia CommonsAlbertHerring/CC BY 2.0/Wikimedia Commons; Por P.Pickaert/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commonscandiru/CC PDM 1.0/FlickrC T Johansson/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, zdjęcie tytułowe: Romi/Pixabay


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...

Komentarze

Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu