Logo
Logo

Oczar pośredni ‘Westerstede’

Oczary zaskakują porą kwitnienia. Przy tak ciepłej pogodzie jak teraz, rozwijają swoje delikatne, frędzelkowate kwiaty. Jesienią oczarują nas po raz drugi bogatą paletą kolorów swoich liści.

Już od stycznia żółte, wesołe kwiaty rozwijają się na pędach oczaru pośredniego 'Westerstede'. Zobacz, gdzie go posadzić, jak uprawiać i jakie osiąga rozmiary.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Oczar pośredni to gatunek mieszańcowy, uzyskany ze skrzyżowania porastającego zachodnie i środkowe Chiny oczaru omszonego (Hamamelis mollis) oraz występującego w Japonii oczaru japońskiego (H. japonica).

Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia) ‘Westerstede’ to jedna z popularniejszych, łatwo dostępnych w szkółkach kultywarów tego gatunku. To odmiana wyhodowana w Holandii w latach 70 XX wieku, ceniona ze względu na atrakcyjne, obfite kwitnienie. Roślina ta przyjmuje postać dużego krzewu lub niewielkiego drzewa o nisko osadzonej, szerokiej koronie. Rośnie wolno, osiąga 3-4 m wysokości. Wzniesione pędy układają się w kształt szerokiego wazonu lub misy.

W zależności od pogody, przy dodatniej temperaturze w ciągu dnia, pąki kwiatowe oczaru 'Westertede' rozwijają się od stycznia do kwietnia.

Kwiaty tej odmiany oczaru są intensywnie żółte, mają 4 długie, frędzelkowate płatki, zdobią bezlistne pędy. W przypadku nadejścia mrozów płatki spiralnie zwijają się.

żółte frędzelkowate kwiaty oczaru pośredniego Hamamelis ×intermedia Westerstede w ogrodzie zimą
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Niewielkie owoce w postaci dwuklapowych, zdrewniałych torebek otwierają się po roku, w czasie kwitnienia krzewów, gwałtownie wystrzeliwując czarnobrązowe, połyskujące, wrzecionowate nasiona.

Duże, ciemnozielone liście tej rośliny są osadzone skrętolegle na pędach. Mają krótkie ogonki i zwykle są niesymetryczne. Jesienią efektownie przebarwiają się na żółto, czerwono i pomarańczowo, czyniąc krzewy oczaru jednymi z najbardziej atrakcyjnych w tym okresie. Gdy liście spadną na gałązkach można zauważyć w pełni wykształcone pąki kwiatowe, skupione po kilka lub kilkanaście na krótkopędach, na pędach dwuletnich i starszych.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Uprawa i wymagania

Oczar pośredni wymaga gleb świeżych, żyznych, próchniczych o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, dostatecznie wilgotnych. Krzewy dobrze rosną sadzone na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

Dobrze, jeśli miejsce uprawy oczaru jest osłonięte i zaciszne, chroni to kwiaty od mroźnego wiatru w przypadku powrotu zimy. Krzewy są odporne na mróz, można je sadzić na terenie całego kraju.

Gdzie posadzić?

Oczar pośredni ‘Westerstede’ zaliczany jest do grupy roślin soliterowych, wymagająca odpowiedniej ekspozycji w ogrodzie. Szczególne atrakcyjnie prezentują się kwitnące rośliny oprószone świeżym śniegiem. Kwitnące gałązki można ścinać i wstawiać do wazonów.

Krzew sprawdzi się zarówno w małych i dużych ogrodach, dobrze prezentuje się na tle roślin iglastych lub w kompozycjach z niskimi krzewami liściastymi. Jesienna barwa jego liści przyciąga niemniejszą uwagę niż kwiaty.

logo Związek Szkółkarzy Polskich

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Autor
Oczar pośredni ‘Westerstede’
Oczar pośredni ‘Westerstede’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny