Oczar pośredni (Hamamelis × intermedia) jest krzewem należącym do dużej rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae). Gatunek ten jest hybrydą – został stworzony poprzez skrzyżowanie oczarów japońskiego (H. japonica) z omszonym (H. mollis) (stąd jego nazwa). Jest bardzo często uprawiany w ogrodach na obszarach strefy umiarkowanej.
Oczar pośredni przyjmuje pokrój dużego, wzniesionego krzewu lub niskiego drzewka o szerokim pokroju. Pędy, pąki i młode liście są owłosione.
W sezonie wytwarza duże, krótkoogonkowe, jajowate, brzegiem zatokowo ząbkowane, ciemnozielone liście, ustawione na pędach skrętolegle. które pięknie przebarwiają się jesienią na kolory żółte, pomarańczowe lub czerwone.
Roślina jest znana głównie ze swoich niezwykłych kwiatów oraz jej jeszcze bardziej niezwykłego okresu kwitnienia. Kwiaty są obupłciowe, występujące pojedynczo lub zebrane w pęczki (po 2-5), żółte lub czerwone (w zależności od odmiany) i posiadają ciekawą budowę – są czterodzielne, a płatki okwiatu mają postać wstęgowatą. Oczar pośredni kwitnie w okresie zimowym – od przełomy stycznia i lutego (czasem nawet od grudnia!) do marca.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Owocami krzewu są torebki o grubej ściance, które gwałtownie pękają po dojrzeniu. Nasiona są czarne, błyszczące.
Wymagania i uprawa
Oczar pośredni to roślina średnio wymagająca. Lubi stanowiska dobrze oświetlone, ale radzi sobie też w półcieniu. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza, świeża, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (6-7 pH) oraz stale lekko wilgotnych (oczar znosi krótkotrwałe braki wody).
Młode okazy mogą przemarzać, dlatego zimą powinny być okrywane. Roślinę powinno się też sadzić w miejscu osłoniętym od wiatru. Starsze okazy wykazują już bardzo wysoką odporność na mróz.
W suche i upalne lata oczary należy podlewać. Można je nawozić tak samo jak pozostałe liściaste krzewy ogrodowe – długodziałającym nawozem mineralnym wiosną lub nawozami organicznymi.
Krzewy te niezbyt dobrze znoszą cięcie – rany na roślinie zabliźniają się powoli, a w ich miejscu nie wyrastają młode pędy. Dlatego warto zapewnić oczarom dużo przestrzeni.
Oczary pośrednie można rozmnażać przez wysiew (nasiona wymagają uprzedniej 1-2 letniej stratyfikacji) ale znacznie częściej robi się to przez sadzonki zielne lub odkłady.
Zastosowanie
Oczary pośrednie dobrze jest sadzić w pobliżu tarasów i wejść do domu – wszędzie tam, gdzie zimową porą lubimy przebywać w ogrodzie. Poleca się je sadzić pojedynczo, ale w większych ogrodach można tworzyć przy ich udziale wyjątkowe szpalery.
Wybrane odmiany
- 'Diane' – kwiaty jasno czerwone
- 'Rubin' – czerwone kwiaty o długich płatkach
- 'Westerstede' – pachnące, jasnożółte kwiaty; bardzo obfite kwitnienie
- 'Arnold Promise' – zwarty pokrój
- 'Aphrodite' – pachnąe, pomarańczowo-czerwone kwiaty
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: PantherMediaSeller/Depositphotos, M. Palczynska, congerdesign/Pixabay