Oczar pośredni to gatunek mieszańcowy, uzyskany ze skrzyżowania porastającego zachodnie i środkowe Chiny oczaru omszonego (Hamamelis mollis) oraz występującego w Japonii oczaru japońskiego (H. japonica).
Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia) ‘Westerstede’ to jedna z popularniejszych, łatwo dostępnych w szkółkach kultywarów tego gatunku. To odmiana wyhodowana w Holandii w latach 70 XX wieku, ceniona ze względu na atrakcyjne, obfite kwitnienie. Roślina ta przyjmuje postać dużego krzewu lub niewielkiego drzewa o nisko osadzonej, szerokiej koronie. Rośnie wolno, osiąga 3-4 m wysokości. Wzniesione pędy układają się w kształt szerokiego wazonu lub misy.
Kwiaty tej odmiany oczaru są intensywnie żółte, mają 4 długie, frędzelkowate płatki, zdobią bezlistne pędy. W przypadku nadejścia mrozów płatki spiralnie zwijają się.
Niewielkie owoce w postaci dwuklapowych, zdrewniałych torebek otwierają się po roku, w czasie kwitnienia krzewów, gwałtownie wystrzeliwując czarnobrązowe, połyskujące, wrzecionowate nasiona.
Duże, ciemnozielone liście tej rośliny są osadzone skrętolegle na pędach. Mają krótkie ogonki i zwykle są niesymetryczne. Jesienią efektownie przebarwiają się na żółto, czerwono i pomarańczowo, czyniąc krzewy oczaru jednymi z najbardziej atrakcyjnych w tym okresie. Gdy liście spadną na gałązkach można zauważyć w pełni wykształcone pąki kwiatowe, skupione po kilka lub kilkanaście na krótkopędach, na pędach dwuletnich i starszych.
Uprawa i wymagania
Oczar pośredni wymaga gleb świeżych, żyznych, próchniczych o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, dostatecznie wilgotnych. Krzewy dobrze rosną sadzone na stanowiskach słonecznych i półcienistych.
Dobrze, jeśli miejsce uprawy oczaru jest osłonięte i zaciszne, chroni to kwiaty od mroźnego wiatru w przypadku powrotu zimy. Krzewy są odporne na mróz, można je sadzić na terenie całego kraju.
Gdzie posadzić?
Oczar pośredni ‘Westerstede’ zaliczany jest do grupy roślin soliterowych, wymagająca odpowiedniej ekspozycji w ogrodzie. Szczególne atrakcyjnie prezentują się kwitnące rośliny oprószone świeżym śniegiem. Kwitnące gałązki można ścinać i wstawiać do wazonów.
Krzew sprawdzi się zarówno w małych i dużych ogrodach, dobrze prezentuje się na tle roślin iglastych lub w kompozycjach z niskimi krzewami liściastymi. Jesienna barwa jego liści przyciąga niemniejszą uwagę niż kwiaty.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl |