Opis rośliny
Oczar pośredni (Hamamelis × intermedia) 'Diane' został wyhodowany w belgijskim arboretum Kalmthout przez Roberta i Jelenę de Belder. Sam gatunek pochodzi ze skrzyżowania porastającego zachodnie i środkowe Chiny oczaru omszonego oraz oczaru japońskiego.
Krzewy odmiany ‘Diane’ charakteryzują się regularnym, szerokim pokrojem. Dorastają do 3-4 metrów wysokości i podobnej lub nieco większej szerokości. Duże, ciemnozielone liście są niesymetryczne, osadzone skrętolegle na owłosionych pędach, mają krótkie ogonki. Jesienią efektownie przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo.
Fot. Monika Szczepaniak (APZ) |
Pąki kwiatowe są widoczne już późnym latem i jesienią, są skupione po kilka na krótkopędach, na gałązkach dwuletnich i starszych. Kwiaty rozwijają się w lutym i marcu, mają cztery długie, wąskie, wstęgowate płatki w odcieniu miedzianej czerwieni. Purpurowy kielich jest silnie owłosiony, a u nasady płatków znajdują się nektarniki.
Niewielkie owoce w postaci dwuklapowych, zdrewniałych torebek dojrzewają dopiero latem, otwierają się gwałtownie wystrzeliwując czarno-brązowe, połyskujące, wrzecionowate nasiona.
‘Diane’ została uznana za jedną z bardziej efektownych, obficie kwitnących odmian o kwiatach w odcieniu czerwieni. Była wielokrotnie nagradzana na wystawach, a także przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticulture Society) nagrodami Award of Merit w 1969 roku oraz Award of Garden Merit w 1984 roku.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
Oczar pośredni wymaga gleb świeżych, żyznych, próchnicznych o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, dostatecznie wilgotnych. Krzewy należy sadzić na stanowiskach słonecznych, ewentualnie w półcieniu.
Miejsce uprawy powinno być osłonięte i zaciszne, gdyż młode egzemplarze mogą ucierpieć na skutek bardzo silnych mrozów. Starsze krzewy z wiekiem nabierają mrozoodporności i nie wymagają zabezpieczania na zimę.
Odmiana ‘Diane’ jest rośliną łatwą w uprawie, nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Krzewy rosną zdrowo, tworzą ładny, zwarty pokrój, nie trzeba ich przycinać, a ponadto bardzo rzadko są atakowany przez szkodniki.
Gdzie posadzić?
Oczar pośredni ‘Diane’ najpiękniej prezentuje się sadzony pojedynczo w miejscach eksponowanych, zarówno w małych ogrodach przydomowych, jak i większych parkach lub zieleni osiedlowej.
Szczególne zdziwienie i zachwyt budzą kwitnące gałązki delikatnie przyprószone świeżym białym śniegiem. Krzew świetnie prezentuje się na tle roślin iglastych lub w kompozycjach z niskimi krzewami liściastymi.
Jesienna barwa liści przyciąga nie mniejszą uwagę niż kwiaty. Kwitnące gałązki po ścięciu długo zachowują świeżość w wazonie, charakteryzują się dobrą trwałością i stąd są chętnie wykorzystywane w kompozycjach florystycznych.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Ewa Łuczak (APZ) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |