Logo
Logo
18
Do góry

Fotergilla większa

Fotergille to mało znane krzewy pochodzące z Ameryki Północnej, blisko spokrewnione z oczarami. W ogrodach uprawia się je dla ozdobnych kwiatów, rozwijających się wczesną wiosną oraz dekoracyjnych liści. Są to jedne z najpiękniej przebarwiających się krzewów jesienią. Spośród trzech znanych gatunków fotergilli najczęściej uprawianym i dostępnym w krajowych szkółkach jest fotergilla większa.

Fotergilla większa (Fothergilla major) to wolno rosnący krzew o nieregularnym pokroju, osiągający od 1,5 do 2 m wysokości i podobną szerokość. Roślina rozrasta się za pomocą odrostów, ale nie jest ekspansywna. Kwitnie wraz z rozwijającymi się liśćmi na przełomie kwietnia i maja.

Kwiaty zebrane są na szczytach pędów w kłosowate, puszyste kwiatostany o długości 5-6 cm, przypominające miniaturowe szczotki do mycia butelek. Swoją puszystość i lekkość kwiatostany zawdzięczają długim, białym nitkom pręcików. W czasie kwitnienia roślina roztacza wokół miodowy zapach wabiący owady zapylające.

Liście fotergilli przypominają liście olchy, mają około 12 cm długości, są skórzaste, ciemnozielone, od spodu sinawe; jesienią efektownie przebarwiają się na żółto, czerwono i pomarańczowo. Jesienią krzewy są chyba jeszcze bardziej ozdobne, niż wiosną, w czasie kwitnienia.

fotergilla większa fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych fotergilli

Uprawa i wymagania

Krzewy fotergilli są łatwe w uprawie, odporne na mróz, nie chorują i nie są atakowane przez szkodniki. Najlepiej rosną na glebach żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Dają sobie radę także na glebach mniej żyznych, ale nie tolerują wapnia. Dobrze sprawdzają się zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych.

Gdzie posadzić?

Fotergilla większa to krzew warty popularyzacji. Doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych i na działkach, zwłaszcza na rabatach z roślinami z grupy wrzosowatych. Fotergillę można sadzić także w zieleni parkowej i osiedlowej. Pięknie prezentuje się nad wodą.

Obok samego gatunku na uwagę zasługują też inne odmiany: 'Bulkyard' o liściach wyraźnie piłkowanych oraz odmiany mieszańcowe, uzyskane w wyniku krzyżowania z fotergillą większą. Do tworzenia ciekawych kompozycji barwnych z innymi krzewami polecane są zwłaszcza odmiany o niebieskim lub srebrzystym zabarwieniu liści, np. 'Blue Shadow' czy 'Sea Spray'.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu