Logo
Logo

TOP 14 nietypowych kwitnących roślin ogrodowych

Rośliny wytwarzające oryginalne kwiaty wprowadzają do ogrodu mnóstwo egzotyki, wigoru i tajemniczości. Ich wygląd budzi podziw, a czasem nawet zaskakuje, dlatego warto uprawiać je w wyeksponowanych miejscach w ogrodzie, po to aby zawsze były dobrze widoczne i skupiały swoją uwagę. Poniżej przedstawiamy subiektywne zestawienie.

Spis treści
6 kwiatów o nietypowych kolorach 8 kwiatów o nietypowych kształtach

Nietypowe kwiaty ogrodowe

W świecie flory nie brakuje cudów natury, które charakteryzują się niespotykanym wyglądem. Natura obdarzyła je m.in. w oryginalne kwiaty, których zadaniem jest przyciągniecie owadów zapylających. Ponadto część odmian, znanych w uprawie, to skwapliwe dzieła hodowców – botaników. Dzięki tworzeniu krzyżówek można uzyskać kultywary o nieszablonowej barwie, wielkości i kształcie kwiatów.

Większość "ekstrawaganckich" gatunków porasta tropikalne rejony globu. Tylko niektóre z nich można uprawiać polskich ogrodach. Z reguły sadzi się je wyeksponowanych miejscach, aby były dobrze widoczne. Poniższe gatunki warto w szczególności wykorzystać do tworzenia rabat – w obrębie gatunku lub mieszanych.

Oryginalne barwy kwiatów


C
iemiernik cuchnący
(Helleborus foetidus)

Ciemiernik cuchnący
Fot. Hans Braxmeier, Marc Benedetti/Pixabay

Bylina osiąga do 50 cm wysokości. Posiada kępiasty pokrój. Kwitnie o nietypowej porze – zimą i w czasie przedwiośnia. Kwiaty są dzwonkowate, zebrane w wiechy. Mają zielonkawą barwę (brzegi płatków są bordowe).

Zastosowanie: Roślina dobrze wygląda sadzona pod koroną drzew i krzewów. Nadaje się także na obwódki i do uprawy pojemnikowej.

► Dowiedz się więcej o ciemiernikach


Czarnuszka damasceńska
(Nigella damascena)

Czarnuszka damasceńska Fot. colibri5, SanduStefan/Pixabay

Wiele osób zna tę bylinę i zapomina się o tym, że kolor jej kwiatów jest naprawdę nietuzinkowy. Rzadko kiedy można w naturze znaleźć błękitne kwiaty wpadające swoim odcieniem w fiolet. W uprawie dostępne są także okazy kwitnące na biało lub różowo. Kwiaty czarnuszki są duże. Pojawiają się od maja do czerwca. Sama roślina osiąga wysokość do 40 cm.

Zastosowanie: Warto ją wykorzystać do tworzenia delikatnych, romantycznych rabat. Polecana szczególnie do uprawy na kwiat cięty.


Tulipan 'Queen of Night'
(Tulipa)

Tulipan 'Queen of Night' Fot. mikaelman0/Pixabay

To jeden z najcenniejszych i najoryginalniejszych kwiatów, jaki kiedykolwiek został wyhodowany przez botaników. Tulipan jest niemal czarny. Właściwa barwa jest dopiero widoczna pod wpływem słońca – to ciemny fiolet. Roślina kwitnie długo – nawet 2-3 tygodnie.

Zastosowanie: Warto ją wykorzystać do tworzenia wiosennych rabat. Dobrze wygląda w kompozycji z tulipanami kwitnącymi na biało.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów


Orlik pospolity 'Barlow Black'
(Aquilegia vulgaris)

Orlik pospolity 'Barlow Black'
Fot. Tsungam/Wikimedia Commons, FarOutFlora/Flickr ↓

Bylina sama w sobie jest nietypowa – wytwarza piękne kwiaty z charakterystycznymi ostrogami. Odmiana 'Barlow Black' natomiast wyróżnia się jeszcze barwą – to ciemny fiolet podchodzący pod czerń. Kwitnie od maja do czerwca.

Zastosowanie: Roślinę warto wykorzystać to tworzenia ogrodów naturalistycznych i oryginalnych rabat.


Trytoma groniasta
(Kniphofia uvaria)

Fot. Andres Felipe Aristizabal/Pixabay

Bylina dorasta do 120 cm wysokości. Kwitnie przez całe lato. Kłosowate kwiatostany są dwubarwne (najczęściej żółtoczerwone i żółtopomarańczowe). Wygląda niczym płonąca pochodnia.

Zastosowanie: Dobrze wygląda sadzona na rabacie w większych grupach. Dzięki swojemu rozmiarowi i wyglądowi przyciąga uwagę z daleka.


Szachownica kostkowata
(Fritillaria meleagris)

Szachownica kostkowata
Fot. ASSY, zoosnow/Pixabay

Szachownica to roślina cebulowa osiągająca 20-30 cm. Kwitnie od kwietnia do maja. Wytwarza mozaikowe kwiaty. Na ich płatkach widoczny jest wzór szachownicy.

Zastosowanie: Roślinę wykorzystuje się do tworzenia wiosennych rabat oraz do doniczek.

► Dowiedz się więcej o wiosennych cebulkach

Oryginalny kształt kwiatów


Przegorzan kulisty
(Echinops sphaerocephalus)

Przegorzan kulisty Fot. S. Hermann & F. Richter, Jasmin777/Pixabay

Przegorzan to roślina dwuletnia osiągająca zwykle ok. 1,5 m wysokości. Wytwarza pierzastodzielne, owłosione liście. Kwiaty tworzą charakterystyczne, zwarte główki. Mają barwę niebieskawą lub szarą. Przegorzan kwitnie latem.

Zastosowanie: To roślina pożyteczna dla pszczół. Warto ją wykorzystać do tworzenia naturalistycznych rabat.


Wianecznik Gardnera
(Hedychium gardnerianum)

Wianecznik Gardnera
Fot. Alexandre Albore/Wikimedia Commons ↓

Wianecznik to roślina egzotyczna, którą od później wiosny do końca lata można uprawiać w ogrodzie. Osiąga 100-120 cm wysokości. Wytwarza długie, lancetowate liście. Kwiaty mają oryginalny kształt – nieco przypominają motyle. Najczęściej mają żółtoczerwoną barwę. Kwitnie późnym latem i jesieni.

Zastosowanie: Roślinę warto wykorzystać do tworzenia efektownych rabat na trawniku, dekoracji balkonów i tarasów.


Dziewięćsił bezłodygowy
(Carlina acaulis)

Dziewięćsił bezłodygowy Fot. stux, Hans Braxmeier/Pixabay

Roślina dwuletnia, osiąga do 20 cm wysokości. Posiada pierzaste liście. Kwiaty wyrastają bezpośrednio z rozety liści – tworzą srebrzystobiałe, suche koszyczki kwiatowe. Kwitnie od lipca do września.

Zastosowanie: Warto ją wykorzystać do tworzenia ogrodów naturalistycznych i skalnych.


Serduszka kapturkowate
(Dicentra cucullaria)

Serduszka kapturkowate
Fot. Ryan Hagerty/Wikimedia Commons

Roślina posiada kępiasty pokrój, pierzaste liście i osiąga do 30 cm wysokości. To, co ją wyróżnia, to biało-żółte kwiaty przypominające nieco zęby. Inna – potoczna nazwa odnosząca się do ich kształtu to "bryczesy Holendra". Serduszka kwitnie od kwietnia do maja.

Zastosowanie: Warto ją wykorzystać do tworzenia cienistych rabat. Dobrze wygląda w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i leśnych.

Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki
Przeczytaj także
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki


Indiańska trawa mydlana
(Xerophyllum tenax)


Fot. Lorenzo Lambertino/Flickr, Forest Service Northern Region, AlbertHerring/Wikimedia Commons ↓

Inaczej nazywana też trawą niedźwiedzią to rzadka bylina spokrewniona z liliami. Osiąga do 60 cm wysokości. Kwitnie latem. Kwiaty są białe lub kremowe, zebrane w charakterystyczne lejkowate grona.

Zastosowanie: Nadaje się do suchych kompozycji. Wykorzystuje się ją do tworzenia rabat. Interesująco prezentuje się na trawniku (ewentualnie w łące kwietnej).


Pałczyca, smocza lilia
(Dracunculus vulgaris)

Pałczyca, smocza lilia
Fot. Por P.Pickaert/Wikimedia Commons, candiru/Flickr ↓

To jedna z najdziwniejszych roślin, jaką można uprawiać w ogrodach. Bylina może zakwitnąć bez podłoża i dostępu wody. Kwitnie wczesnym latem. Kwiaty wydzielają zapach zgniłego mięsa. Wytwarza purpurowo-różowo-zielone kwiatostany.

Zastosowanie: Traktuje się ją jako osobliwość i ciekawostkę botaniczną i element oryginalnych nasadzeń edukacyjnych.

► Dowiedz się więcej o mało znanych roślinach cebulowych


Krokosmia ogrodowa
(Crocosmia crocosmiiflora)

Krokosmia ogrodowa
Fot. C_T_Johansson/Wikimedia Commons 

Bylina wytwarza kępy mieczowatych liści. Osiąga 60-80 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września na pomarańczowo lub czerwono. Kwiaty są zebrane w efektowne kłosy.

Zastosowanie: Roślina dobrze wygląda sadzona w grupach na rabatach kwiatowych.


Oczary
(Hamamelis)

Oczary Fot. tess_lt, Annette Meyer/Pixabay

Oczary to liściaste krzewy kwitnące w czasie przedwiośnia – jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty są żółte, pomarańczowe lub czerwone. Mają nietypowy, nitkowaty, kształt. Niektóre słodko pachną.

Zastosowanie: Warto je sadzić jako solitery – lubią dużo przestrzeni.

► Dowiedz się więcej o kwiatach przedwiośnia

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia w tekście: Tsungam/CC BY-SA 4.0/Wikimedia CommonsFarOutFlora/CC BY 2.0/Flickr; Alexandre Albore/CC BY 4.0/Wikimedia Commons; Lorenzo Lambertino/CC BY 2.0/FlickrForest Service Northern Region/CC BY 2.0/Wikimedia CommonsAlbertHerring/CC BY 2.0/Wikimedia Commons; Por P.Pickaert/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commonscandiru/CC PDM 1.0/FlickrC T Johansson/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons, zdjęcie tytułowe: Romi/Pixabay

Autor
TOP 14 nietypowych kwitnących roślin ogrodowych
TOP 14 nietypowych kwitnących roślin ogrodowych
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl