Logo
Logo

Fotergilla większa

Fotergille to mało znane krzewy pochodzące z Ameryki Północnej, blisko spokrewnione z oczarami. W ogrodach uprawia się je dla ozdobnych kwiatów, rozwijających się wczesną wiosną oraz dekoracyjnych liści. Są to jedne z najpiękniej przebarwiających się krzewów jesienią. Spośród trzech znanych gatunków fotergilli najczęściej uprawianym i dostępnym w krajowych szkółkach jest fotergilla większa.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Fotergilla większa (Fothergilla major) to wolno rosnący krzew o nieregularnym pokroju, osiągający od 1,5 do 2 m wysokości i podobną szerokość. Roślina rozrasta się za pomocą odrostów, ale nie jest ekspansywna. Kwitnie wraz z rozwijającymi się liśćmi na przełomie kwietnia i maja.

Kwiaty zebrane są na szczytach pędów w kłosowate, puszyste kwiatostany o długości 5-6 cm, przypominające miniaturowe szczotki do mycia butelek. Swoją puszystość i lekkość kwiatostany zawdzięczają długim, białym nitkom pręcików. W czasie kwitnienia roślina roztacza wokół miodowy zapach wabiący owady zapylające.

Liście fotergilli przypominają liście olchy, mają około 12 cm długości, są skórzaste, ciemnozielone, od spodu sinawe; jesienią efektownie przebarwiają się na żółto, czerwono i pomarańczowo. Jesienią krzewy są chyba jeszcze bardziej ozdobne, niż wiosną, w czasie kwitnienia.

fotergilla większa fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych fotergilli

Uprawa i wymagania

Krzewy fotergilli są łatwe w uprawie, odporne na mróz, nie chorują i nie są atakowane przez szkodniki. Najlepiej rosną na glebach żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Dają sobie radę także na glebach mniej żyznych, ale nie tolerują wapnia. Dobrze sprawdzają się zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych.

Gdzie posadzić?

Fotergilla większa to krzew warty popularyzacji. Doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych i na działkach, zwłaszcza na rabatach z roślinami z grupy wrzosowatych. Fotergillę można sadzić także w zieleni parkowej i osiedlowej. Pięknie prezentuje się nad wodą.

Obok samego gatunku na uwagę zasługują też inne odmiany: 'Bulkyard' o liściach wyraźnie piłkowanych oraz odmiany mieszańcowe, uzyskane w wyniku krzyżowania z fotergillą większą. Do tworzenia ciekawych kompozycji barwnych z innymi krzewami polecane są zwłaszcza odmiany o niebieskim lub srebrzystym zabarwieniu liści, np. 'Blue Shadow' czy 'Sea Spray'.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Fotergilla większa
Fotergilla większa
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy